Jak przewozić rowery samochodem?

Wybierając się na urlop latem, nierzadko mamy w planach aktywne spędzanie wolnego czasu, w tym jazdę na rowerze. Wypożyczanie roweru nie tylko kosztuje, ale bywa także kłopotliwe, ponieważ nie zawsze oferta wypożyczalni jest dopasowana do naszych potrzeb. Dlatego wielu z nas decyduje się zabrać rowery ze sobą, co powoduje wiele dylematów. Jak sprawnie, bezpiecznie i zgodnie z prawem przewieźć rower samochodem?

Przewożenie rowerów w bagażniku samochodu

Na przewożenie rowerów autem są w zasadzie cztery sprawdzone sposoby, a każdy z nich ma swoje zalety i wady. Najprostszy to włożenie rowerów do bagażnika, co jest szczególnie bezproblemowe w większym kombi, minivanie czy SUV-ie. Pełnowymiarowe vany mieszczą rowery w swoich kufrach bez szczególnych wyrzeczeń, z kompletem pasażerów na pokładzie.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w mniejszych samochodach, gdzie niekiedy trzeba zrezygnować z innego bagażu lub przenieść go na dach do boksu, albo nawet pojechać tylko we dwójkę. Ograniczenie przestrzeni bagażowej dotyczy w tej sytuacji każdego samochodu, ale nieocenioną zaletą jest mniejsze ryzyko kradzieży czy zniszczenia sprzętu przy drobnej kolizji, błędzie kierowcy czy w fatalnych warunkach atmosferycznych. Taka jazda jest również nieznacznie tańsza i to nie z uwagi na brak dodatkowych kosztów w postaci specjalnych uchwytów rowerowych, ale z powodu mniejszych oporów niż w aucie z rowerami na przykład na dachu.

W dużych samochodach, już w kombivanach, śmiało można wykorzystać wysoką kabinę do przewozu rowerów w bagażniku bez większych wyrzeczeń.

Jak przewozić rowery w bagażniku, by było wygodnie i bezpiecznie? Kluczowe jest odczepienie kół. W wielu przypadkach jest to szybkie i łatwe, ale nie zawsze. Pozwala to przewozić koła i ramy oddzielnie, a przez to łatwiej zagospodarować przestrzeń. Same koła lub same ramy można również umieścić na dachu, na zwykłym bagażniku, jeśli jest to konieczne. Jest jednak możliwość przewiezienia rowerów w całości, pod warunkiem, że bagażnik jest odpowiednio duży. Przed transportem rowerów w bagażniku warto je umyć lub spakować w pokrowce, by nie ubrudzić wnętrza.

Pojawiają się niekiedy wątpliwości co do tego, czy jest to metoda zgodna z prawem. Bez obaw. Ważne, by przestrzegać podstawowych zasad, czyli umieścić rower tak, by żadna z jego części nie wystawała poza obrys samochodu (np. przez otwarte okno w drzwiach) oraz by nie wnikała bezpośrednio do przedziału pasażerskiego. Za granicą policja zwraca uwagę na takie rzeczy.

Koniecznie też przymocujcie rowery pasami lub taśmami transportowymi do zaczepów umieszczonych w bagażniku. Jeżeli ich nie ma, postarajcie się chociaż spiąć wszystko w jedną całość, co ograniczy możliwość przesuwania się rowerów podczas wypadku.

Dla osób ceniących sobie przemyślane i bezpieczne rozwiązania, firmy oferujące bagażniki rowerowe przygotowały również specjalne szyny poprzeczne do montażu rowerów w pozycji stojącej we wnętrzu bagażnika samochodu typu kombi. Koszt takiego rozwiązania to około 400 zł.

Dachowy bagażnik rowerowy

To najpopularniejsze i stosunkowo tanie rozwiązanie. Jest proste, ale niezbyt wygodne i ma wiele wad. Przede wszystkim, samo zakładanie bagażnika, a później mocowanie rowerów jest trudne i uciążliwe. Wymaga też siły, a nierzadko pomocy drugiej osoby.

Zobacz również: Goodyear - konferencja

Bagażniki dachowe są stosunkowo tanie, bardzo popularne i mają bardzo dużo wad

Kolejna wada dotyczy już samej jazdy samochodem. Nieznacznie podnosi się środek ciężkości, ale za to znacząco rosną opory. O ile jednak wyższe zużycie paliwa może nie być jeszcze dużym problemem, o tyle jazda przy silnych podmuchach bocznego wiatru nie należy do szczególnie przyjemnych.

Z bagażnikiem dachowym po autostradach z wyższą prędkością jeździ się przeciętnie. Zawsze istnieje ryzyko, że rower może się wypiąć lub choćby poluzować. Należy pamiętać o znacznej zmianie wysokości samochodu, zwłaszcza podczas przejeżdżania pod niskimi wiaduktami lub przy wjeżdżaniu na parkingi wielopoziomowe. Oczywiście nie brakuje zalet bagażników dachowych. Przede wszystkim w żaden sposób nie wpływają na przestrzeń w kabinie i nie ograniczają widoczności.

