Noclegi w Chorwacji - samochodem na wakacje [cz.9]

Pobyt nad Adriatykiem coraz rzadziej kojarzy się z budżetowymi wakacjami. Chorwacja ma do zaoferowania szeroki wachlarz możliwości: od dobrze wyposażonych pól campingowych przez prywatne kwatery do hoteli o najróżniejszym standardzie. Oferta noclegów jest na tyle zróżnicowana, że nikt nie powinien mieć problemów z dopasowaniem miejsca pobytu do swoich preferencji i zasobów finansowych. Najpopularniejszymi turystycznie regionami są Dalmacja i Istria. W tych rejonach jest największy wybór wszystkich możliwych wariantów. Wybierając się na wakacje samochodem w zasadzie każda opcja noclegu jest dostępna.

Bardzo ładny i komfortowy hotel w cenie pensjonatu zlokalizowany nieopodal Parku Narodowego w Krka. Mając do dyspozycji samochód można pozwolić sobie na spanie poza miastem, w którym zazwyczaj jest najdrożej.

Bardzo ładny i komfortowy hotel w cenie pensjonatu zlokalizowany nieopodal Parku Narodowego w Krka. Mając do dyspozycji samochód można pozwolić sobie na spanie poza miastem, w którym zazwyczaj jest najdrożej. (fot. Rafał Warecki)

Pola campingowe mogą okazać się najtańszym sposobem spędzenia wakacji, ale przy spełnieniu pewnych warunków. Uśredniając campingowe cenniki opłata za nocleg jednej osoby w szczycie sezonu wynosi około 30 zł, niezależnie od liczby osób do kwoty należy doliczyć jeszcze opłatę za namiot (25 zł), samochód (20 zł) i prąd (15 zł), woda jest wliczona w cenę. Po zsumowaniu wszystkich kosztów jedna noc na polu namiotowym to kwestia 90 zł, przy czym cena za osobę w kamperze wychodzi podobnie. Oprócz powyższych kwot należy uwzględnić również podatek klimatyczny w wysokości kilku złotych za dzień, który różni się zależnie od wybranego regionu. Zostając na dłużej można wytargować również niewielki rabat. Koszt noclegu można zminimalizować posiadając duży samochód, który pomieści kilka osób razem z bagażami i namiotem. W tym przypadku koszty stałe takie jak za namiot i samochód rozkładają się na więcej osób, dzięki czemu cena podzielona na osoby zaczyna być atrakcyjna.

Może camping? Czemu nie, w Chorwacji pól namiotowych nie brakuje, jednak ich atrakcyjność cenowa w sezonie stoi pod znakiem zapytania, chyba lepiej poszukać hotelu.

Pola campingowe coraz częściej starają się zerwać z stereotypem nieatrakcyjnych „noclegowni”. Te miejsca, które oferują tylko plac ziemi z przestarzałą infrastrukturą sanitarną są oczywiście najtańsze. Pozostałe Campingi konkurują między sobą nie tylko parametrem kosztowym, ale różnorodnością opcji dodatkowych. Standardem jest dostęp do w miarę nowych urządzeń sanitarnych czy odpłatna możliwość korzystania z prądu. Najlepsze oferują dużą ilość zacienionych stanowisk, dostęp do kuchni, suszarni, lodówki, place zabaw dla dzieci, dostęp do plaży czy bezprzewodowy internet. Profesjonalne pola namiotowe zapewniają posiadaczom kamperów przyłącze kanalizacyjne, gazowe, telewizyjne, możliwość zatankowania świeżej i wylania brudnej wody. Nocleg na polu campingowym jest jednak opcją prawie wyłącznie dla osób podróżujących własnym samochodem.

Przydaje się on też na co dzień przy zakupach żywności, ponieważ w tego typu miejscach najczęściej nie ma możliwości zakupienia wyżywienia. W przypadku lepiej zlokalizowanych, droższych pól namiotowych w okolicy mogą znajdować się bary czy restauracje. Przy tym wariancie, oprócz standardowego ekwipunku, należy zapakować do auta akcesoria biwakowe, które potrafią zająć sporą część nawet największego bagażnika. Ograniczając się do najtańszej opcji w najgorętszym sezonie przeciętna cena dla dwóch osób może wynieść od 60 zł do nawet ponad 100 zł za osobodobę.

Kwatera prywatna w centrum lub na Starówce wyjdzie dość drogo, poza tym czasem od najbliższego parkingu trzeba dojść nawet kilometr ponieważ wąskie uliczki nie pozwolą na poruszanie się autem.

