Aston Martin i Ferrari ukarane za nadmierną emisję CO2!

Firmy Aston Martin i Ferrari, produkujące sportowe samochody zostały ukarane grzywną przez Komisję Europejską za nadmierną, średnią emisję spalin ich samochodów. Niektórzy producenci muszą przyspieszyć wyścig zbrojeń, a inni mogą być z siebie dumni.

Za dużo dymu Panowie, za dużo...

Za dużo dymu Panowie, za dużo... (fot. Aston Martin)

Komisja Europejska wie lepiej czego chcą klienci Astona Martina i Ferrari. Dlatego na obie firmy nałożono grzywnę w wysokości prawie 500 tys. euro. Nie za zbyt słabe osiągi czy mało atrakcyjny dźwięk silników V8, lecz za nadmierną emisję dwutlenku węgla! Teraz Aston Martin może się zastanawiać nad kolejną generacją modelu Cygnet, a Ferrari proponuję produkować na licencji Abartha 695 Tributo Ferrari pod własną marką.

A tak na poważnie, to Europejska Agencja Środowiska (EEA) przygotowała raport na temat efektów działań producentów samochodów, mających na celu zmniejszenie średniej emisji dwutlenku węgla. Okazało się, że większość firm idzie w dobrym kierunku, a średnia na rok 2015 została osiągnięta i to z nadwyżką. Planowane było 130 g/km, a osiągnięto 119,5 g/km. Jednak nie każdy producent wystarczająco się postarał.

Mniej więcej tak może wyglądać najnowsze Ferrari na rok 2021

Mowa tu nie tylko o Astonie Martinie oraz Ferrari, które za przekroczone normy zapłacą odpowiednio 36,8 tys. euro oraz 410,8 tys. euro grzywny. Mowa także o całej grupie FCA, Fordzie, Oplu i BMW, które cel co prawda osiągnęły, ale tempo spadku emisji CO2 jest niewystarczające, by do 2021 roku uzyskać średnią 95 g/km.

Ford zapewnia, że postęp nie będzie przebiegał liniowo i wprowadzenie nowych rozwiązań technicznych znacząco poprawi ich wyniki. Rzecznik BMW twierdzi, iż raport nie pokazuje tego, co nastąpi w przyszłości i nie należy się przejmować niewystarczającym tempem postępu. Silniki spalinowe zostaną jeszcze poprawione w tym zakresie, a ponadto nastąpi wprowadzenie większej gamy napędów hybrydowych. Ponadto, BMW przewiduje gwałtowny wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych w najbliższym czasie.

Trzeba było się nie chwalić tymi dwunastoma cylindrami. Przecież dwanaście to liczba zarezerwowana dla gwiazd na fladze UE.

Przedstawiciele FCA i Opla nie wypowiedzieli się na ten temat, a Jaguar Land Rover jest na cenzurowanym. Ich obecny poziom to 164 g/km, jednak Agencja odstąpiła od wymierzenia kary. Co ciekawe, gdyby Porsche nie należało do tej samej grupy co tanie marki Volkswagena, również musiałoby zapłacić grzywnę za nadmierną emisję.

Najlepiej z zadania wywiązały się Grupa PSA, Renault i Toyota, które w zasadzie już niemal osiągnęły cel na rok 2021. Brakuje im już tylko 16 g/km emisji do zmniejszenia przez sześć lat, co wydaje się bardzo łatwe. Toyota może spokojnie wprowadzać już nową Suprę. Komisja jest zadowolona.

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Przy okazji, z raportu wynika, że aż 97,2 proc. zarejestrowanych po raz pierwszy w Unii Europejskiej nowych samochodów, wyposażono w klasyczny napęd spalinowy. Z tego wynika, że pojazdy elektryczne to wciąż tylko 2,8 proc. Ze spalinowych, 51,8 proc. to diesle, które w ostatnim roku nie mają dobrej sławy po aferze Volkswagena. Bardzo powoli rośnie zainteresowanie samochodami elektrycznymi i hybrydami plug-in wbrew temu, co twierdzą producenci takich aut. Tylko 1,6 proc. pojazdów zarejestrowano z instalacjami LPG i CNG.

Normy emisji spalin Euro i badanie NEDC – o co w tym chodzi?

Komisja Europejska wymaga od producentów stosowania coraz „czystszych” silników, emitujących coraz mniej szkodliwych substancji. Producenci stojący…

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Zniżki za bezpieczną jazdę w Link4 Lamborghini Aventador debiutuje w ulepszonej wersji S Skanowanie opon zamiast pomiaru głębokości bieżnika Citroën C1 wróci na polski rynek Poprawić wygląd Toyoty C-HR - dwie propozycje od tunerów Tydzień w motorsporcie #2 Mercedes-Benz Klasy S Coupé z muskularnym ciałem Volkswagen zapowiada Tiguana Allspace - debiut już w styczniu Volkswagen wprowadzi model up! GTI w 2018 roku Rusza system Galileo, alternatywa dla GPS Niemcy zainwestują publiczne pieniądze w rozwój wodorowej motoryzacji Lucid Motors Air będzie nowym rywalem Tesli? Trzy najbezpieczniejsze samochody w swoich klasach według Euro NCAP Prywatna taksówka - leasing oparty na kilometrówce Odświeżony Mitsubishi ASX debiutuje na polskim rynku Toyota powróci do segmentu gorących hatchbacków - ostry Yaris już w drodze Tesla wypłaci Norwegom odszkodowania za zawyżoną moc Modelu S Amerykanie wybrali najlepsze silniki. Nie ma wśród nich żadnego V8 Mercedes-Benz Klasy E Coupé (2017) - premiera Ferrari J50 (2017) - specjalny model dla uczczenia specjalnej rocznicy Alfa Romeo Giulia Sportwagon na pierwszej fotografii Toyota Gazoo Racing prezentuje Yarisa WRC i skład kierowców Będzie czasowe wyrejestrowanie pojazdu, ale za OC i tak zapłacimy Pieniądze z fotoradarów zasilą budżet policji?

Popularne w tym tygodniu:

Prokuratora skonfiskowała 1000-konnego Mercedesa. Samochód wyceniają na 3 mln zł Na Polonezie można zarobić. Specjalna wersja dla policji sprzedała się błyskawicznie Skromny kierowca Hellcata pokazuje, co daje duża moc. Chevrolet Corvette nie miał szans Nowe dzieło Singera i Williamsa. Porsche 911 zwala z nóg VC-T - rewolucyjny silnik Infiniti w sprzedaży od 2018 roku Raport UOKiK. Stacje, na których sprzedawano paliwo złej jakości Przejechał Chevroletem Corvette ponad milion kilometrów. Teraz oddał samochód do muzeum Od Golfa do Lamborghini w jeden dzień. Przewrotna historia 19-latka Powrót do przeszłości! Je Design bierze się za Seata Leona Cupra Najtańsi ubezpieczyciele. Ranking OC, AC i NNW Mimo wieku, ciągle pociąga. Legendarny Ford RS200 Evolution trafił na sprzedaż Przywiązał telefon i tablet do kierownicy. Policjant nie mógł wyjść ze zdziwienia