Buick Super Riviera Bombshell Betty na sprzedaż

Na sprzedaż wystawiono kultowy amerykański wóz, który każdy kojarzy pod nazwą Bombshell Betty. Za 195 tys. dolarów można stać się właścicielem pojazdu rodem z filmu Mad Max.

Twórcą tego samochodu jest Jeff Brock, który po przygodzie z customowymi motocyklami i rzeźbiarstwem zapragnął stworzyć dzieło sztuki na kołach. W 2009 roku postanowił, że zbuduje współczesną interpretację samochodu do bicia rekordów prędkości, ale stworzonego tak, jakby powstał 50 lat temu. Auto mogłoby pozostać jedynie nieużytecznym dziełem sztuki, ale Jeff na tym nie poprzestał. Wśród licznych klas pojazdów znalazł sobie jedną dla siebie i tworzył auto zgodnie z jej wymogami, by rzeczywiście pobić rekord prędkości.

Sir Malcolm Campbell – brytyjska legenda prędkości [historia motorsportu]

W maju tego roku Bentley zorganizował próbę bicia rekordu Malcolma Campbella i pobił go, jadąc po plaży w Pendine ze średnią prędkością na odcinku…

Na bazę dla swojego dzieła wybrał Buicka Super Rivierę z 1952 roku. Wspólnie z żoną zorganizowali niewielką grupę mechaników, którzy zajęli się projektem. Wygląd samochodu miał odpowiadać zarówno warunkom technicznym dla pojazdów do bicia rekordów jak i wizji Jeffa jako rzeźbiarza. Dla nas wygląd pojazdu może kojarzyć się głównie z filmem Mad Max: Fury Road oraz… The World's Fastest Indian. I o to właśnie chodziło.

Przed 61. Bonneville Land Speed Week przygotowano pojazd w klasie XO/GCC czyli dla dolnozaworowych, benzynowych coupé. Za napęd Buicka Super Riviery odpowiada 8-cylindrowy, rzędowy motor o pojemności 5,2 litra, który został podrasowany przez Douga Andersona. Przeniesienie napędu realizuje 4-biegowa przekładnia Borg Warner T-10. Auto było prawie gotowe na weekend w Bonneville, a ostatnie prace przeprowadzano już na miejscu. Nie było więc czasu na testy. Nie przeszkodziło to w ustanowieniu rekordu prędkości wynoszącego 141,821 mph, czyli 228,24 km/h.

Na rok 2012 przygotowano zmodyfikowaną wersję samochodu z zakrytymi kołami i wydłużonym przodem. Auto nieco odchudzono, co pozwoliło uzyskać wynik 165,380 mph, czyli 266,15 km/h, a rok później osiągnięto prędkość 165,735 mph (266,72 km/h). To był już kres możliwości tego pojazdu, który teraz wystawiono na sprzedaż.

Buick Super Riviera Bombshell Betty — zdjęcia

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Detronizacja Bugatti Veyron SuperSport? Koenigsegg Agera rzuca rękawice! Misha Design Mercedes-Benz SLS AMG (2015) - GT na ostro Elon Musk żegna się z fotelem prezesa Tesli. Pozostaje dyrektorem generalnym Jest wyrok w sprawie pracownika komisu, który rozbił McLarena 650S. Był niepoczytalny Używany Nissan z Europy vs nowy z Afryki. Różnice w bezpieczeństwie są miażdżące Fałszywe "prawka" znowu w cenie. Problem rośnie, ale wpaść można nie tylko na granicy Biedronkowe Bugatti Divo powstawało 2 lata. Było tak trudno, że prawie się poddali Red Edition i Black Edition. Ostre wydania Fiesty ST-Line Mercedes E Coupe Brabus - szybka reakcja BMW X3 M Competition AC Schnitzer jest dość niepozorne jak na 600-konnego SUV-a Opel Astra kombi poczeka? F&M Evantra - włoskie dzieło ujawnione

Popularne w tym tygodniu:

18-latek rozbił w Otwocku mclarena za 1,6 mln zł. Ojciec tłumaczy, jak to się stało Mandat za kierowcę. Pożyczasz auto? Dobrze się zastanów, bo możesz za to zapłacić Sleeper idealny - to polo skrywa pod maską kultowe VR6 Rozgrzewasz silnik na postoju? Mandat może być niejedynym wydatkiem Opony całoroczne to w Polsce hit. Są dla kierowców, którzy chcą świętego spokoju Donald Tusk stracił prawo jazdy. "To, że stało się to w Polsce, nie było przypadkiem" 300 zł za badanie techniczne. Za takie można trafić do więzienia Aurelia Outlaw European CSL to najwspanialsze auto, jakie dziś zobaczycie Anna Gańczarek-Rał zdobyła pierwsze miejsce w klasie podczas Tor Modlin Stage Show Certyfikat covid dla kierowców ciężarówek w Niemczech. Zmiany od 24 listopada Koniec z cwaniactwem. Mandat z fotoradaru zapłaci właściciel auta Nie żyje Frank Williams. Założyciel zespołu Formuły 1 miał 79 lat