Pomóż nam tworzyć Autokult! Co chcesz tu zmienić?

Temat tygodnia: tydzień z turbo

Turbodoładowanie kiedyś kojarzyło się głównie ze stosunkowo dużymi mocami i sportem motorowym. Teraz jest domeną również pojazdów oszczędnych. W tygodniu z turbo przyjrzeliśmy się obydwu aspektom stosowania tego rozwiązania. Zapraszamy na podsumowanie tego 7-dniowego cyklu.

Podziel się:

Ford Fiesta ST200 — czy można jeszcze ją ulepszyć?

Fiesta ST to jedno z moich ulubionych aut, które przyjemnością z jazdy zawstydza wielu znacznie droższych konkurentów. Gdy Ford oznajmił, że zbudował wersję ST200 długo zastanawiałem się, co takiego można w tym aucie zmienić na lepsze. Drugą myślą było to, że koniecznie muszę przejechać się nową wersją. Dzięki zaproszeniu Forda udało się połączyć jedno i drugie i już wiem, czy ST200 jest rzeczywiście warta uwagi i lepsza od oryginału.

Krótka historia turbodoładowania

Choć turbodoładowanie zwykle kojarzy się ze sportem i dobrymi osiągami, to jednak głównie dzięki autom użytkowym i silnikom Diesla zawdzięczamy jego rozwój. Gdyby dziś wybrać dziesięć najważniejszych wynalazków w motoryzacji, prawdopodobnie turbo znalazło by się w ścisłej czołówce.

Volkswagen turbo up! w natarciu

Volkswagen up jest postrzegany przez wielu bardziej jako gadżet niż tradycyjny samochód. Tak rzeczywiście jest. Jego najnowsza aktualizacja przynosi nie tylko odświeżenie, ale to, czego oczekiwaliśmy od dawna – mocną jednostkę napędową z turbodoładowaniem, czyniącą z niego jeszcze fajniejszą zabawkę.

Dobre samochody używane z benzynowym silnikiem turbo

Kupując auto zawsze trzeba podjąć decyzję o wyborze rodzaju zasilania. Są osoby, które preferują diesle, a inni wybierają silniki benzynowe. W tej drugiej kategorii coraz mniej jest udanych modeli, ponieważ nowa generacja benzyniaków z bezpośrednim wtryskiem i turbodoładowaniem to już nie to samo co poczciwy i trwały motor wolnossący. Są jednak jeszcze na rynku silniki z turbo, którym warto zaufać.

Historia turbodoładowania w motorsporcie

Tak jak w samochodach produkcyjnych, tak i w sporcie motorowym doładowanie silników znamy już z okresu międzywojennego. Zresztą to właśnie w rywalizacji sportowej doładowanie sprężarkowe poczyniło największe postępy. Przyjrzymy się jednak jak wyglądała historia turbo w wyścigach i rajdach na całym świecie.

Volvo S90 D4 Inscription — wzorzec ze Szwecji

Po kilku dniach spędzonych niedawno z Volvo S90, poważnie się zmartwiłem. Boję się o przyszłe modele ze Szwecji.

Puchar hot hatchów: DS 3 GT Performance vs Renault Mégane GT [runda 3]

Po dwóch rundach, w których konkurencja sprowadziła się raczej do wykonania egzekucji niż pojedynków, przyszedł czas na starcie dwóch francuskich hot hatchy, które mają podobne szanse na zwycięstwo. Oczywiście, jak co tydzień, to Wy zdecydujecie, który z nich ma przejść do kolejnego etapu.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Treści cykliczne:

Ulubione minivany [przegląd redakcji #20] Temat tygodnia: tydzień z kabrioletami W redakcji Autokult.pl #5: wyprawa do Szkocji, turbo-Up!, Fiesta ST200 i Volvo V40 Motoryzacyjne żarty na prima aprilis 2015 Koncept Bugatti Veyrona ma już 20 lat. Na początku było słowo Sportowy Samochód Roku 2014 Czytelników Autokult.pl - wyniki plebiscytu Samochody przyszłości z przeszłości [cz. 2] Rodzinny Samochód Roku 2013 według Czytelników Autokult.pl Wielkie starcie w segmencie E: Audi A6 vs Lexus GS [cz.4] Auta, którymi trzeba się przejechać [przegląd redakcji #2] Pinnacle Portfolio sprzedane na aukcjach w Monterey za 283 mln zł! Wielkie starcie w segmencie E: BMW Serii 5 vs Infiniti Q70 [cz.3]