Paryż zaostrza restrykcje dotyczące wjazdu starym pojazdem

Władze Paryża zaostrzają restrykcje dotyczące wjazdu starszymi samochodami i motocyklami do miasta. Od 1 lipca ma obowiązywać taki zakaz dla aut 20-letnich oraz dla 16-letnich motocykli.

Już teraz władze Paryża mocno ograniczają wstęp do miasta samochodom starszym, których choć nie jest zbyt dużo, to jednak one najbardziej odpowiadają za tworzący się smog. Tak przynajmniej twierdzą osoby odpowiedzialne za wprowadzenie zakazów. Obecnie dotyczą one:

  • samochodów osobowych zarejestrowanych przed 31 grudnia 1996 roku,
  • vanów i lekkich busów zarejestrowanych przed 30 września 1997 roku,
  • autobusów i ciężarówek zarejestrowanych przed 30 września 2001 roku,
  • motocykli i motorowerów zarejestrowanych przed 2000 rokiem.

Od 1 lipca 2016 roku zaostrzą się wymagania. Samochody osobowe zarejestrowane przed 31 grudnia 1997 roku i motocykle przed 1 czerwca 1999 roku będą miały zakaz wjazdu. Do 2020 roku obejmie on już motocykle zarejestrowane przed rokiem 2004 oraz samochody przed rokiem… 2011! Oznacza to, że o ile teraz do Paryża można jeszcze wjechać niespełna 20-letnim staruszkiem na czterech kołach, to za niecałe 4 lata trzeba będzie mieć auto najwyżej 10-letnie, jeżeli chce się jeździć po stolicy Francji. Zakaz ma obejmować czas od poniedziałku do piątku w godzinach 8–20. A co z mieszkańcami miasta?

Niestety władze nie są zbyt pobłażliwe i ich pojazdy jeżeli nie spełniają kryteriów, mogą poruszać się po ulicach tylko w określonych porach dnia lub w weekendy. Problem w tym, że ten niewiele znaczący okres ochronny może potrwać dość krótko, a gdy zakaz będzie obejmował całą dobę i tydzień, zabytkowe pojazdy całkowicie znikną z ulic miasta. Oczywiście do zabytkowych można zakwalifikować zarówno odrestaurowane klasyki jak również stare i zniszczone samochody i motocykle. Jest obecnie rozważany temat stworzenia kategorii specjalnej dla tych pierwszych, które otrzymałyby specjalne pozwolenie na poruszanie się po Paryżu.

Pozostałe otrzymają swoje przydzielone według rocznika i sposobu zasilania kategorie. Wiadomo, że będzie ich siedem. Od 1 do 6 będą klasyfikowane pojazdy z pozwoleniem wjazdu do miasta. Każdy ma być oznaczony stosowną winietą, a jej brak będzie karany. Nieformalna klasa siódma nie otrzyma winiety i nie wjedzie do miasta. Klasa 1 to samochody bezemisyjne, czyli napędzane wyłącznie energią elektryczną. Można się spodziewać, że w kategorii 2 znajdą się hybrydy. Nie wiadomo na razie jak są traktowane hybrydy-plug in, które mogą jeździć bezemisyjnie, ale tylko przez pewien czas. Kategoria 6 to najbardziej „brudne” auta, których właściciele muszą myśleć o czymś nowszym, jeżeli w najbliższym czasie mają zamiar jeździć po ulicach Paryża. Po co w ogóle kategorie? Ponieważ od nich są uzależnione opłaty. Rzekomo już przy 6 kategorii wjazd do Paryża może być bardzo kosztowny.

Podobny zakaz rozpatrują władze Grenoble, Bordeaux i Strasburga, a przecież już pojawiają się pomysły na tego typu restrykcje w Polsce. Biorąc pod uwagę fakt, że średnia wieku naszych samochodów to około 10–11 lat, wprowadzenie ograniczeń szybko spowodowałoby odpłynięcie wielu starych aut na prowincję. Choć rząd podejmował już próby w tym zakresie tworząc dokument „Krajowa Polityka Miejska”, to jednak decyzje pozostawiono lokalnym samorządom. Najprędzej można się spodziewać tego typu rozwiązań w najbardziej zanieczyszczonym Krakowie oraz w zatłoczonej Warszawie i Toruniu.

Zobacz również: Tylko na Autokult.pl

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Hyundai RM16 N Concept (2016) – kolejna wizja sportowego auta przyszłości Wyniki plebiscytu International Engine of the Year 2016 - znamy zwycięzców Efekt współpracy Kamaza i Mercedesa – rajdowa maszyna na Dakar! BMW Serii 3 Gran Turismo (2016) - lifting rodzinnej Trójki Nowy Opel Zafira (2017) - premiera Ferrari 458 MM Speciale (2016) - pojedynczy egzemplarz na życzenie klienta Nowy Peugeot i-Cockpit - jak zmienia się awangardowe wnętrze z Francji? Statystyki wypadków w długi weekend – Boże Ciało 2016 Grand Prix Monaco 2016 - Lewis przerywa złą passę Nissan GT-R Nismo (2017) - kolejny facelifting Renault Clio R.S.16 Concept dla uczczenia powrotu do Formuły 1 Summer Cars Party Best of the Best pod patronatem Autokult.pl Odświeżone mechanicznie Subaru BRZ (2017) Opel Zafira Tourer po liftingu (2017) - zdjęcia szpiegowskie Škoda Atero (2016) - przypomnienie o oryginalnym Rapidzie Sportowe Fordy 50th Anniversary dla klientów z Francji Nowy Hyundai Grand Santa Fe (2017) niebawem w polskich salonach Nissan zapowiada nowego NV300 Nowy Peugeot 3008 (2016) - premiera Alfa Romeo Giulia - wyposażenie podstawowe w Polsce Rajd Portugalii 2016 – drugie zwycięstwo Krisa Meeke’a Renault Clio R.S. jeszcze ostrzejsze - wyciekły pierwsze zdjęcia BMW 2002 Hommage (2016) - koncept ku chwale 2002 Turbo Hybrydowy rekord Toyoty – 9 milionów sprzedanych samochodów

Popularne w tym tygodniu:

Prokuratora skonfiskowała 1000-konnego Mercedesa. Samochód wyceniają na 3 mln zł Na Polonezie można zarobić. Specjalna wersja dla policji sprzedała się błyskawicznie Nowe dzieło Singera i Williamsa. Porsche 911 zwala z nóg VC-T - rewolucyjny silnik Infiniti w sprzedaży od 2018 roku Skromny kierowca Hellcata pokazuje, co daje duża moc. Chevrolet Corvette nie miał szans Przejechał Chevroletem Corvette ponad milion kilometrów. Teraz oddał samochód do muzeum Jakich aut elektrycznych chcą Polacy? Są badania Raport UOKiK. Stacje, na których sprzedawano paliwo złej jakości Powrót do przeszłości! Je Design bierze się za Seata Leona Cupra Najtańsi ubezpieczyciele. Ranking OC, AC i NNW Przywiązał telefon i tablet do kierownicy. Policjant nie mógł wyjść ze zdziwienia Mimo wieku, ciągle pociąga. Legendarny Ford RS200 Evolution trafił na sprzedaż