Najmocniejsza Vitara S od innych wersji silnikowych różni się kilkoma detalami.© fot. Rafał Warecki

Suzuki Vitara S 1.4 Boosterjet Allgrip AT - test, opinia, spalanie, cena

Rafał Warecki
9 maja 2016

Podczas gdy nadwozia większości samochodów rosną, a na ich dawne miejsce wchodzą nowe modele, Suzuki kończy produkcję pełnowymiarowej Grand Vitary i zastępuje ją mniejszym autem. Nowa Vitara to jednak tak naprawdę następca modelu sprzed blisko dwóch dekad, a raczej jego współczesna interpretacja. Poprzednik z lat 80. i 90. był prawdziwą terenówką opartą na ramie, ze sztywno dołączanym napędem 4x4 i reduktorem, potomek został miejskim SUV-em.

Stonowana stylizacja kluczem do sukcesu

Małe crossovery projektowane z myślą o użytkowaniu w miastach to obecnie jeden z najpopularniejszych segmentów. Suzuki wprowadzając na rynek Vitarę miało już w tej klasie nieco większy model SX4 S-Cross. Ten jednak nie trafił w gusta klientów i oferował przy tym ograniczone możliwości popularnej w ostatnim czasie indywidualizacji.

Obraz
© fot. Rafał Warecki

Prosto nakreślona sylwetka nowej Vitary również nie należy do czołówki pod względem finezji nadwozia. Suzuki prawdopodobnie wyszło za założenia, że nie ma co kombinować i podczas gdy konkurencja stara się być modna, receptą na ich samochód będzie prostota i chociaż częściowy powrót do korzeni związanych z nazwą modelu. Tym sposobem nowa Vitara została zamknięta w prostej, kanciastej i nieco siermiężnej bryle, która ma jednak swój urok. Klienci również to docenili, w rankingach sprzedaży auto wypada dużo lepiej niż wspomniany SX4 S-Cross, a zainteresowanie przerosło nawet oczekiwania producenta. Suzuki prawdopodobnie zgarnęło wszystkich tych, którzy szukali bardziej stonowanego auta za rozsądne pieniądze.

Wnętrze nie urzeka, ale ma swoje zalety

Stylizacja wnętrza jest równie nieskomplikowana co nadwozia, a z perspektywy kierowcy momentami wzbudza skrajne odczucia. Minimalistyczną deskę rozdzielczą rozweselają obramowania nawiewów w kolorze lakieru karoserii i centralnie zamontowany między nimi trochę toporny, analogowy zegarek. Czerwone akcenty można znaleźć również na kierownicy, zegarach czy niebrzydkiej tapicerce bardzo wygodnych foteli. Ciężko mieć do nich większe zastrzeżenia, szeroki zakres regulacji i neutralne wyprofilowanie sprawiają, że praktycznie każdy będzie w stanie wygodnie ustawić je pod siebie, podobnie jak mięsisty wieniec z perforowanymi wstawkami o sportowym charakterze.

Wnętrze jest proste i ma kilka modnych akcentów, jednak plastiki pozostawiają sporo do życzenia.
Wnętrze jest proste i ma kilka modnych akcentów, jednak plastiki pozostawiają sporo do życzenia.© fot. Rafał Warecki

Kontrastująca czerwień wprowadza do prostego wnętrza Vitary trochę przyjemnego dla oka efekciarstwa. Plastikowa aplikacja dekoracyjna imitująca aluminium i biegnąca przez większą część kokpitu również prezentuje się nieźle i nabierze wiele osób. Wszystkie panele dookoła kierowcy i pasażera choć wyglądają dobrze, są twarde jak skała i niezbyt przyjemne w dotyku, najgorzej wypadają toporne boczki drzwi, które pamiętają chyba jeszcze lata 90., a może i 80.

