Jazda samochodem po zamarzniętym jeziorze - kary, konsekwencje finansowe, gdzie wolno?

Ten artykuł ma 2 strony:

Auto wpada pod lód — jak ratować życie i jakie są konsekwencje?

Auto wpada do wody – jak się zachować?

Jeżeli już znajdziecie się w sytuacji, że lód pod waszym autem zaczyna pękać, jak najszybciej kierujcie się w stronę brzegu po możliwie najkrótszej drodze. Niezależnie od tego, czy jesteście poza samochodem czy też nim jedziecie. Jeżeli jest taka możliwość, lepiej wyjść z auta i uciekać pieszo. Pamiętajcie, że samochód jest w pewnym sensie pułapką, z której można się nie wydostać.

Tonący samochód tworzy dwa zagrożenia. Po pierwsze, trudno z niego wysiąść, zwłaszcza gdy dostaniecie się pod lód. Po drugie, gdy tonie, może spowodować zawirowanie, które pociągnie was w stronę dna. Jeżeli już znajdziecie się w tonącym samochodzie, pamiętajcie o tym, by działać zdecydowanie.

Zacznijcie od jak najszybszego odpięcia pasów i otwarcia centralnego zamka. Ogólnie nie jest dobrym pomysłem korzystanie na tafli lodu z tych urządzeń. W drugiej kolejności, postarajcie się otworzyć drzwi. Macie na to 3–4 sekundy. Jeżeli się nie uda, bo opór wody jest zbyt silny, otwórzcie szybę, przez którą chcecie wyjść. Najlepiej z przodu, ponieważ jest ona większa i otwiera się szerzej. Gdy już jeździcie po lodzie, najlepiej róbcie to z otwartymi szybami. Pamiętajcie, by z urządzeń sterowanych elektrycznie korzystać jak najszybciej, ponieważ w wodzie mogą przestać działać.

Warto w aucie wozić coś, czym można rozbić szybę, jeżeli ta nie da się otworzyć. Nie tylko wybierając się na jezioro. Nie mając niczego, możecie skorzystać z metalowych części auta (klamra pasa lub prowadnice zagłówka). Uderzajcie w miejsce styku szyby z krawędziami nadwozia – tam szkoło jest najdelikatniejsze. Jeżeli nie jesteście w stanie wybić szyby, musicie poczekać na napełnienie wnętrza wodą, co jest przerażające i wymaga zimnej krwi. Jednak wtedy ciśnienie z zewnątrz zrówna się z tym w środku, co pozwoli otworzyć drzwi. Trzeba czekać aż cała kabina zostanie wypełniona wodą, zatem należy się przygotować na dłuższe wstrzymanie oddechu. To jednak już sytuacja ekstremalna — taki przebieg wydarzeń należy traktować jako absolutną ostateczność.

Konsekwencje prawne i finansowe utopienia samochodu w jeziorze

Po wydostaniu się z auta i z wody, możecie się cieszyć, że uratowaliście życie. Jednak czekają was jeszcze konsekwencje fatalnej decyzji. Głównie finansowe, choć możecie być też ukarani za zanieczyszczanie środowiska. To jednak nie jest tak prosta sprawa, ponieważ w aucie wszystkie układy z płynami są szczelne. Tak czy inaczej, samochód trzeba wyciągnąć.

Wiele osób myśli, że zajmuje się tym straż pożarna. Generalnie służby państwowe pracują tylko wtedy, gdy istnieje zagrożenie zdrowia lub życia, aczkolwiek często są wykorzystywane do asysty. Trudno oszacować koszt wyciągnięcia samochodu z jeziora, który poniesie osoba odpowiedzialna za zdarzenie. Jeżeli auto zapadło się przy brzegu, wówczas wystarczy dobry holownik/laweta z wyciągarką, a nawet prywatne auto terenowe. Sytuacja może być zdecydowanie trudniejsza, jeżeli brakuje dostępu i miejsca, przez które auto zostanie wyciągnięte. Wtedy może być potrzebny żuraw.