Inną możliwością jest skorzystanie z pensjonatów. Są to kwatery prywatne, o bardzo zróżnicowanym standardzie. Można zauważyć umowny, lecz popularnie stosowany podział kwater na apartamenty (apartmani — kompletne małe mieszkanie z kuchnią i łazienką) oraz pokoje (sobe — mniejsze, mogą, ale nie muszą zawierać łazienki). Przy wyjeździe w więcej osób warto rozważyć apartament, którego koszt, rozbity na większą ilość wynajmujących, może okazać się niższy nawet przy wyższym standardzie. W związku z tym, że właścicielami tego typu noclegów najczęściej są osoby prywatne, można się spotkać z mniej profesjonalnym poziomem obsługi niż np. w hotelach czy recepcjach pól namiotowych. Niekiedy też umiejętności językowe, jakość mebli, pościeli czy sposób serwowania posiłków mogą pozostawiać wiele do życzenia. Z drugiej strony można się spotkać z bardziej elastycznym podejściem do spraw finansowych. U prywatnych właścicieli można zaobserwować nietypowe hybrydy standardów, niespotykane w hotelach.

Parkowanie na ulicy pod kwaterą prywatną może okazać się kosztowne - parkometry bezwzględnie liczą każdą godzinę postoju. Koniecznie sprawdźmy czy w cenie noclegu jest bezpłatny parking prywatny.

Chorwaci turystykę traktują poważnie, stanowi ona 15% ich PKB. Oferowane w pensjonatach noclegi słyną raczej z dobrej jakości, natomiast śniadania wliczone w koszt w takich miejscach często nie są warte dopłaty, jeśli nie są w pakiecie z pokojem. Talerz z niewielkim wyborem podstawowych produktów takich jak marmolada oraz wątpliwej jakości ser i wędlina nie pozwolą zakosztować lokalnej kuchni. Większość właścicieli należy pochwalić za gościnność, najczęściej starają się w miarę możliwości umilić turystom pobyt. Niektórzy docenią również możliwość nawiązania zażyłych kontaktów z rodowitymi Chorwatami. Znajomość może zaowocować zdobyciem informacji, których na próżno szukać w przewodnikach. Najtańsze noclegi w kwaterach prywatnych zaczynają się od około 90 zł za osobę, natomiast przeciętna cena wynosi 160 zł od osoby za noc.

Zobacz również: Opel Insignia OPC (2015) - test

Jeśli cenimy profesjonalizm obsługi najpewniejszą opcją będzie nocleg w hotelu. Najwięcej tego typu miejsc jest w większych miastach takich jak Split, Dubrownik, Zagrzeb czy Zadar, ale również w mniejszych miejscowościach nie powinno być problemu z ich znalezieniem. Najbogatszy wybór mamy między trzygwiazdkowymi hotelami, które, jak wynika z doświadczenia, przedstawiają najlepszy stosunek ceny do jakości. Taki standard to zazwyczaj dość przestronny pokój wyposażony w łazienkę, balkon, biurko, pojemną szafę, a także zazwyczaj niezłe śniadanie w formie szwedzkiego stołu. Często spotykanym dodatkiem jest lodówka lub minibar, klimatyzacja, wydzielony dla klientów parking czy bezprzewodowy internet. Średni koszt w szczycie sezonu oscyluje wokół 250 zł za osobodobę ale można znaleźć też tańsze oferty.

Noszenie ciężkich bagaży skróci podjazd pod wejście do hotelu.

Często najważniejszym kryterium przy wyborze miejsca noclegu jest jego cena, która bywa bardzo zróżnicowana. Widełki opłat w poszczególnych miejscach mocno się pokrywają. Dzieje się tak ponieważ koszt noclegu jest wypadkową wielu czynników, do najważniejszych można zaliczyć lokalizację, standard, termin czy liczbę osób. Wymienione parametry sprawiają, że różnice między poszczególnymi rodzajami miejsc noclegowych zacierają się. Podobną kwotę można zapłacić zarówno za nocleg w namiocie, jak i w kwaterze prywatnej. Również noc w lepszej jakości pensjonacie wkracza czasem w skalę kosztów hotelu trzygwiazdkowego. Dlatego krótki rekonesans wzbogacony analizą własnych priorytetów może skutkować wyborem optymalnego rozwiązania.

Ceny w lipcu i w sierpniu są najwyższe - jest to zjawisko powszechnie znane nie tylko w Chorwacji. Możliwość ominięcia najdroższego wakacyjnego okresu ma wiele zalet takich jak niższe ceny (nawet o 30%), mniejszy ruch na drogach, plażach i przy atrakcjach turystycznych.

