Co grozi za jazdę bez uprawnień?

Kara za jazdę bez uprawnień zależy od tego, jakie w danym przypadku są czynniki, które mogą dodatkowo wpłynąć na jej wymiar. Do najważniejszych kwestii rozstrzygających jest to, czy kierowca nie miał uprawnień w ogóle, czy były one jedynie zawieszone.

fot. Marcin Łobodziński © 2015

Co grozi za jazdę z zawieszonymi uprawnieniami

Zgodnie z przepisami, które zostały wprowadzone w maju 2015 roku, kierowca może mieć zawieszone prawo jazdy za przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h. Zawieszenie następuje w takiej sytuacji na okres 3 miesięcy.

Jeśli w tym czasie kierowca zostanie zatrzymany za kierownicą pojazdu, zawieszenie zostaje przedłużone na 6 kolejnych miesięcy. Kolejnym razem kara będzie już dużo bardziej bolesna. Jeśli kierowca zostanie zatrzymany ponownie z zawieszonymi uprawnieniami, nastąpi cofnięcie uprawnień, co w praktyce oznacza konieczność zdania egzaminu na nowo.

Warto wiedzieć, że prawo jazdy może zostać zawieszone na trzy miesiące nie tylko za wyżej wymienione przekroczenie dozwolonej prędkości. Taka sama kara nakładana jest, jeśli przewozi się w samochodzie więcej osób, niż maksymalna liczba wskazana w dowodzie rejestracyjnym.

Co grozi za jazdę z cofniętymi uprawnieniami?

Jeśli kierowcy uprawnienia zostały cofnięte decyzją administracyjną, a mimo to wsiadł on za kierownicę, po czym został przyłapany przez funkcjonariuszy, jego zachowanie jest rozpatrywane jako przestępstwo. W takim przypadku przepisy mówią o karze do dwóch lat ograniczenia lub pozbawienia wolności oraz orzeczeniu zakazu prowadzenia pojazdów.

Co grozi za jazdę bez uprawnień?

Jeśli kierowca nie ma uprawnień i nie miał ich również wcześniej, grozi mu kara grzywny wynosząca 500 zł. Możliwe jest także, że nałożona zostanie na niego kara zakazu prowadzenia pojazdów.

Co grozi za jazdę bez uprawnień na dany pojazd?

Kierowca, który ma uprawnienia na pojazd innej kategorii, niż wymagane są do prowadzenia pojazdu, za kierownicą którego został zatrzymany przez policję, grozi mu jedynie kara grzywny. Wynosi ona 300 zł.

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Diesel czy benzyna? Robimy generalny przegląd marek [cz. 1] Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Jak się nie rozchorować od klimatyzacji latem? Ząbkowanie opon – przyczyny, skutki i zapobieganie Co powinieneś wiedzieć o felgach aluminiowych? Sprawca zdarzenia drogowego nie ma polisy OC lub zbiegł - co zrobić? Jak zmienić auto ciężarowe z kratką w samochód osobowy? Prawa i obowiązki policjanta podczas kontroli drogowej Co to jest system start-stop? Jakie awarie ogumienia można naprawić? Dlaczego klimatyzacja nie chłodzi? Najczęstsze awarie i błędy serwisowe Trójkąt odblaskowy – w jakich sytuacjach i jak go ustawiać na drodze? Co to jest jazda defensywna i jak ją stosować w praktyce? Rodzaje i zasada działania napędów quattro w samochodach Audi Najgorsze silniki Diesla, których nie polecamy w samochodach używanych Jak używać automatycznej skrzyni biegów? Jak działa przekładnia CVT? Jak działa silnik Wankla? Co to jest downsizing? Przyczyny krzywienia się tarcz hamulcowych Jak przewozić dziecko samochodem zgodnie z prawem? Kto może kierować ruchem drogowym? Kto musi zapłacić podatek od zakupu samochodu i jak to zrobić? Jakie służby mogą kontrolować kierowców?

Popularne w tym tygodniu:

Oznaczenia i kody tablic rejestracyjnych - po czym poznać policję lub kontrolę skarbową? Koło dwumasowe nie zawsze winne stuków i wibracji. Co się dzieje, jeżeli jego wymiana nie pomaga? Kończy się paliwo i co dalej? Jazda na rezerwie to spore ryzyko Jesienią i zimą tankuj do pełna. Unikniesz kłopotów Jak postępować w przypadku awarii samochodu na autostradzie? Możesz więcej niż myślisz Hamulec elektryczny zamiast ręcznego. W czym jest lepszy, a w czym gorszy od klasycznego rozwiązania? Akcja serwisowa Volkswagena w związku z aferą spalinową. Jak to wygląda z punktu widzenia użytkownika auta? SUV-y i crossovery w Grupie Volkswagena. Co jest czym? Czy olej mineralny ma jeszcze rację bytu? Można go stosować w kilku sytuacjach WP Pomaga: atrakcyjne auto segmentu B w cenie podstawowego kompaktu