Centrum multimedialne jest proste w obsłudze i ma wszystkie niezbędne funkcje.
Centrum multimedialne jest proste w obsłudze i ma wszystkie niezbędne funkcje.© fot. Rafał Warecki

Nowoczesny jest za to system multimedialny. Centrum pokładowej rozrywki jest niezwykle intuicyjne w obsłudze, ma bardzo czuły ekran i całkiem niezłą rozdzielczość kamery cofania, niestety sprzężone z nim nagłośnienie jest dość słabej jakości. Dźwięk jest zaszumiony i mimo czystego korektora wyraźnie dudni podczas głośniejszego słuchania muzyki. Nowa Vitara nie urzeka najnowszymi technologiami czy rozbudowanymi multimediami opracowanymi przy współpracy z czołowymi firmami nagłośnieniowymi, pod tym względem jest trochę za konkurencją, niemniej jednak ma inną niezaprzeczalną zaletę, która w tej klasie wydaje się nawet ważniejsza. Jest nią przestronność.

Jak na gabaryty auta tylna kanapa jest bardzo przestronna.
Jak na gabaryty auta tylna kanapa jest bardzo przestronna.© fot. Rafał Warecki

Jak na gabaryty zewnętrzne tylna kanapa wypada lepiej niż można tego oczekiwać, po stronie pasażera bezproblemowo zmieszczą się za sobą dwie bardzo wysokie osoby, za bardziej rosłym kierowcą ze względu na odsunięcie fotela od kierownicy będzie musiał usiąść ktoś niższy. Pisząc o wysokim wzroście mam tutaj na myśli osoby powyżej 190 cm, więc jak na małego crossovera to świetny wynik.

Obraz
Obraz;

Bagażnik o pojemności 375 l jest ponad zadowalający i również pod tym względem pozwala Vitarze znaleźć się w czołówce swojego segmentu. Po bokach ma dwie wyprofilowane skrytki a po złożeniu oparć (60:40) otrzymujemy płaską podłogę, która ułatwi przewóz większych przedmiotów, podobnie jak niski próg załadunku.

Sportowe aspiracje najmocniejszej wersji S

W porównaniu do swoich konkurentów Suzuki Vitara ma bardzo skromną gamę silnikową. Jeszcze do niedawna oferowana była wyłącznie z wolnossącym, benzynowym 1.6 VVT o mocy 120 KM. Całkiem niedawno do sprzedaży weszła również usportowiona wersja S z zupełnie nową turbodoładowaną jednostką 1.4 Boosterjet oddającą do dyspozycji kierowcy 140 KM. Mogłoby się wydawać, że przy masie własnej na poziomie 1235 kg to już wystarczający zasób mocy.[block position="indent_right"]17261[/block] W praktyce jednak Vitara S wcale nie jest szybka, chociaż podczas jazdy sprawia takie wrażenie, szczególnie podczas korzystania ze sportowego trybu jazdy. Zmienia on szybkość reakcji układu przekazującego napęd na wszystkie koła i automatycznej skrzyni biegów, która chętniej utrzymuje wysokie obroty. W wersji z 6-stopniowym automatem prędkość 100 km/h ze startu zatrzymanego rozwijana jest po 10,2 s, ale taki wynik nie urzeka.

Jazda Suzuki Vitarą S daje sporo przyjemności jak na niewielkiego SUV-a.
Jazda Suzuki Vitarą S daje sporo przyjemności jak na niewielkiego SUV-a.© fot. Rafał Warecki

Przekładnia co prawda potrafi całkiem nieźle dogadać się z silnikiem, a kiedy trzeba przeciągnąć obroty, które motor wyraźnie lubi, jednak jej reakcje na polecenia kierowcy mogłyby trochę mniej nerwowe. Próba płynnego i delikatnego ruszenia z miejsca notorycznie kończy się szarpnięciem, podobnie jak późniejsze wytracenie prędkości przy specyficznie wysterowanych hamulcach. Wciśnięcie pedału do połowy głębokości skutkuje co najwyżej zapalaniem się świateł stopu, auto jedzie dalej i praktycznie nie zwalnia, centymetr głębiej następuje gwałtowne złapanie tarcz przez klocki. Charakteru Vitary S trzeba się po prostu nauczyć jak każdego auta sportowego, choć przecież wcale nim nie jest.

