Co oznacza kolor spalin w silniku benzynowym?

Niebieski, biały, a może szary dym wydobywający się z rury wydechowej? To może to świadczyć o nieprawidłowym spalaniu mieszanki lub spalaniu oleju silnikowego.

Czarny i szary dym w silniku benzynowym?

W przeciwieństwie do silników wysokoprężnych, motory zasilane benzyną bardzo rzadko kopcą na czarno, ale jednak się to zdarza. Szczególnie wtedy gdy zawodzi układ odpowiadający za sterowanie pracą silnika. Za czarne spaliny wylatujące z rury wydechowej auta benzynowego należy winić nieprawidłowo działającą sondę lambda. Jej usterka powoduje niewłaściwy skład mieszanki. Ponadto, w nowszych motorach z wtryskiem bezpośrednim, w ich wnętrzu gromadzi się duża ilość nagaru. Podczas rozruchu część może się wydostać przez rurę wydechową, ale jest to sytuacja sporadyczna i chwilowa.

Nieco podobnym, a zarazem częstszym zjawiskiem są spaliny w kolorze szarym. Tu również chodzi o zły skład mieszanki, a konkretnie o przedawkowanie benzyny w stosunku do powietrza (bogata mieszanka). Zwykle na szaro benzyniaki kopcą tuż po rozruchu, ponieważ działa wówczas układ nagrzewania silnika (tzw. ssanie). Jeżeli jednak szary dym pojawia się dłużej niż przez kilka pierwszych minut, należy szukać przyczyny. Bywa często, że winowajcą jest uszkodzony czujnik temperatury silnika i motor cały czas pracuje jakby się rozgrzewał.

Niebieski dym w silniku benzynowym

Niebieski dym niezależnie od paliwa zawsze oznacza spalanie oleju silnikowego. Podobnie jak w dieslu, również w silniku benzynowym, przyczyn kopcenia na niebiesko należy szukać w pierścieniach tłokowych lub uszczelniaczach zaworów. W modelach wyposażonych w turbodoładowanie wystarczy wyciek oleju z turbosprężarki by ten trafił do komór spalania. Silnik może również zasysać olej przez odmę i wówczas także spaliny przybiorą niebieskie barwy.

Biały dym w silniku benzynowym

Tu również mamy sytuację analogiczną do powyższej. W silniku biały dym zawsze oznacza przedostanie się płynu chłodzącego do komór spalania. Z całą pewnością usterki należy szukać w miejscu połączenia bloku silnika z głowicą. Najczęściej jest to uszkodzenie uszczelki pod głowicą, rzadziej uszkodzenie samego bloku lub głowicy.

W silniku benzynowym, podobnie jak w dieslu jasne spaliny to rzecz normalna przy porannym rozruchu w niskiej temperaturze. W układzie wydechowym gromadzi się woda zamieniana podczas pracy silnika w parę.

Zobacz również: Jak prawidłowo przewozić dzieci w samochodzie?

Zobacz więcej artykułów z serii: Silnik

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Najlepsze silniki Diesla w swoich klasach – które polecamy w samochodach używanych? Elektryczny hamulec postojowy – lepszy niż mechaniczny? Jak właściwie przechowywać opony i koła? Kiedy policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny? Sprawca zdarzenia drogowego nie ma polisy OC lub zbiegł - co zrobić? Dlaczego klimatyzacja nie chłodzi? Najczęstsze awarie i błędy serwisowe Trójkąt odblaskowy – w jakich sytuacjach i jak go ustawiać na drodze? Co to jest jazda defensywna i jak ją stosować w praktyce? Rodzaje i zasada działania napędów quattro w samochodach Audi Ekojazda w firmach - czy to możliwe? Leki zaburzające zdolność prowadzenia pojazdu [poradnik] Regeneracja wtryskiwaczy Common Rail Jaka technika jazdy na autostradzie jest najlepsza? Odłączanie cylindrów w silnikach - po co się stosuje i jak to działa? Chiptuning niejedno ma imię – nie tylko zwiększa moc silnika Do czego służy zawór EGR, co się w nim psuje i czy warto go wyeliminować? Transport zwierząt w samochodzie - jak robić to bezpiecznie i co pokryje ubezpieczenie? Dlaczego samochód na gaz zużywa benzynę? Jak działa instalacja gazowa szóstej generacji? Co to jest skrzynia rozdzielcza i reduktor? Kiedy policjant może zatrzymać prawo jazdy? Błędy popełniane podczas montażu samochodowej instalacji gazowej Jak działa sprzęgło wielopłytkowe w dołączanym napędzie 4x4? Co to jest silnik wolnossący?

Popularne w tym tygodniu:

Auto sprawne, ale nie można nim jeździć? Wady prawne samochodu Napęd na cztery koła bezpieczniejszy? Z reguły… nie! Ranking DEKRA 2018. Najlepsze samochody z największym przebiegiem "Wymieniona turbosprężarka" - uważaj na takie ogłoszenia. Na autach po taniej naprawie możesz się przejechać Nie daj się nabrać na tanią naprawę turbo. Sprawdź, jak powinno być to zrobione Kierowcy sportowych aut ignorują przednie tablice rejestracyjne. Podpierają się przepisami Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Test letnich opon ADAC 2018. Ogumienie dla kompaktów i aut miejskich