Rząd likwiduje przejazdy kolejowe

W trosce o bezpieczeństwo na polskich drogach, od października 2015 roku zamknięto aż 503 przejazdy kolejowe. Niestety dla wielu obywateli oznacza to konieczność dojazdu do posesji dłuższą drogą, nie mówiąc już o karetkach pogotowia, czy straży pożarnej docierających na miejsce później niż dotychczas.

Wszystko zaczęło się od rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury, które weszło w życie 20 października 2015 roku. Nowe prawo stanowi, że każdy przejazd kolejowy musi mieć właściciela. Jeśli jest inaczej, droga zostaje zamknięta. Jak dotąd w wyniku rozporządzenia zamknięto w Polsce 503 przejazdy, a sytuacja może wyglądać podobnie w przypadku kolejnych kilku tysięcy.

Problem dotyczy przejazdów kategorii D oznaczonych krzyżem św. Andrzeja. Kwestia braku właściciela może zostać rozwiązana na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest nadanie bezpańskiej drodze statusu publicznej. Przejazd pozostaje wówczas bez zmian i nadal funkcjonuje. Problem w tym, że samorządy nie chcą brać odpowiedzialności za utrzymanie przejazdu, twierdząc, że Polskie Koleje Państwowe zrzucają na gminy koszty utrzymania infrastruktury.

Drugie rozwiązanie dotyczy dróg prywatnych. Ich właściciel może podpisać z PKP PLK umowę. Wówczas przejazd zostaje zamknięty i może być otwierany wyłącznie w szczególnych przypadkach. Trzecia opcja to całkowity brak właściciela. Gdy przejazd nie jest w rękach prywatnych, czy samorządu zostaje zlikwidowany.

Jak nietrudno się domyślić, oznacza to poważne utrudnienia dla lokalnych społeczności, dla których likwidacja przejazdu stanowi przeszkodę w dotarciu do swoich posesji lub całkowicie to uniemożliwia. Problem wpływa także na wydłużony czas przyjazdu służb ratunkowych.

Rozporządzenie z października 2015 roku teoretycznie ma na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich przejazdach kolejowych. Impulsem do zmian był głośny wypadek, który zdarzył się na niestrzeżonym przejeździe, w miejscowości Pniewite w woj. kujawsko-pomorskim. Samochód z czteroosobową rodziną wjechał pod pociąg. Trzyletnia dziewczynka i siedmioletni chłopiec zginęli na miejscu. Komisja badająca zdarzenie miała potem liczne zastrzeżenia do zarządcy obiektu.

Aby zapobiec podobnym zdarzeniom rząd postanowił rozwiązać problem niestrzeżonych przejazdów o nieuregulowanym statusie prawnym. Oprócz wysokiej śmiertelności na tego typu przejazdach, rozporządzenie motywowano faktem dużego zagęszczenia przejazdów na polskich drogach. Do niedawna jeden przejazd przypadał średnio na 1,2 km torów. Obecnie wartość ta wynosi 1,5 km. Nadal jednak przodujemy w Europie pod tym względem.

Nic nie wskazuje, aby proces likwidacji przejazdów kolejowych miał się zatrzymać. W planach jest rezygnacja z kolejnych obiektów. Ich liczba może wzrosnąć z 503 do nawet kilku tysięcy. Z pewnością przyczyni się to do spadku śmiertelności na torach, lecz jednocześnie utrudni życie mieszkańcom wielu gmin. Duża liczba przejazdów wynika przede wszystkim ze specyfiki przestarzałej infrastruktury drogowej. Ich zamykanie bez zapewniania alternatywy wydaje się co najmniej nietrafionym pomysłem.

Zobacz również: Goodyear - konferencja

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Autokult.pl zaprasza na Japan Battle 2016 Scaldersi Emperor I, czyli przepych na kółkach Cadillac Escala Concept (2016) - premiera Ford GT doczeka się większej liczby egzemplarzy niż początkowo planowano Uber i Volvo wypuszczą na drogi autonomiczne XC90 McLaren MSO HS, czyli 675LT na sterydach Wyrywkowe kontrole trzeźwości kierowców są niezgodne z prawem! Ile kosztuje nowe Audi Q2? Ofensywa Volkswagena na rynek elektryków rozpocznie się w Paryżu Mercedes-Vision Maybach 6 (2016) - premiera Range Rover Sport z nowym dieslem i lepszym wyposażeniem Co wiemy o nowym Jeepie Wranglerze? Koenigsegg Agera XS i Regera gwiazdami Monterey Car Week Infiniti przygotowało silnik o zmiennym stopniu sprężania VC-T Nowa Honda Civic X hatchback debiutuje za Oceanem MAN TGE, czyli Volkswagen Crafter w przebraniu Polska fabryka Volkswagena ruszy w październiku Więcej detali Škody Kodiaq Sekundniki na skrzyżowaniach znikną z polskich dróg Kontrowersyjne Ferrari F360 Modena Spider od Liberty Walk Karma Revero niczym perpetuum mobile 100 mln Volkswagenów podatnych na działania hakerów! Nowe tablice rejestracyjne być może już w przyszłym roku Audi prezentuje zawieszenie, które odzyskuje energię

Popularne w tym tygodniu:

Honda NSX odnaleziona w rosyjskim lesie. Właściciel zostawił ją tam specjalnie Nowe dzieło Singera i Williamsa. Porsche 911 zwala z nóg VC-T - rewolucyjny silnik Infiniti w sprzedaży od 2018 roku Kłopoty Dębicy. Wadliwe opony Frigo 2 Koenigsegg z kolejnym rekordem. Agera RS najszybszym produkcyjnym samochodem na świecie Przejechał Chevroletem Corvette ponad milion kilometrów. Teraz oddał samochód do muzeum Jakich aut elektrycznych chcą Polacy? Są badania Powrót do przeszłości! Je Design bierze się za Seata Leona Cupra Najtańsi ubezpieczyciele. Ranking OC, AC i NNW Przywiązał telefon i tablet do kierownicy. Policjant nie mógł wyjść ze zdziwienia Pomiędzy Veloce a Quadrifoglio. Alfa Romeo Giulia może wkrótce dostać nową wersję Opel na francuskich częściach. Poznaliśmy szczegóły restrukturyzacji