Test Mazdy MX-5 2.0 Sky-G - maksimum frajdy przy minimum komfortu

Test Mazdy MX‑5 2.0 Sky‑G - maksimum frajdy przy minimum komfortu

Marcin Łobodziński
5 sierpnia 2016

Poza tym, że jest legendą na czterech kołach, ten samochód nie ma konkurencji. Kultowa Mazda MX-5 czwartej generacji, stworzona w stylu KODO i zgodnie z założeniami SKYACTIV utrzymuje charakter pierwowzoru – nadal jest lekkim, sportowym roadsterem, którego celem jest zapewnić maksimum frajdy za rozsądne pieniądze.

Mazda MX-5 2.0 Skyactiv SkyFreedom - test, opinia

Klasyczne nadwozie roadstera z tradycyjnie rozmieszczonym układem napędowym miesza się tu z japońskim stylem. Mazda MX-5 jeszcze nigdy nie była tak odważnie nakreślona jak jej najnowsza generacja. Ostre linie z głębokimi i zdecydowanymi cięciami nadają je charakter wyciętej mieczem samurajskim bryły z włożonymi z konieczności reflektorami, które mają dawać światło i nic więcej. Również tylne lampy jakby pochodziły z przyczepki - maleńkie i okrągłe, są elementem charakterystycznym dla MX-5 ND. Linia nadwozia jest spójna z tym, co oferowali poprzednicy, zatem jeżeli byłeś właścicielem którejkolwiek generacji, odnajdziesz swój ulubiony model bardzo szybko.

Pstrokate malowanie testowego egzemplarza mocno zwraca uwagę przechodniów
Pstrokate malowanie testowego egzemplarza mocno zwraca uwagę przechodniów© fot. Marcin Łobodziński

Wnętrze jest maksymalnie uproszczone, a jednocześnie konstruktorzy starali się wycisnąć z niego maksimum funkcjonalności. Skromna regulacja kierownicy (tylko pionowa) i foteli (tylko wzdłużna) wyraźnie dają do zrozumienia, że to kierowca ma się dopasować. Kilka schowków to ukłon w stronę współczesnego klienta, który być może ma dużego smartfona, portfel, klucze i coś jeszcze. Uchwyty na kubki zamocowano za podłokietnikiem, którym w praktyce jest wysoki tunel środkowy. Pod niewielką klapką znajdziemy małą skrytkę. Lepszy będzie schowek zamykany na kluczyk w ścianie grodziowej. Jest głęboki i pomieści dużo szpargałów. Dwa podobne ukryto za oparciami foteli. Tego nawet złodziej się nie spodziewa.

Fotele są wygodne i świetnie trzymają na zakrętach, ale może przeszkadzać brak regulacji pionowej. Za to kolumna kierownicy regulowana jest jedynie w zakresie góra-dół
Fotele są wygodne i świetnie trzymają na zakrętach, ale może przeszkadzać brak regulacji pionowej. Za to kolumna kierownicy regulowana jest jedynie w zakresie góra-dół© fot. Marcin Łobodziński

Pozycja kierowcy, zawsze częściowo wymuszona, szybko staje się mało istotna gdy poczujesz klimat auta. Mały i cienki wieniec kierownicy leży w dłoni inaczej niż na przykład koło BMW czy innych, dużo droższych modeli. Chwytamy nie skórzaną i miękką poduszkę, a obszytą cienką warstwą skóry stalową obręcz. Za nią trzy klasyczne zegary z czytelnymi napisami i obrotomierzem pośrodku, żeby zawsze zdążyć ze zmianą biegu. Obok prawej dłoni krótki, pracujący z wyraźnym oporem drążek 6-stopniowej skrzyni manualnej. Skok jest tak niewielki, że trzeba się przyzwyczaić.

Króciutki drążek zmiany biegów ma króciutki skok, dzięki czemu wykonujemy króciutkie ruchy, by czas zmiany biegu był...króciutki.
Króciutki drążek zmiany biegów ma króciutki skok, dzięki czemu wykonujemy króciutkie ruchy, by czas zmiany biegu był...króciutki.© fot. Marcin Łobodziński

Cofnięcie dłoni powoduje jej przeniesienie na pokrętło bardzo łatwego w obsłudze systemu multimedialnego, a jeżeli przeniesiemy ją do przodu od drążka, to trafimy na duże pokrętła układu wentylacji. No i jeszcze dźwignia hamulca ręcznego, która wyraźnie wystaje z tunelu i jest na każde zawołanie, tak w razie czego. Znajduje się po stronie pasażera, a to dobrze, bo przeszkadzała by od strony kierowcy. Wszystko wykonane dobrze i z wysokiej jakości materiałów. Trudno znaleźć jakieś niedociągnięcia, a zmartwieniem powinno być rysowanie elementów tapicerki butami, bo zajmowanie miejsca w tym malutkim aucie wymaga trochę gimnastyki.

