Grand Prix Abu Dhabi 2016: Nico Rosberg mistrzem świata!

Marcin Łobodziński
27.11.2016 15:05, aktualizacja: 01.10.2022 21:31

Nico Rosberg przegrał dzisiejszą bitwę o Grand Prix Abu Dhabi, ale wygrał wojnę z Lewisem Hamiltonem o mistrzostwo świata Formuły 1 w tegorocznym sezonie. Niemiec powtórzył sukces swojego ojca Keke Rosberga, który świętował tytuł w 1982 roku, czyli po 34 latach!

Nico Rosberg dołączył do Damona Hilla jako drugi syn mistrza świata, który także zdobył mistrzowski tytuł. Nico 16-krotnie stawał w tym roku na podium i 9 razy na jego najwyższym stopniu. Również 9 razy pokonał bezpośrednio Lewisa Hamiltona. Nie był szybszy, ale bardziej regularny - nie ukończył tylko jednego wyścigu, za to Lewis nie pojawił się na mecie dwukrotnie. W dużej mierze to przeważyło szalę na jego niekorzyść.

Dzisiejszy wyścig dostarczał podwójnych emocji. Z jednej strony mieliśmy pomimo dużej przewagi punktowej Rosberga nad Hamiltonem pojedynek obu kierowców o mistrzostwo. Z drugiej, Sebastian Vettel miał dziś swój dzień. Ferrari maksymalnie wydłużyło stint 4-krotnego mistrza, który był na prowadzeniu w wyścigu do 39 okrążenia. W końcu zjechał i spadł na 6. miejsce, by rozpocząć swoją dziką szarżę.

Najpierw przepuścił go Kimi Räikkönen, potem zaczął kręcić najlepsze czasy okrążeń na supermiękkiej mieszance ogumienia. Przed nim jechali kierowcy Red Bulla. Szybko poradził sobie z Danielem Ricciardo, by po kilku minutach znaleźć się już przed Maxem Verstappenem. Trzecie miejsce było pewne, ale Sebastianowi to nie wystarczyło. Zaczął pościg za Rosbergiem, który przez cały wyścig jechał za Hamiltonem i pilnował swojego mistrzostwa.

Na pięć okrążeń przed zakończeniem wyścigu tytuł był niemal pewny, a z drugiej strony mocno zagrożony. Tuż za jego plecami jechał Vettel, ale Rosbreg nie zamierzał odpuścić, a na torze Yas Marina łatwo o błąd i zderzenie. Gdyby Nico odpadł, Lewis został by mistrzem.

Obraz
© fot. Mercedes AMG Petronas / facebook

Końcówka wyścigu i sezonu była niesamowicie ciekawa. Nie ważne było, kto zajmie 2. miejsce, ale czy nie dojdzie do kontaktu pomiędzy Niemcami. Ostatecznie mistrz świata utrzymał pozycję, stanął na drugim stopniu podium i świętował dziś tryumf. Tym samym na podium w Abu Dhabi mogliśmy oglądać trzech ostatnich mistrzów świata i trzech najlepszych kierowców ostatnich sześciu sezonów.