Policja apeluje o szybszą jazdę w miejscach odcinkowego pomiaru prędkości

Jak to możliwe? Funkcjonariusze, którzy na co dzień walczą głównie z nadmierną prędkością proszą, aby kierowcy jeździli szybciej. Brzmi dość absurdalnie, lecz taka jest prawda. Wszystko z powodu wprowadzonego niedawno odcinkowego pomiaru prędkości.

Fotoradary, które jeszcze do niedawna były obecne w niemalże każdej większej miejscowości, powoli ustępują miejsca odcinkowemu pomiarowi prędkości. Rozwiązanie to pozwala mierzyć średnią prędkość kierowcy na danym odcinku, co zmusza do jazdy zgodnie z przepisami na określonym dystansie. W przypadku fotoradarów kierowcy zazwyczaj zdejmowali nogę z gazu w miejscu, gdzie stał fotoradar, aby zaraz potem przyspieszyć.

Odcinkowy pomiar prędkości wydaje się więc być znacznie lepszym rozwiązaniem niż fotoradary. Teoretycznie system nie ma żadnych wad. Niestety użytkownicy dróg najwyraźniej nie do końca zrozumieli jego działanie. Lęk kierowców przed otrzymaniem mandatu jest na tyle duży, że w miejscach odcinkowego pomiaru prędkości poruszają się oni znacznie wolniej, niż pozwalają na to przepisy. Policja informuje o przypadkach nagminnej jazdy z prędkością 50 km/h tam, gdzie dozwolone jest 90 km/h.

Taki stan rzeczy w połączeniu z wakacyjnym ruchem o dużym natężeniu przyczynia się do powstawania miejscowych zatorów. Insp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji apeluje, by nie przesadzać ze zwalnianiem w miejscach, w których przepisy pozwalają na szybszą jazdę. Należy pamiętać, że za tamowanie ruchu przewidziano karę w wysokości nawet do 500 zł, a zlekceważenie znaku C-14 określającego minimalną prędkość jazdy, wiąże się z mandatem w wysokości 100 zł.

Jak na razie policja ogranicza się wyłącznie do apeli za pośrednictwem mediów. Jeśli jednak sytuacja nie ulegnie poprawie, w miejscach odcinkowego pomiaru prędkości mogą stanąć znaki wskazujące prędkość minimalną, a kierowcy zaczną być karani za tamowanie ruchu.

Dotychczas na polskich drogach uruchomiono 16 punktów odcinkowego pomiaru prędkości. Do końca roku liczba ta ma wzrosnąć do 29. Przypominamy, że miejsca odcinkowego pomiaru prędkości są poprzedzone znakiem D-51 (fotoradar) i tabliczką informującą o dystansie na jakim odbywa się pomiar. Instytut Transportu Drogowego informuje, że skuteczność zastosowanego systemu jest bardzo wysoka. W pierwszym kwartale 2016 roku nałożono 11 tysięcy mandatów.

Szkoda tylko, że w strefie odcinkowego pomiaru prędkości wielu kierowców traci zdrowy rozsądek i zwalnia do przesadnie niskich prędkości. Pytanie tylko, czy jest to spowodowane ogólną obawą o mandat, czy może wjechaniem w strefę pomiaru z prędkością która znacznie przewyższa dozwoloną. Wówczas kierowca, który chce uzyskać dopuszczalną przepisami średnią, musi znacząco obniżyć prędkość na trasie pomiaru. Niewykluczone, że właśnie takie przypadki sprawiają, że w strefach odcinkowego pomiaru prędkości tworzą się zatory.

Zobacz również: Goodyear - konferencja

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Odświeżone Porsche 911 GT3 w pierwszych przeciekach Aplikacja Pokémon GO może być niebezpieczna także dla kierowców Helsinki chcą zakazu ruchu dla prywatnych aut Koncept Porsche 908-04 (2016) - wielki powrót long taila Akcja serwisowa Volkswagena nie przynosi oczekiwanych efektów? Węgiel i skóra do hardkorowego Mercedesa G500 4x4² Nowe Renault Mégane Sedan - pierwsze zdjęcia Isuzu zbuduje pickupa dla Mazdy BMW M4 GTS o mocy 615 KM od G-Power „Le Mans 3D: Liczy się tylko wyścig” - premiera już 22 lipca! Kontrowersyjna Toyota Prius od Wald International Jeep Wagoneer powróci do gamy amerykańskiego producenta Grand Prix Wielkiej Brytanii 2016 - Hamilton tryumfuje przed własną publicznością Ceny polis OC wzrosły prawie o 50 proc. w ciągu roku Polski rynek samochodów osobowych – czerwiec 2016 Mandat płatny kartą i zakaz wyprzedzania dla ciężarówek - policja szykuje duże zmiany Toyota Corona Hardtop Custom 1968 - japoński hot rod Škoda Kodiaq coraz bliżej premiery 28 modeli przebadanych przez PSA pod kątem zużycia paliwa Bloodhound SSC podejmie próbę pobicia rekordu prędkości w październiku 2017 roku Renault Clio RS (2016) w odświeżonym wydaniu Jaguar Land Rover SVO otwiera nowe centrum techniczne w Coventry LaFerrari Spider na pierwszych zdjęciach AM-RB 001 (2016) - nowy hipersamochód Astona Martina i Red Bull Racing

Popularne w tym tygodniu:

Honda NSX odnaleziona w rosyjskim lesie. Właściciel zostawił ją tam specjalnie Nowe dzieło Singera i Williamsa. Porsche 911 zwala z nóg VC-T - rewolucyjny silnik Infiniti w sprzedaży od 2018 roku Kłopoty Dębicy. Wadliwe opony Frigo 2 Koenigsegg z kolejnym rekordem. Agera RS najszybszym produkcyjnym samochodem na świecie Przejechał Chevroletem Corvette ponad milion kilometrów. Teraz oddał samochód do muzeum Jakich aut elektrycznych chcą Polacy? Są badania Powrót do przeszłości! Je Design bierze się za Seata Leona Cupra Najtańsi ubezpieczyciele. Ranking OC, AC i NNW Pomiędzy Veloce a Quadrifoglio. Alfa Romeo Giulia może wkrótce dostać nową wersję Opel na francuskich częściach. Poznaliśmy szczegóły restrukturyzacji Rekord Seata pobity. Mercedes-AMG E63 S nowym królem "Zielonego Piekła"