Ford Driving Skills For Life – wreszcie w Polsce!

W październiku, na terenie Automobilklubu Polski, miała miejsce impreza otwierająca program udoskonalający techniki jazdy dla młodych kierowców Ford Driving Skills For Life. Nie mogło nas tam zabraknąć.

Co to właściwie jest?

Ford Driving Skills For Life jest programem dokształcającym młodych kierowców. Często jest tak, że po odebraniu prawa jazdy czują się oni jak bogowie. Nie jest im straszna żadna sytuacja drogowa, bo przecież zdali egzamin, więc wiedzą, jak opanować samochód. Nic bardziej mylnego! Tak naprawdę kierowca na kursie uczy się przede wszystkim jak zdać ten egzamin. Poznaje minimum, jakie jest potrzebne, aby móc w miarę bezpiecznie poruszać się po ulicach.

Niestety, w groźnych sytuacjach widać jednak braki w edukacji oraz w szkoleniu, co z resztą potwierdzane jest przez statystyki wypadków drogowych w Polsce. W minionym roku doszło do 32 967 wypadków, w których młodzi kierowcy, w przedziale wiekowym od 18 do 24 lat lub posiadający prawo jazdy mniej niż dwa lata, spowodowali 16,5 wypadku na 10 tys. osób. Często brakuje im odpowiednich umiejętności oraz doświadczenia w prowadzeniu pojazdu.

Często nie potrafią oni odpowiednio ocenić prędkości i odległości, nie widzą zagrożenia w korzystaniu z telefonów komórkowych, wysyłaniu SMS-ów, robieniu sobie zdjęć, czy też prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu bądź po zażyciu narkotyków. Nieraz podatni są też na wpływ i presję swoich rówieśników, mają dużą potrzebę do zaimponowania im.

Maria Dąbrowska-Loranc, kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Instytucie Transportu Samochodowego w Warszawie

System szkolenia kierowców w Polsce także nie należy do najlepszych. Zbyt mała liczba godzin na jazdach z instruktorem często nie pozwala nabyć odpowiednio dużego doświadczenia. Z pomocą przychodzą tutaj kursy dokształcające. Mają one, niestety, bardzo poważny minus: cenę. Dlatego świetną alternatywą wydaje się być program Ford Driving Skills For Life. Dlaczego? Ponieważ cały kurs jest całkowicie darmowy. Oznacza to, że każda osoba, w wieku od 18 do 24 lat może wziąć udział w tej imprezie. Warunkiem jest oczywiście posiadanie prawa jazdy kat. B.

Podczas szkolenia kursanci nie tylko mają zajęcia praktyczne, ale także, a może przede wszystkim, zajęcia teoretyczne, podczas których są oni uświadamiani, z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać oraz co zrobić, aby takich zagrożeń uniknąć. Jest to bardzo ważny etap, gdyż nie mają oni jeszcze żadnych złych nawyków związanych z kierowaniem i jazdą pojazdem. Przychodzi mi do głowy jedno powiedzenie: czym skorupa za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Tak właśnie jest w ich przypadku.

Dzięki temu, że ktoś wytłumaczy im, jakie są częste przyczyny wypadków oraz pokaże ich rezultat, istnieje większe prawdopodobieństwo, że nie powtórzą oni tego błędu. Jeżeli jednak dojdzie do groźnego zdarzenia, młody kierowca przejdzie także odpowiednie zajęcia praktyczne pokazujące, jak należy się zachować o danej chwili.

Młody kierowca ma okazję doświadczyć m.in. co znaczy dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze, dlaczego wpada się w poślizg i jakie są tego konsekwencje. W rezultacie każdy momentalnie weryfikuje swoje umiejętności i nabiera pokory.

Tomasz Czopik, kierowca rajdowy i ekspert w dziedzinie szkoleń bezpiecznej jazdy

Zobacz również: Ford S-Max - pierwsze wrażenia

Uzupełnieniem programu są także zajęcia w alkogolach, oraz specjalnych kombinezonach, dzięki którym każdy może przekonać się, jak narkotyki oraz alkohol wpływają na zdolności psychomotoryczne kierowcy.

Całe szkolenie planowane jest na pół dnia. W tym czasie kursant przejdzie 4 różne tematy szkoleń:

  • panowanie nad samochodem
  • świadomość szybkiej jazdy
  • rozproszenie uwagi
  • sesja techniczna

Przyjeżdżając na nie, nie musimy się martwić o samochód, gdyż Ford oferuje swoje pojazdy, a nad przebiegiem całego programu czuwają instruktorzy doskonalenia techniki jazdy z Sobiesław Zasada Centrum.

