Wjazd samochodem do lasu - kiedy można, a kiedy nie wolno?

Coraz popularniejsze samochody uterenowione zachęcają nie tyle do wyjazdów w teren, co do korzystania z dróg nieutwardzonych. Warto poznać aspekt prawny takiego ruchu, zwłaszcza dotyczący dróg leśnych, bo brak znajomości prawa nie zwalnia z odpowiedzialności, a może słono kosztować.

Ten artykuł ma 2 strony:

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czy wolno wjeżdżać samochodem do lasu
  2. Jakie przepisy to regulują
  3. Jak poznać czy tą drogą można wjechać do lasu
  4. Gdzie zostawić auto przed wjazdem do lasu
  5. Co może strażnik leśny
  6. Co grozi za zjazd z drogi w lesie

Czy można wjechać samochodem do lasu?

Do lasu wjeżdżamy z różnych powodów. Nie ma znaczenia, czy jedziemy na grzyby, chcemy dostać się w bardziej malownicze miejsce w górach, czy latem staramy się dotrzeć na plażę.

Właściciele SUV-ów czy crossoverów mogą poczuć się zachęceni możliwościami swojego nabytku i spróbować ułatwić sobie życie, przejeżdżając przez las lub pozostawiając w nim samochód, nawet jeżeli droga nie jest w najlepszym stanie. Niestety, nie każdą drogą leśną możecie się poruszać, o czym warto wiedzieć zanim spotkacie się z leśnikiem czy policjantem.

Nowe przepisy dla kierowców i nie tylko na rok 2017

Od 1 stycznia 2017 roku, czyli od wczoraj, wchodzi nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami, która znosi lukę prawną, pozwalającą nie oddać…

Drogi leśne rządzą się odwrotnymi prawami niż drogi publiczne. Kierowcy są przyzwyczajeni, że nie mogą korzystać tylko z tych dróg, na których wjeździe stoi znak B-1 — zakaz ruchu. Każda inna jest dostępna.

Znaki muszą wyraźnie wskazywać, że do lasu można wjechać by korzystać z leśnych dróg. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z lasem prywatnym czy państwowym, bezprawny wjazd może kosztować nawet 500 zł.

Z leśnymi jest zupełnie inaczej. By móc z nich legalnie korzystać, na wjeździe musi stać wyraźny znak o tym informujący, na przykład mówiący o dojeździe do posesji czy miejscowości. Natomiast z zasady, po leśnych drogach poruszać się nie wolno. Mówi o tym wyraźnie Ustawa o lasach:

Art. 29. 1. Ruch pojazdem silnikowym, zaprzęgowym i motorowerem w lesie dozwolony jest jedynie drogami publicznymi, natomiast drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach. Nie dotyczy to inwalidów poruszających się pojazdami przystosowanymi do ich potrzeb.

Ustawa o lasach

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Podobny zapis znajdziecie w Kodeksie wykroczeń, który również zabrania korzystania z dróg leśnych, ale w sposób bardziej ogólny, za to wspomina o karze:

Art. 161. Kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nienależącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym, podlega karze grzywny.

Kodeks wykroczeń

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jeżeli na jednej drodze wjazdowej do lasu ustawiono szlaban i jest on zamknięty, a na drodze obok takiego szlabanu nie ma, to nie znaczy, że tą drogą do lasu można wjechać. Ponadto zakaz obowiązuje przez cały rok, nie tylko w okresie, gdy pojawia się zagrożenie pożarem.

Niestety nie ma ściśle określonych przepisami znaków, które informują o tym, że droga leśna jest dostępna do ruchu publicznego. Należy stosować więc zasadę domniemania zakazu wjazdu w każdą drogę leśną, nieutwardzoną, która nie jest wyraźnie oznakowana, a z tego oznakowania nie wynika, że jest dostępna do ruchu publicznego.

Źródło: Kodeks drogowy, Kodeks wykroczeń, Ustawa o lasach, lasy.gov.pl

Kontynuuj czytanie na kolejnych stronach:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Jak używać kierunkowskazów na rondzie? Diesel czy benzyna? Robimy generalny przegląd marek [cz. 1] Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Jak się nie rozchorować od klimatyzacji latem? Ząbkowanie opon – przyczyny, skutki i zapobieganie Przepisy dotyczące przewożenia ładunków w samochodzie i na nim Co powinieneś wiedzieć o felgach aluminiowych? Sprawca zdarzenia drogowego nie ma polisy OC lub zbiegł - co zrobić? Jak zmienić auto ciężarowe z kratką w samochód osobowy? Prawa i obowiązki policjanta podczas kontroli drogowej Co to jest system start-stop? Jakie awarie ogumienia można naprawić? Dlaczego klimatyzacja nie chłodzi? Najczęstsze awarie i błędy serwisowe Trójkąt odblaskowy – w jakich sytuacjach i jak go ustawiać na drodze? Testy bezpieczeństwa, awaryjności, spalania a zakup auta Co to jest jazda defensywna i jak ją stosować w praktyce? Rodzaje i zasada działania napędów quattro w samochodach Audi Najgorsze silniki Diesla, których nie polecamy w samochodach używanych Warunki OWU wpływają na brak wypłaty odszkodowania Światła do jazdy dziennej - kiedy można używać? Co to jest system Volvo PowerPulse? Awarie łańcucha rozrządu - przyczyny i diagnoza Auto w firmie – anegdoty z życia wzięte Wymiana intercoolera przy naprawie turbosprężarki

Popularne w tym tygodniu:

Czy da się kupić auto za 800 zł i nim jeździć? Sprawdzamy, ile to naprawdę kosztuje Od 16 listopada na stacjach zimowe paliwo. Co oferują najwięksi gracze? Płyn do spryskiwaczy wymieniaj na zimowy już teraz. Oto najprostsza metoda Zimowe opony do auta segmentu D. Test GTU 2017 Skąd wziąć oryginalne części do nietypowego pojazdu? To spory problem dla ubezpieczyciela