Alkomaty – czy kalibracja jest konieczna?

Alkomaty – czy kalibracja jest konieczna?

Alkomaty – czy kalibracja jest konieczna?
Źródło zdjęć: © istock bank zdjęć
AlcoForce Alkomaty
19.07.2016 11:06, aktualizacja: 01.10.2022 22:26

Jeśli zostałeś szczęśliwym posiadaczem alkomatu, to z pewnością słyszałeś już o tzw. kalibracji. Na pewno zastanawiasz się, dlaczego musisz w regularnych odstępach czasu oddawać urządzenie do serwisu. Odpowiadamy na wszystkie pytania dotyczące kalibracji.

Niezależnie od tego, czy kupiliśmy alkomat półprzewodnikowy czy elektrochemiczny, osobisty czy profesjonalny – każdy tester musi być raz na pewien czas kalibrowany. Od tego czy alkomat będzie kalibrowany zależy prawidłowość działania urządzenia, a nawet to czy będziemy cieszyli się nim przez długie lata. Na czym polega kalibracja? Oględnie mówiąc jest to proces, którego celem jest kontrola i optymalizacja alkomatu. Podczas kalibracji zostaje skonfigurowany software alkomatu w taki sposób, aby prawidłowo wskazywał stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Cały proces polega na poddaniu alkomatu próbom. Dodatkowo sprawność urządzenia zostaje sprawdzona na specjalnych symulatorach. Kiedy w testach alkomat wskazuje wyniki różniące się od stanu rzeczywistego, resetuje się oprogramowanie i przywraca początkowe wartości nominalne.

Skąd wiedzieć kiedy oddać alkomat do kalibracji?

Jeśli minie okres, po jakim należy skalibrować alkomat (zazwyczaj 6 lub 12 miesięcy) lub przekroczymy ilość wykonanych badań (ilość testów, po której należy skalibrować alkomat jest w każdym przypadku inna) to możemy mieć pewność, że alkomat trzeba skalibrować. Niektóre modele alkomatów ułatwiają użytkownikowi podjęcie decyzji o kalibracji wskazując całkowitą ilość przeprowadzonych pomiarów lub ilość dni od ostatniej kalibracji. Inne modele przekazują komunikat wskazujący na konieczność kalibracji – wyświetla się on zazwyczaj w postaci „CAL”, „SEN”, „E” lub „500” (bądź inna liczba wskazująca na ilość kalibracji, np. 1000). Na to, że kalibrację trzeba przeprowadzić wskazują też wyniki zdecydowanie odbiegające od rzeczywistości, np. kiedy urządzenie wskazuje pół promila mimo braku spożycia alkoholu.

Kalibratory w laboratorium
Kalibratory w laboratorium© Żródło własne (Promiler)

Jak często trzeba kalibrować alkomat?

Każdy tester ma indywidualnie dobrany interwał kalibracyjny. Z czego wynikają te różnice? Przede wszystkim z konstrukcji, rodzaju i przeznaczenia alkomatu. Informacje o czasie, po jakim należy kalibrować alkomat znajdują się w instrukcji obsługi każdego urządzenia. Niezależnie od zaleceń producenta i informacji podanych w instrukcji obsługi alkomat należy kalibrować zawsze wtedy, gdy pojawiają się zastrzeżenia do jego prawidłowego działania.

Pamiętaj o kalibracji - to gwarancja poprawności działania alkomatu!

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (8)