Bardzo ważnym elementem, który ma bezpośredni wpływ na komfort spędzanego urlopu jest standard miejsca noclegowego. Wielkość pokoju, własna łazienka, lodówka, klimatyzacja czy taras z widokiem na morze ma ogromny wpływ na samopoczucie podczas wakacji. Jednak standard standardowi nie równy — hotele o tej samej liczbie gwiazdek i spisie wyposażenia będą się różnić.

Szukanie kwatery już na miejscu wymaga samochodu, bez niego jesteśmy skazani na to co się trafi, bez wcześniejszego przeglądu oferty konkurencji.

Śniadanie, to dobry przykład tego, jak bardzo ten sam element oferty może być odmienny. To na co zwracamy uwagę to dostęp do świeżego pieczywa, ilość dostępnych dodatków, obecność kucharza na sali. Na miejscu znaczenia nabierają najróżniejsze szczegóły: oświetlenie pokoju, sprawność klimatyzacji i urządzeń sanitarnych, zapach, kolorystyka, wygoda mebli. Wszystkie drobnostki, które zaczynamy dostrzegać dopiero w trakcie użytkowania wpływają na zadowolenie z urlopu.

Największy wpływ na atrakcyjność miejsca noclegowego mają jednak region i dystans jaki dzieli je od atrakcji turystycznych. W Chorwacji najchętniej odwiedzane miejsca leżą w bezpośrednim sąsiedztwie Adriatyku. W przypadku odległości od morza obowiązuje ogólna zasada: im bliżej tym drożej. Kwatery na Istrii i Dalmacji za tę samą cenę będą oferowały niższy standard niż te zlokalizowane wewnątrz kraju.

Podczas wyjazdu przekonaliśmy się na własnej skórze jak hotele w podobnej cenie przy jednakowym deklarowanym standardzie mogą się od siebie różnić w zależności od regionu w jakim się znajdują. Już 10 kilometrów robi ogromną różnicę. Rozwiązaniem tego problemu może być samochód. Zużyte na dojazd do atrakcji paliwo i tak staje się pomijalnie niskim kosztem.

Wiele hoteli oferuje prywatne miejsca parkingowe tuż pod wejściem, dobrze mieć samochód pod ręką i na oku, szczególnie jeśli nie zabieramy z niego wszystkich bagaży.

Zakwaterowanie należy dopasować do charakteru urlopu. W przypadku gdy relaks na plaży ma wypełnić większość czasu warto pomyśleć o małej, oddalonej od innych atrakcji turystycznych miejscowości, gdzie ceny nie będą sztucznie zawyżone i nawet kwatery usytuowanie bliżej morza będą dostępne w rozsądnej kwocie. Jeśli natomiast w wakacyjnym rozkładzie jazdy znajduje się zwiedzanie okolicznych miejscowości zasadnym będzie znalezienie miejsca, którego lokalizacja umożliwi korzystanie z okolicznych atrakcji. Noclegi, koszty wyżywienia czy parkowania w miejscowościach obleganych przez turystów są wyższe, dlatego warto pomyśleć o mniejszych sąsiadujących miasteczkach. Zakwaterowanie w wioskach można polecić wszystkim zmotoryzowanym. Rozwiązanie niesie ze sobą szereg korzyści, takie jak wspomniane wcześniej niższe koszty noclegu, mniej zatłoczone plaże, możliwość zwiedzania sąsiadujących miejscowości czy zakupy w marketach zlokalizowanych na obrzeżach miast.

Wyboru miejsca na nocleg można dokonać przed wyjazdem, albo dopiero w trakcie podróży przez Chorwację. Szukanie noclegu będąc na miejscu to dobre rozwiązanie dla turystów podróżujących samochodem, którzy mogą sobie pozwolić na szybki i niezależny transport. Podczas przeglądania ofert w Internecie, nawet w największych serwisach turystycznych często nie widać przesycenia, na miejscu natomiast rzeczywistość pokazuje coś innego. Właściciele pensjonatów aż pchają się pod koła jadących aut zachwalając oferowany nocleg, dzięki temu można od razu negocjować cenę. Będąc na miejscu na własne oczy można też przekonać się jak wyglądają inne najważniejsze parametry oferty takie jak położenie, okolica czy wyposażenie i podjąć decyzję. Wyretuszowane zdjęcia w sieci często nie pokrywają się prawdą.

Duży i nieźle wyposażony pokój w bardzo atrakcyjnej cenie? Wystarczy trochę poszukać aby znaleźć promocję na hotel i zapłacić za niego mniej niż za pensjonat.

