Co to jest Simply Clever?

Simply Clever to idea tworzenia prostych i funkcjonalnych rozwiązań we wnętrzu samochodu opracowana przez Škodę. Pomaga lepiej zagospodarować przestrzeń.

Simply Clever to pochodzący z języka angielskiego zbitek słowny, który można tłumaczyć na wiele sposobów. Jednym z najbardziej trafnych określeń jest „po prostu mądrze”.

Simply – po prostu, prosto, zwyczajnie, łatwo.
Clever – pomysłowy, mądry, inteligentny, sprytny, wymyślny

Ideę tą wprowadziła do swoich aut czeska marka Škoda w modelach: Citigo, Fabia, Rapid, Octavia, Superb, Roomster, Yeti. Sprytne, a zarazem bardzo proste, dzięki czemu tanie rozwiązania ułatwiające życie codzienne można znaleźć zarówno w kabinie jak i w bagażniku. Niektóre z elementów Simply Clever są dostępne już w podstawowych wersjach wyposażenia modeli, bez dopłaty. Wśród najpopularniejszych rozwiązań są m. in.:

Dwustronna podłoga bagażnika – wykończona różnie po każdej ze strony. Z jednej jest to tkanina, która wygląda estetycznie, a z drugiej guma, na którą można położyć coś brudnego, by potem łatwo ją umyć.

Dzielona przestrzeń bagażowa – w przeciwieństwie do tradycyjnych systemów podwójnej podłogi, pod którą znajduje się przestrzeń o wysokości około 10–15 cm, w niektórych modelach Škody można dodatkowo bagażnik podzielić w poziomie mniej więcej na pół. Robi się to przy pomocy półki oddzielającej bagażnik od kabiny, opuszczając ją na niższy poziom.

Rozwiązania zmniejszające przestrzeń bagażową – gdy zachodzi potrzeba przewiezienia czegoś niedużego lub nietypowego w przestronnym bagażniku, poprzez różnego rodzaju rozwiązania można tę przestrzeń ograniczyć. Uniemożliwia to przesuwanie się przedmiotów.

Dzięki temu nie ma problemy by przewieźć kwiatek w niedużej doniczce na stojąco

Zobacz również: Jak prawidłowo przewozić dzieci w samochodzie?

Haczyki na zakupy –praktyczne, składane haczyki, na których można zawiesić niewielką siatkę z zakupami, co uniemożliwi ich wysypanie podczas jazdy.

Zwijana roleta bagażnika – występuje w wersjach Combi i na pierwszy rzut oka nie wnosi niczego nowego. Zwija się poprzez naciśnięcie w odpowiednim miejscu. Nie trzeba też wykonywać żadnych dodatkowych ruchów by zablokować ją w pozycji rozwiniętej. Jednak w Simply Clever jest możliwość wykorzystania rolety jako miękkiej ścianki oddzielającej przestrzeń bagażową od pasażerskiej.

Trzy niezależne siedzenia łatwo składa się dzięki systemowi Varioflex

Varioflex – system składania tylnych siedzeń, dostępny w modelach Roomster i Yeti. Pozwala złożyć, przesunąć, a nawet podnieść siedzenia w bardzo prosty sposób, co ułatwia zagospodarowanie przestrzeni.

Siatki bagażnika – przy pomocy systemu siatek z haczykami, które zaczepia się o ucha w przestrzeni bagażowej, można ograniczyć ruch przedmiotów włożonych do bagażnika. Siatki montuje się zarówno w poziomie jak i w pionie, co pozwala częściowo oddzielić bagażnik od części pasażerskiej.

Uchwyt na kwity – prosty kawałek plastiku przy przedniej szybie po stronie kierowcy, w który można włożyć wydruk z parkomatu.

Siatki można wykorzystać na wiele sposobów

Skrobaczka do szyb – miejsce pod klapką wlewu paliwa, w które wkłada się skrobaczkę do szyb. Dzięki temu nie trzeba po nią wchodzić do kabiny i szukać jej w schowkach.

Gumki przy kieszeniach – umieszczone przy kieszeniach drzwi, sprawiają że włożenie tam gazety nie powoduje jej zagięcia.

Zamykane schowki pod fotelami – w przednich fotelach, przy regulacji wzdłużnej (mechanicznej), znajdują się zamykane schowki, w które można włożyć coś, czego się nie używa na co dzień, ale chce się to mieć pod ręką, np. kamizelkę odblaskową.

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki eksploatacyjne

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Jak się nie rozchorować od klimatyzacji latem? Ząbkowanie opon – przyczyny, skutki i zapobieganie Co powinieneś wiedzieć o felgach aluminiowych? Sprawca zdarzenia drogowego nie ma polisy OC lub zbiegł - co zrobić? Jak zmienić auto ciężarowe z kratką w samochód osobowy? Prawa i obowiązki policjanta podczas kontroli drogowej Dlaczego klimatyzacja nie chłodzi? Najczęstsze awarie i błędy serwisowe Trójkąt odblaskowy – w jakich sytuacjach i jak go ustawiać na drodze? Co to jest jazda defensywna i jak ją stosować w praktyce? Rodzaje i zasada działania napędów quattro w samochodach Audi Najgorsze silniki Diesla, których nie polecamy w samochodach używanych Jak działa silnik Wankla? Jakie dokumenty musi mieć kierowca? Dlaczego pękają półosie w Hondach? Darowizna samochodu - co powinna zawierać umowa? Jaki motocykl 125 ccm na prawo jazdy kategorii B? Budowa nadwozi samochodowych - kompozyty węglowe [cz.3] Łańcuch rozrządu czy pasek – co jest lepsze? Budowa nadwozi samochodowych - stosowane materiały i technologia wytwarzania [cz. 2] Auto firmowe - jak zaoszczędzić na paliwie Prawo jazdy i punkty karne kierowcy firmowego [cz.2] Prawo jazdy i punkty karne kierowcy firmowego [cz.1] Jak powinien zachować się kierowca podczas kontroli drogowej?

Popularne w tym tygodniu:

Oznaczenia i kody tablic rejestracyjnych - po czym poznać policję lub kontrolę skarbową? Koło dwumasowe nie zawsze winne stuków i wibracji. Co się dzieje, jeżeli jego wymiana nie pomaga? Jesienią i zimą tankuj do pełna. Unikniesz kłopotów Jak postępować w przypadku awarii samochodu na autostradzie? Możesz więcej niż myślisz Hamulec elektryczny zamiast ręcznego. W czym jest lepszy, a w czym gorszy od klasycznego rozwiązania? Akcja serwisowa Volkswagena w związku z aferą spalinową. Jak to wygląda z punktu widzenia użytkownika auta? Czy olej mineralny ma jeszcze rację bytu? Można go stosować w kilku sytuacjach WP Pomaga: atrakcyjne auto segmentu B w cenie podstawowego kompaktu Jeśli nie akumulator, to co? Przyczyny braku prądu w aucie