Cienki i twardy wieniec kierownicy jak przystało na rasowe auto sportowe. Za nim zestaw niezbędnych zegarów, bardzo czytelnych, z obrotomierzem pośrodku
Cienki i twardy wieniec kierownicy jak przystało na rasowe auto sportowe. Za nim zestaw niezbędnych zegarów, bardzo czytelnych, z obrotomierzem pośrodku© fot. Marcin Łobodziński

Fotele są proste i wygodne zarazem, a do tego kapitalnie trzymają na zakrętach. W bogato wyposażonej wersji SkyFreedom seryjnym wyposażeniem jest audio marki BOSE, a jego część stanowią głośniki wbudowane w zagłówki. Nie wiem czy to za ich sprawą, czy dzięki pozostałym siedmiu sztukom, ale audio gra fantastycznie, czego nie spodziewałbym się po aucie tej klasy.

Głośniki wbudowane w fotele są standardem najwyższej wersji SkyFreedom. Audio BOSE gra znakomicie.
Głośniki wbudowane w fotele są standardem najwyższej wersji SkyFreedom. Audio BOSE gra znakomicie.© fot. Marcin Łobodziński

100 % fanu i 0% wygody

Tak ma być i koniec, a jeżeli uważasz, że ma być inaczej, to nie kupuj Mazdy MX-5. Aż ciekaw jestem czy Fiat 124 Spider ma równie twardy charakter. Twardy, to określenie idealnie oddające cały samochód. Zawieszenie na amortyzatorach Bilsteina (standard wersji SkyFreedom) nie zapewnia nawet namiastki komfortu, za to genialnie trzyma lekki samochód na drodze. Nawet duże wyboje są tłumione błyskawicznie, by nie zakłócać spokoju prowadzenia, za to mocno potrząsają kierowcą. Koła mają kontakt z nawierzchnią nawet na fatalnych drogach, co przekłada się na doskonałe wyczucie. Jeszcze lepiej jest na gładkich, ale w koleinach trzeba Mazdę trzymać twardą ręką.

Wszystkie instrumenty poukładane wzorowo, każdy z nich jest pod ręką.
Wszystkie instrumenty poukładane wzorowo, każdy z nich jest pod ręką.© fot. Marcin Łobodziński

Przeczytaj nasze testy innych roadsterów:

Podróżując MX-5 szybko lub normalnie, zawsze masz pewność, że jedziesz rasowym sportowcem i czujesz co znaczy mieć nisko położony środek ciężkości. Twój tyłek niemal szura po asfalcie, a piesi patrzą na ciebie jak na dziecko – z góry i z uśmiechem. Ty natomiast patrzysz przed siebie i widzisz długą pozornie maskę z wielkimi przetłoczeniami, która po chwili przyzwyczajenia staje się celownikiem na zakręty.

Obraz
© fot. Marcin Łobodziński

Mazda dąży do tego, by maksymalnie zespolić ciało kierowcy z samochodem, a w MX-5 udało się to do samego końca. Razem tworzysz z nim żywy organizm, który wydziela tyle endorfin, że nawet po wyłączeniu silnika nie możesz przestać się cieszyć jak dzieciak. To dlatego bez znaczenia jest cała niewygoda tego samochodu, przeznaczonego dla osób o średniej posturze i wzroście maksimum 180 cm. Wyżsi się po prostu nie mieszczą, a zbyt niscy mogą nie widzieć drogi. Wszystko huczy i wibruje, a tylna szyba i lusterko wsteczne są zupełnie nieprzydatne. Jazda autostradą potrafiłaby zmęczyć samym hałasem, ale przy takim poziomie zadowolenia… pal licho.

Obraz
© fot. Marcin Łobodziński

Co to jest downsizing?