Jak zamocować rower do bagażnika?

Jeżeli jest to bagażnik typowy do przewozu roweru, to jest on wyposażony w odpowiednie mocowania. Już na etapie kupowania takiego uchwytu należy sprawdzić, czy nadaje się on do naszego typu roweru. Należy pamiętać, że rower musi być zamocowany do bagażnika zarówno kołami jak i ramą lub widelcem. Tylko wtedy, gdy nie może się przesuwać do przodu lub w tył, ani też pochylać na boki, można uznać jego zamocowanie za właściwe. Na każdym postoju należy sprawdzić jakość mocowania.

Ceny dachowych bagażników są stosunkowo niskie, ale pamiętajcie, że jeden uchwyt posłuży tylko dla jednego roweru. Ma to i wadę i zaletę. Ceny to od około 100 zł (na jeden rower) do nawet tysiąca. Do tego należy doliczyć poprzeczki do montażu takiego uchwytu.

Bagażniki montowane na hak

Zdecydowanie wygodniejszym, ale też droższym rozwiązaniem jest montaż roweru na bagażniku mocowanym do haka. Od tego roku jest to o tyle wygodne, że ustawodawca wreszcie opracował przepisy, pozwalające pozyskać trzecią tablicę rejestracyjną do tego typu bagażników. Ich zalety to mniejszy wpływ na wygodę jazdy oraz na zużycie paliwa, a także łatwiejszy montaż zarówno bagażnika jak i samych rowerów. Są one uniwersalne dla każdego samochodu, dlatego łatwo je kupić na rynku wtórnym, sprzedać lub wypożyczyć.

Oczywistą wadą jest konieczność posiadania haka, co dodatkowo kosztuje. Inną jest możliwość uszkodzenia roweru przy cofaniu lub przy kolizji z tyłu. Bagażnik nieznacznie wydłuża samochód, ale dla przeciętnego kierowcy jest to bez znaczenia. Nieco ograniczona widoczność i zaburzenia w działaniu czujników parkowania to drobiazg przy zaletach takiego systemu. W zależności od typu rozwiązania, bardziej lub mniej ograniczony będzie również dostęp do bagażnika samochodu. Rowery montuje się dokładnie tak, jak na dachu – przy pomocy specjalnych uchwytów.

Bagażniki na hak są wygodne, ale dość drogie

Bardzo rzadko spotyka się bagażniki do aut terenowych, które mocuje się do koła zapasowego, umieszczonego na tylnej klapie. Jest to rozwiązanie podobne do uchwytu na hak, ma podobne zalety, ale nie wymaga posiadania haka i dodatkowej tablicy rejestracyjnej.

Uchwyty na hak mają bardzo zróżnicowane ceny, gdyż zależą one m. in. od sposobu montażu, możliwości dostępu do bagażnika samochodu, wyposażenia (światła, miejsce na tablicę) oraz liczby rowerów jaką można na nich zamontować. Najtańsze, markowe uchwyty kosztują około 250–300 zł, natomiast górny limit to 2500–3000 zł. Do tego trzeba doliczyć koszt haka i ewentualnie tablicy rejestracyjnej.

Uchwyt na klapę bagażnika samochodu

Alternatywą dla dwóch poprzednich bagażników jest kompromis w postaci uchwytu na klapę samochodu typu hatchback lub kombi, choć pojawiają się już konstrukcje na sedany. To rozwiązanie pośrednie, które przejmuje część wad i zalet bagażników dachowych i na hak. Największą zaletą jest to, że nie wymagają od samochodu haka, a jednocześnie nie wpływają tak znacząco na wysokość auta.

Niestety, wbrew pozorom, to właśnie takie rozwiązanie generuje największe opory powietrza, a zatem najbardziej niekorzystnie wpływa na zużycie paliwa. Wynika to z faktu, że rowery na klapie montuje się poprzecznie do kierunku jazdy i nierzadko powyżej linii dachu, a tył auta jest bardzo istotny ze względu na przepływ powietrza wokół jego nadwozia. Ta uwaga dotyczy tylko takich konstrukcji, które sprawiają, że rowery są zamocowane dość wysoko.

Bagażniki na klapę samochodu wymyślono z myślą o niedużych hatchbackach oraz kombi, ale powstają już konstrukcje do sedanów.

Pewną wadą niektórych typów bagażników gorszej jakości jest niepewność ich zamontowania. Trzymają się samochodu na minimum czterech zaczepach, przymocowanych bezpośrednio do klapy. Jeżeli podróżujecie na nierównej drodze i do tego z dość dużą prędkością, istnieje ryzyko odczepienia lub choćby poluzowania się bagażnika. Ponadto, może on uszkodzić klapę samochodu, a także blokuje dostęp do niej. Dlatego taki system jest najmniej popularny ze wszystkich rozwiązań.