Dodatkowo, również ważnym elementem edukacyjnym jest platforma forddsfl.pl, na której znajdują się materiały szkoleniowe w formie filmów oraz infografik, które w przejrzysty sposób opisują oraz wyjaśniają dane zagadnienie. Co więcej, dostęp do tej platformy ma każdy kierowca, który zechce podnieść swoją wiedzę oraz umiejętności. Nie wymaga ona bowiem rejestracji oraz logowania.

Organizator? Nie zgadniecie…

Głównym pomysłodawcą oraz organizatorem tego wydarzenia jest amerykański koncern Ford. Początkowo (od 2003 r.), program ten udoskonalany był tylko w USA. W 2013 roku program Ford Driving Skills For Life zawitał do Europy, w której Ford zainwestował już ponad 9 milionów euro aby kształcić młodych kierowców. Dzisiaj, program ten realizowany jest już w 30 krajach na całym świecie. W tym roku dołączyła również Polska oraz Finlandia. Obecnie, z programu Ford Driving Skills For Life skorzystało już ponad 650 tys. młodych kierowców.

Gdzie można spodziewać się kolejnej edycji Ford Driving Skills For Life?

Pierwsze, a zarazem inauguracyjne zajęcia odbyły się na terenie Warszawskiego Automobilklubu. Jednak to nie koniec. Na następny rok planowane są kolejne etapy tej imprezy w całej Polsce. Aby dowiedzieć się więcej proponujemy śledzić Forda na mediach społecznościach, gdzie będą zamieszczane wszystkie informacje odnośnie następnych etapów tego programu. Proponujemy także zapisywać się jak najszybciej, ponieważ miejsca znikają jak ciepłe bułeczki.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Relacje:

Nowe opony Firestone Destination Winter - w teorii i w praktyce Škoda Autodrom Poznań otwarty i wypróbowany Odwiedziliśmy start Porsche Parade 2016 Drogowe testy klocków hamulcowych na lodowcu Grossglockner - relacja Tour de France 2016 ze Škodą - fotorelacja z etapu ósmego Walka o zwycięstwo od zaplecza, jak wygląda organizacja dużego przedsięwzięcia sportowego? 15 lat Škody Octavii RS - test na Torze Poznań Salon Samochodowy w Genewie 2016 - nasze zdjęcia [cz.2] Salon Samochodowy w Genewie 2016 - nasze zdjęcia [cz.1] Napędy AWD i 4WD Forda w teorii i w praktyce Z wizytą na planie programu TVN Turbo „101 napraw” Nowy Opel Astra (2015) – polska premiera i ceny Spotkanie z najnowszymi BMW M na ODTJ Bednary Auto Nostalgia 2015 - relacja (cz.2) Auto Nostalgia 2015 - relacja (cz.1) "K2 - kierowców dwóch" - programy motoryzacyjne od zaplecza "K2 - kierowców dwóch" - programy motoryzacyjne od zaplecza [galeria] Poznań Motor Show 2015 - galeria zdjęć z klasykami Poznań Motor Show 2015 - galeria zdjęć [część 2] Poznań Motor Show 2015 - galeria zdjęć [część 1] Hostessy z targów samochodowych w Poznaniu [Poznań Motor Show 2015] Wiosenna konferencja Continentala: opony z mniszka lekarskiego i trudne czasy dla branży oponiarskiej Hostessy z targów samochodowych w Genewie (2015) [galeria zdjęć] Salon samochodowy w Genewie 2015 [galeria zdjęć - cz. 3]

Popularne w tym tygodniu:

Jak połączyć tradycję i nowoczesność? Nowy Rolls-Royce Phantom okiem swojego projektanta Fascynująca technika na wyciągnięcie ręki: Nowy Peugeot 308 SW z wizytą w Centrum Nauki Kopernik Astronauta, koń i obsesja inżynierów – Japończycy z Mazdy uczą, jak skonstruować samochód idealny Zatrzymanie istoty ruchu – Japończycy z Mazdy odkrywają przed nami tajemnice projektowania perfekcyjnych nadwozi Nowa Perspektywa – ile zakrętów potrzeba, by zakochać się w Peugeot 308 GTi? Wspomnienie lata i nowego Volvo XC60. SUV-a, który ma podbić rynek