Byłoby katastrofą, gdyby MX-5 wyposażyć w silnik 1.5 turbo, ale zawsze było tak, że model ten oferowano w dwóch wersjach. Bardziej i mniej sportowej. Tę pierwszą odmianę wyposażono w motor 1.5 Skyactiv-G o mocy 131 KM, która i tak jest wysoka w porównaniu ze wczesnymi 1.6. Mocniejsza wersja to tradycyjna dla Mazdy 2-litrówka, wolnossąca i prezentująca się po otwarciu maski jak wnętrzności po rozcięciu brzucha na tle „normalnych” samochodów. Nie chodzi o to, że jest odrażająca, ale obecnie niewielu producentów pokazuje coś więcej niż tylko czarną pokrywę z plastiku. Tu otwierasz maskę i widzisz takie rzeczy jak kolektor, głowica, cewki, przewody podciśnieniowe, a kawałek plastikowej osłony służy chyba wyłącznie do tego, by na czymś zmieścić dumny napis SKYACTIV TECHNOLOGY. Motor jest nawet lepiej wyeksponowany niż w poprzedniej MX-5 NC. Zresztą sami popatrzcie.

Silnik jest pięknie wyeksponowany, nawet bardziej niż w poprzedniku NC. Generuje 160 KM i 200 Nm, czyli 12 Nm więcej i do tego w niższym zakresie obrotów.
Silnik jest pięknie wyeksponowany, nawet bardziej niż w poprzedniku NC. Generuje 160 KM i 200 Nm, czyli 12 Nm więcej i do tego w niższym zakresie obrotów.© fot. Marcin Łobodziński

Ta jednostka ma charakter. Moc 160 KM bez punktu odniesienia nie zrobi wrażenia, ale przy masie samochodu 1015 kg już tak. Sprawnie rozpędza Mazdę do setki w 7,4 s, które przy akompaniamencie naprawdę rasowych dźwięków jak na dzisiejsze standardy, wydaje się być czasem rzędu 5 s. Dużo się dzieje przy redukcjach i otwieraniu przepustnicy na maksimum. Układ wydechowy gra ładnie jakby był opcjonalny, ale mamy zapewnienie, że to standard. Elastyczność silnika to kolejna rzecz jaką można pochwalić. Zbiera się od około 2000 obr./min i natychmiast reaguje na dodanie gazu.

Mazda MX-5 2.0 Skyactiv-G (2016) - dźwięk układu wydechowego

Szkoda tylko, że zużycie paliwa nie wiedzieć czemu, jest tak wysokie. Oczywiście jak na taką dawkę frajdy nie jest źle jeżeli zmieścimy się w 7-8 l/100 km, ale tu mowa o raczej normalnej jeździe. Prowadząc nieco dynamiczniej, szybko można przekroczyć 10 l/100 km. Niska masa ma przełożenie na osiągi, ale jakoś nie widać tego w ekonomii. Może to kwestia oporów? Jest jednak pocieszenie – zużycie paliwa na testowej trasie w ruchu pozamiejskim, zgodnie z przepisami i zasadami ekojazdy wyniosło tylko 5,6 l/100 km. Tylko, że tak to się jeździć nie da Mazdą MX-5.

Wyrzeczenia na co dzień

Widać, że Mazda zrobiła wszystko by oddać MX-5 bardziej wszechstronną i przystępną dla szerszej rzeszy klientów, przy zachowaniu charakteru pierwowzoru. Należy pochwalić konstruktorów za wymyślne schowki, których jest dużo jak na samochód tej wielkości, ale brakuje podstawowego – przed pasażerem. Chyba po to, by miał gdzie wcisnąć nogi. Prawdziwy bagaż zmieścimy tylko pod klapą z tyłu, ale i tam jest skromne 130 litrów, o 20 l mniej niż w poprzedniku. Można zamontować natomiast fotelik dla dziecka dzięki zaczepom ISOFIX na przednim siedzeniu.

Schowki i uchwyty na kubki poupychano gdzie się da by zwiększyć praktyczność samochodu - za to należy pochwalić konstruktorów
Schowki i uchwyty na kubki poupychano gdzie się da by zwiększyć praktyczność samochodu - za to należy pochwalić konstruktorów© fot. Marcin Łobodziński

Wyciszenie to nie jest domena tego modelu, a wiatr we włosach czuć wyraźnie już od prędkości 60 km/h. Powyżej tej granicy najlepiej jeździć w czapce, ale dużo zależy od wzrostu. Założenie dachu daje trochę ciepła i ochrony przed deszczem czy słońcem, ale hałas wciąż jest spory. Sam proces składania i rozkładania dachu jest banalnie prosty i można to zrobić w dwie strony bez wychodzenia z samochodu. Na poniższym filmie zrobiłem to zgodnie z instrukcją obsługi. System elektryczny jest zbędny.