Przykład jednego z naszych noclegów pokazuje, że nie zawsze należy sugerować się wyglądem zewnętrznym miejsca noclegowego. Wybrany przez nas hotel w Zagrzebiu wyglądał na bardzo zaniedbany, jakby lata swojej świetności miał już dawno za sobą, jednak wysoki standard pokojów zdradzał, że kiedyś miejsce to musiało błyszczeć, co nadal daje o sobie znać. Zasada może działać też w drugą stronę — zachęcający wygląd budynku może kryć w sobie nieciekawe i ciasne lokum. Minusem wybierania noclegu na miejscu jest problem z porównaniem większej ilości ofert oddalonych od siebie ze względu na potrzebę poświęcenia wolnego czasu. Jest to szczególnie istotne wtedy, gdy mamy w planach samochodową wycieczkę objazdową i na codzienne szukanie noclegu nie ma sensu marnować czasu.

Opcja wybrania oferty przed wyjazdem też nie jest wolna od wad. Aby ograniczyć niespodzianki trzeba być ostrożnym i zwrócić uwagę na elementy, którymi sprzedający mogą łatwo manipulować. Krytycznym okiem należy przyjrzeć się podawanym odległościom od morza i od centrum miasta, jeśli nie sprawdzimy lokalizacji noclegu możemy zostać zaskoczeni rzeczywistymi dystansami. Jeszcze gorzej, jeśli nieświadomie zdecydujemy się na nocleg, który jest usytuowany na jednej z wielu wysp, na którą może być ciężko się dostać. Skuszeni atrakcyjną ceną zawsze dokładnie sprawdźmy gdzie dokładnie leży hotel lub pensjonat – te na wyspach zazwyczaj są sporo tańsze.

Bywa też tak, że dystans od morza nie oznacza odległości od plaży, a np. odległość od przystani portowej. Do tego dochodzi problem zdjęć, które jak wspomniałem wcześniej potrafią pokazywać zniekształconą rzeczywistość. Bardzo pomocna przy wyborze noclegu może okazać się ocena gości, którzy mieli okazję być na miejscu.

Niezależnie od preferencji noclegowych na najlepsze efekty można liczyć przy dokładnym sprawdzeniu szczegółów oferty. Czasem nawet małe niedopowiedzenia typu dodatkowa opłata klimatyczna czy brak wydzielonego miejsca parkingowego mogą stać się deszczową chmurą na pogodnym urlopowym niebie. Ważne jest to, aby wybór miejsca pobytu spełnił oczekiwania i pozwolił choć trochę poznać nowy kraj.

Zobacz wszystkie części "samochodem na wakacje".

Zobacz więcej artykułów z serii: Samochodem na wakacje

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Smarowanie mechanizmów różnicowych - czy wymiana oleju jest konieczna? Poliuretan w zawieszeniu i pod silnikiem – wady i zalety Tuleje zawieszenia – mały problem, a męczy Chorwackie jedzenie - samochodem na wakacje [cz.8] Jak jeździć w upale - poradnik Jak dbać o szyberdach - poradnik Przyciemnianie szyb – o tym warto pamiętać Tuning hamulców – przewody i płyny [cz. 4] Tuning hamulców – większe tarcze to lepsze hamowanie [cz. 3] Główne atrakcje i zabytki Chorwacji - samochodem na wakacje [cz.7] Gwarancja na samochód – na co zwracać uwagę Tuning hamulców – tarcze hamulcowe [cz. 2] Obowiązkowe wyposażenie samochodu - samochodem na wakacje [cz.6] Samochodem do Chorwacji - samochodem na wakacje [cz.5] Jak spakować się do podróży - samochodem na wakacje [cz.4] Tuning hamulców – klocki hamulcowe [cz. 1] Akcesoria przydatne podczas podróży - samochodem na wakacje [cz.3] Usprawniamy hamulce – praktyka [część 2] Zapowiedź podróży po Chorwacji - samochodem na wakacje [cz.2] Przygotowanie auta do podróży - samochodem na wakacje [cz.1] Usprawniamy hamulce – teoria [część 1] Co to są pływające tarcze hamulcowe? Paliwo czy układ napędowy – co opłaca się oszczędzać w silniku TSI? Wypalanie sadzy w filtrze DPF – ile trwa i kosztuje wypad za miasto?

Popularne w tym tygodniu:

Czy da się kupić auto za 800 zł i nim jeździć? Sprawdzamy, ile to naprawdę kosztuje Od 16 listopada na stacjach zimowe paliwo. Co oferują najwięksi gracze? Płyn do spryskiwaczy wymieniaj na zimowy już teraz. Oto najprostsza metoda Zimowe opony do auta segmentu D. Test GTU 2017 Skąd wziąć oryginalne części do nietypowego pojazdu? To spory problem dla ubezpieczyciela