Zobacz również: Najczęstsze błędy popełniane przez kierowców

Gorzej, gdy pojazd wpadł do głębokiej wody. Praca płetwonurków, sprzętu do wyciągania z długą liną i asysta służb, mogą kosztować od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych i potrwać wiele godzin.

Warto w tym miejscu dodać jeszcze, że auto wyciągnięte z jeziora może być poważnie uszkodzone. Jeżeli do silnika dostała się woda, to najczęściej nadaje się on do wymiany. To samo dotyczy wielu jego podzespołów. Tapicerka po kilkugodzinnym "postoju" w jeziorze może wymagać kosztownych zabiegów w celu przywrócenia jej do wcześniejszego stanu. Część elektroniki może nie działać i nigdy jej nie naprawicie. Zatem i tu trudno oszacować koszty, ale można to zrobić w prosty sposób. Oszacujcie, na ile cenicie swój samochód — mniej więcej tyle stracicie.

Lepsza alternatywa

Nie licząc wędkarzy, którym nie chce się iść pieszo w miejsce połowu, jazdę po jeziorze uprawiają głównie kierowcy, którzy chcą się trochę poślizgać. Takim osobom zalecamy poszukanie miejsc do tego wyznaczonych (ośrodki szkolenia i tory z lodem lub ubitym śniegiem, lotniska). Nawet w Polsce przygotowuje się tafle zamarzniętych jezior do jazdy samochodem, m.in. na Zalewie Zegrzyńskim w okolicach Warszawy, gdzie można w pełni legalnie i w miarę bezpiecznie pojeździć po lodzie, który jest kontrolowany przez specjalistów.

Źródło: mazury.info.pl, Książka "Jak prowadzić"

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Oznaczenia i kody tablic rejestracyjnych - po czym poznać policję lub kontrolę skarbową? Tabliczka znamionowa samochodu - jakie są na niej informacje? Koszt rejestracji samochodu - ile trzeba wydać? Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Diesel czy benzyna? Robimy generalny przegląd marek [cz. 1] Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Kiedy pracownik stacji może odmówić tankowania LPG? Jak się nie rozchorować od klimatyzacji latem? Czy można naprawić lampy LED? Ząbkowanie opon – przyczyny, skutki i zapobieganie Przepisy dotyczące przewożenia ładunków w samochodzie i na nim Jak czytać oznaczenia na szybach samochodowych? Czy warto kupić kilkuletnie, nieużywane opony? Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Jak nie można parkować samochodu? Co to jest numer VIN? Co powinieneś wiedzieć o felgach aluminiowych? Sprawca zdarzenia drogowego nie ma polisy OC lub zbiegł - co zrobić? Jak zmienić auto ciężarowe z kratką w samochód osobowy? Prawa i obowiązki policjanta podczas kontroli drogowej Co to jest system start-stop? Jakie awarie ogumienia można naprawić? Jak można, a jak nie wolno wyprzedzać?

Popularne w tym tygodniu:

Oznaczenia i kody tablic rejestracyjnych - po czym poznać policję lub kontrolę skarbową? Koło dwumasowe nie zawsze winne stuków i wibracji. Co się dzieje, jeżeli jego wymiana nie pomaga? Jesienią i zimą tankuj do pełna. Unikniesz kłopotów Jak postępować w przypadku awarii samochodu na autostradzie? Możesz więcej niż myślisz Hamulec elektryczny zamiast ręcznego. W czym jest lepszy, a w czym gorszy od klasycznego rozwiązania? Akcja serwisowa Volkswagena w związku z aferą spalinową. Jak to wygląda z punktu widzenia użytkownika auta? Czy olej mineralny ma jeszcze rację bytu? Można go stosować w kilku sytuacjach WP Pomaga: atrakcyjne auto segmentu B w cenie podstawowego kompaktu Jeśli nie akumulator, to co? Przyczyny braku prądu w aucie