Nowa Mazda MX-5 ND (2016) - składanie dachu

Pomimo wszystkich udogodnień, Mazda MX-5 to nadal samochód bardzo surowy i surowo mechaniczny. Daje ogromną frajdę prawdziwym miłośnikom sportowych modeli, ale pod warunkiem, że są odpowiedniego wzrostu. Mam kolegę mierzącego 190 cm i auto bardzo mu się spodobało, ale wyklucza jego kupienie ze względu na wysokość dachu i umieszczenie fotela względem górnej ramki szyby. Lepsza może się okazać targa RF, na którą czekamy. Na razie to auto na co dzień z pewnymi wyrzeczeniami, ale ogólnie nie ma lepszego na rynku. Kosztuje od 89 900 zł za wersję 1.5 i od 96 900 zł za mocniejsze 2.0. Biorąc pod uwagę charakter, klasę, osiągi i cenę, Mazda MX-5 jest bezkonkurencyjna i dlatego dostaje najwyższą notę. [block position="inside"]17656[/block]

Mazda MX-5 2.0 Sky-G SkyFreedom - dane techniczne

Mazda MX-5 2.0 Sky-G SkyFreedom

Silnik i napęd:

Układ i doładowanie:R4 
Rodzaj paliwa:Benzyna 
Ustawienie:Wzdłużnie 
Rozrząd:DOHC 16V 
Objętość skokowa:1998 cm³ 
Moc maksymalna:160 KM przy 6000 rpm 
Moment maksymalny:200 Nm przy 4600 rpm 
Skrzynia biegów:6-biegowa, manualna 
Typ napędu:Tylny (RWD) 
Hamulce przednie:Tarczowe wentylowane  
Hamulce tylne:Tarczowe  
Zawieszenie przednie:Podwójne wahacze poprzeczne,  
Zawieszenie tylne:Wielowahaczowe, amortyzatory sportowe Bilstein 
Średnica zawracania:10,4 m 
Koła, ogumienie przednie:205/45 R17 
Koła, ogumienie tylne:205/45 R17 

Masy i wymiary:

Typ nadwozia:Roadster 
Liczba drzwi:2 
Masa własna:1015 kg 
Ładowność:245 kg 
Długość:3915 mm 
Szerokość:

1735 bez lusterek

1918 mm z lusterkami 

 
Wysokość:1230 mm 
Rozstaw osi:2310 mm 
Rozstaw kół przód/tył:1495/1505 mm 
Pojemność zbiornika paliwa:45 l 
Pojemność bagażnika:130 l 
Osiągi:
 Katalogowo:Pomiar własny:
Przyspieszenie 0-100 km/h:7,3 s 
Prędkość maksymalna:214 km/h 
Zużycie paliwa (miasto):9,3 l/100 km 
Zużycie paliwa (trasa):5,5 l/100 km5,5 l/100 km
Zużycie paliwa (mieszane):6,7 l/100 km7-8 l/100 km
Emisja CO2:161 g/km 
Test zderzeniowy Euro NCAP:nie testowano 
Cena:
Cena testowego egzemplarza:113 900 zł 
Wersja silnikowa od:96 900 zł 
Model od:89 900 zł 
Wybrane wyposażenie standardowe wersji SkyFreedom:
Elementy nadwozia:Osłony pałąków przeciwkapotażowych w kolorze Piano Black, dach materiałowy w kolorze czarnym, rozkładany i składany ręcznie
Elementy wnętrza:Tapicerka skórzana w kolorze czarnym z czerwonymi szwami, 
Koła i opony:Koła 205/45R17 na felgach aluminiowych 17 cali w kolorze Bright Dark,
Komfort:Klimatyzacja automatyczna, elektrycznie sterowane szyby i lusterka z podgrzewaniem, tempomat, podgrzewane fotele, system dostępu bezkluczykowego, czujniki parkowania z tyłu
Bezpieczeństwo:Przednie i boczne poduszki powietrzne, system DSC+TCS, system ostrzegania przed niezamierzoną zmianą pasa ruchu (LDW), system monitorowania martwego pola (BSM), czujnik deszczu, czujnik zmierzchu, system automatycznego przełączania świateł drogowych na mijania
Multimedia:Multimedialny system rozrywki i łączności MZD Connect z nawigacją, przestrzenny system nagłośnieniowy Bose® z głośnikami w zagłówkach, nawigacja, gniazdo AUX oraz dwa porty USB
Mechanika:Zawieszenie sportowe Bilstein, mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu, rozpórka kielichów przedniego zawieszenia, system i-STOP, sytem i-ELOOP
Wybrane wyposażenie opcjonalne:
Elementy nadwozia:-
Elementy wnętrza:-
Koła i opony:-
Komfort:-
Bezpieczeństwo:-
Multimedia:-
Mechanika:-
Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (25)