Buick Super Riviera Bombshell Betty na sprzedaż

Na sprzedaż wystawiono kultowy amerykański wóz, który każdy kojarzy pod nazwą Bombshell Betty. Za 195 tys. dolarów można stać się właścicielem pojazdu rodem z filmu Mad Max.

Twórcą tego samochodu jest Jeff Brock, który po przygodzie z customowymi motocyklami i rzeźbiarstwem zapragnął stworzyć dzieło sztuki na kołach. W 2009 roku postanowił, że zbuduje współczesną interpretację samochodu do bicia rekordów prędkości, ale stworzonego tak, jakby powstał 50 lat temu. Auto mogłoby pozostać jedynie nieużytecznym dziełem sztuki, ale Jeff na tym nie poprzestał. Wśród licznych klas pojazdów znalazł sobie jedną dla siebie i tworzył auto zgodnie z jej wymogami, by rzeczywiście pobić rekord prędkości.

Sir Malcolm Campbell – brytyjska legenda prędkości [historia motorsportu]

W maju tego roku Bentley zorganizował próbę bicia rekordu Malcolma Campbella i pobił go, jadąc po plaży w Pendine ze średnią prędkością na odcinku…

Na bazę dla swojego dzieła wybrał Buicka Super Rivierę z 1952 roku. Wspólnie z żoną zorganizowali niewielką grupę mechaników, którzy zajęli się projektem. Wygląd samochodu miał odpowiadać zarówno warunkom technicznym dla pojazdów do bicia rekordów jak i wizji Jeffa jako rzeźbiarza. Dla nas wygląd pojazdu może kojarzyć się głównie z filmem Mad Max: Fury Road oraz… The World's Fastest Indian. I o to właśnie chodziło.

Przed 61. Bonneville Land Speed Week przygotowano pojazd w klasie XO/GCC czyli dla dolnozaworowych, benzynowych coupé. Za napęd Buicka Super Riviery odpowiada 8-cylindrowy, rzędowy motor o pojemności 5,2 litra, który został podrasowany przez Douga Andersona. Przeniesienie napędu realizuje 4-biegowa przekładnia Borg Warner T-10. Auto było prawie gotowe na weekend w Bonneville, a ostatnie prace przeprowadzano już na miejscu. Nie było więc czasu na testy. Nie przeszkodziło to w ustanowieniu rekordu prędkości wynoszącego 141,821 mph, czyli 228,24 km/h.

Na rok 2012 przygotowano zmodyfikowaną wersję samochodu z zakrytymi kołami i wydłużonym przodem. Auto nieco odchudzono, co pozwoliło uzyskać wynik 165,380 mph, czyli 266,15 km/h, a rok później osiągnięto prędkość 165,735 mph (266,72 km/h). To był już kres możliwości tego pojazdu, który teraz wystawiono na sprzedaż.

Buick Super Riviera Bombshell Betty — zdjęcia

Zobacz również: Czy opłaca się kupować nowe opony zimowe w naszym klimacie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Latające samochody - 10 porażek dziwacznych projektów McLaren P1 i Sergio Perez na torze Top Gear [wideo] Maybach Jaya-Z i Kanye Westa sprzedany za 60 000 dolarów [wideo] Peugeot Partner H2Origin - na prąd Specjalna edycja Jeepa Wranglera – Unlimited Altitude Edition Mazda CX-30 powoli wchodzi na polski rynek. Czekamy na cenę Monster trucki - potwory na czterech kołach Karbon, whisky i skóra krokodyla w Mercedesie klasy A Akcesoria dla lansera TOP 10 Alfa Giulietta - odliczanie rozpoczęte [wideo] Kangoo be bop - kwintesencja światła i przestrzeni Odświeżony Citroën C3 - już go gdzieś widzieliśmy

Popularne w tym tygodniu:

"Noś odblaski. Nie daj się zamknąć w czarnym worku" to świetny spot, który przemawia do rozsądku Ma dwa 14-litrowe silniki i prawie 4000 KM. Ciężarówka Peterbilt 359 nie bierze jeńców Filmowy Dodge Charger MAXIMUS na sprzedaż. Ma 9,4 litra pojemności i niemal zieje ogniem V12 nie umarło. Nowy Mercedes Klasy S będzie dostępny z takim silnikiem BMW grupy Speed kontra mocny mercedes. Polscy policjanci pokazali umiejętności Audi RS4 ABT przerobione na radiowóz w szczytnym celu Czołgi trafiły na policyjny parking. Przewoźnik nie miał zezwoleń Wątpliwości odnośnie jazdy na suwak rozwiane? Mamy oficjalne stanowisko policji Lista stacji z paliwem złej jakości. Zobacz, gdzie uważać z tankowaniem Jeep Grand Wagoneer z 707-konnym silnikiem Hellcata to idealny sleeper Syrena Toma Hanksa odsłonięta. Pieniądze z jej licytacji trafią do potrzebujących Pagani Zonda Riviera została sprzedana za ponad 20 mln złotych