Uchwyty na klapę są z reguły tańsze od tych na hak. Dużo zależy od sposobu montażu samego uchwytu, ale także od liczby miejsc na rowery. Ceny zaczynają się od 400 zł, a kończą na 1500 zł. W tym przypadku nie trzeba doliczać kosztów haka.

Zalety i wady najpopularniejszych systemów do przewożenia rowerów samochodem

Wnętrze samochodu: Bagażnik dachowy: Bagażnik na hak: Bagaznik na klapę:
ZALETY:
Brak dodatkowych kosztów Brak ograniczenia przestrzeni w bagażniku auta Brak ograniczenia przestrzeni w bagażniku auta Brak ograniczenia przestrzeni w bagażniku auta
Brak możliwości pobrudzenia rowerów podczas transportu Brak ograniczenia widoczności  Ograniczona widoczność do tyłu Wygodny montaż rowerów
Niewielkie ryzyko uszkodzenia rowerów w kolizji drogowej Niewielkie ryzyko uszkodzenia rowerów w kolizji drogowej Minimalny wpływ na prowadzenie samochodu  
Brak zmian w odczuciach podczas jazdy   Wygodny montaż bagażnika i rowerów  
Brak wpływu na zużycie paliwa   Minimalny wpływ na zużycie paliwa  
Nie zmieniają się gabaryty pojazdu      

WADY:

Duże ograniczenie przestrzeni w bagażniku auta Koszty Wysokie koszty  Koszty
Możliwe ograniczenie widoczności do tyłu Rowery wystawione na warunki atmosferyczne Rowery wystawione na warunki atmosferyczne Rowery wystawione na warunki atmosferyczne
  Utrudniony montaż bagażnika i rowerów Duże ryzyko uszkodzenia podczas kolizji Utrudniony montaż bagażnika
  Samochód bardziej podatny na podmuchy wiatru Konieczność posiadania haka i nierzdko trzeciej tablicy rejestracyjnej Duży wpływ na wzrost zużycia paliwa
  Zmienia się wysokość pojazdu i umieszczenie środka ciężkości Zwiększenie rozmiarów samochodu Zwiększenie rozmiarów samochodu
  Odczuwalnie wyższe zużycie paliwa W niektórych modelach utrudniony dostęp do bagażnika Bardzo ograniczony dostęp do bagaznika
      Możliwość uszkodzenia lakieru i karoserii samochodu zarówno podczas montażu jak i podczas jazdy

Cena ok.

 

brak kosztów

(ewentualnie belka poprzeczna na dwa rowery, ok. 400 zł)

 

 

100–900 zł*

 

bez kosztów belek poprzecznych na dach samochodu

 

 

250–2500 zł**

 

bez kosztów haka i trzeciej tablicy rejestracyjnej

 

400–1500 zł**

*na jeden rower

**dwa lub trzy rowery

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki eksploatacyjne

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Jak się nie rozchorować od klimatyzacji latem? Ząbkowanie opon – przyczyny, skutki i zapobieganie Sprawca zdarzenia drogowego nie ma polisy OC lub zbiegł - co zrobić? Jak zmienić auto ciężarowe z kratką w samochód osobowy? Dlaczego klimatyzacja nie chłodzi? Najczęstsze awarie i błędy serwisowe Trójkąt odblaskowy – w jakich sytuacjach i jak go ustawiać na drodze? Co to jest jazda defensywna i jak ją stosować w praktyce? Rodzaje i zasada działania napędów quattro w samochodach Audi Jak działa silnik Wankla? Kolizja lub wypadek z obcokrajowcem - jak się zachować? Co to jest uszczelka pod głowicą? Radio samochodowe – kto musi płacić abonament? [cz. 2] Wartość rezydualna pojazdów segmentu C – Diesel Wartość rezydualna pojazdów segmentu C – benzyna Jak czytać oznaczenia na oponie? Jak działają czujniki ciśnienia w oponach TPMS? Radio samochodowe – kto musi płacić abonament? [Cz. 1] Czy można jeździć na zagranicznych tablicach rejestracyjnych? Jak przerobić auto pięcioosobowe na siedmioosobowe? Opony typu run-flat czy zwykłe – które wybrać? Ściąganie podczas hamowania – przyczyny Zderzenie z rowerzystą - jak uzyskać odszkodowanie? Jak uzyskać odszkodowanie po potrąceniu zwierzęcia?

Popularne w tym tygodniu:

Czy da się kupić auto za 800 zł i nim jeździć? Sprawdzamy, ile to naprawdę kosztuje Od 16 listopada na stacjach zimowe paliwo. Co oferują najwięksi gracze? Płyn do spryskiwaczy wymieniaj na zimowy już teraz. Oto najprostsza metoda Zimowe opony do auta segmentu D. Test GTU 2017 Skąd wziąć oryginalne części do nietypowego pojazdu? To spory problem dla ubezpieczyciela