Automatyczna skrzynia biegów bardzo dobrze współpracuje z silnikiem.
Automatyczna skrzynia biegów bardzo dobrze współpracuje z silnikiem.© fot. Rafał Warecki

Zawieszenie auta jest twarde, a jak na typowy samochód do miasta nawet zbyt twarde, jednak dzięki temu mały crossover daje sporo frajdy z szybszej jazdy po równych drogach. Nadwozie praktycznie się nie przechyla, a szybko reagujący napęd AllGrip pozwalają pewnie wpisywać się w zakręty bez krzty nerwowości. Vitarą jeździ się przyjemnie i zwinnie, również za sprawą małego promienia skrętu.

► [url=http://autokult.pl/4339,renault-captur-1-5-dci-90-intens-energy-test]Renault Captur[/url]► [url=http://autokult.pl/156,suzuki-sx4-s-cross]Suzuki SX-4 S-Cross[/url]► [url=http://autokult.pl/3268,nissan-juke-1-6-dig-t-test]Nissan Juke[/url]► [url=http://autokult.pl/26565,fiat-500x-cross-2-0-multijet-140-awd-at-test-opinia-spalanie-cena]Fiat 500X[/url]► [url=http://autokult.pl/5827,opel-mokka-14-turbo-4x4-cosmo-test-autokult-pl]Opel Mokka[/url]

Przeczytaj testy konkurentów:

Vitara S to ciekawa propozycja dla kogoś, kto szuka prostego, miejskiego crossovera, a jednocześnie bardziej ceni sobie przyjemność z jazdy niż komfort, który akurat w tej wersji jest raczej szczątkowy. Oprócz zastrzyku 20 KM mocy czy sztywniejszego zawieszenia najmocniejszy wariant doposażony jest też w pakiet stylistyczny odróżniający go od pozostałych. Niestety, za to wszystko oraz dość bogate wyposażenie bazowe trzeba zapłacić, bo nowa Vitara S kosztuje od 85 900 zł.

Nasza ocena Suzuki Vitara S:
7/ 10
Plusy
  • Przestronność wnętrza
  • Wygodne fotele i kierownica
  • Dobre prowadzenie i dynamika jazdy
  • Praca skrzyni biegów (oprócz szarpnięć przy ruszaniu)
Minusy
  • Wykończenie wnętrza
  • Przestarzały interfejs komputera pokładowego
  • Braki w wyposażeniu
  • Spore zużycie paliwa
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/18]

Suzuki Vitara S 1.4 Boosterjet Allgrip AT - dane techniczne, spalanie, cena

Suzuki Vitara S

Silnik i napęd:

Układ i doładowanie:R4 Turbo 
Rodzaj paliwa:Benzyna 
Ustawienie:Poprzeczne 
Rozrząd:DOHC 16V 
Objętość skokowa:1373 cm3 
Moc maksymalna:140 KM (przy 5500 rpm) 
Moment maksymalny:220 Nm (przy 1500 rpm) 
Skrzynia biegów:6-biegowa, automatyczna 
Typ napędu:Na wszystkie koła (AWD) Allgrip 
Hamulce przednie:Tarczowe, wentylowane 
Hamulce tylne:Tarczowe 
Zawieszenie przednie:Kolumna typu MacPhersona 
Zawieszenie tylne:Belka skrętna 
Średnica zawracania:10,4 m 
Koła, ogumienie przednie:215/55 R17 
Koła, ogumienie tylne:215/55 R17 

Masy i wymiary:

Typ nadwozia:SUV 
Liczba drzwi:5 
Masa własna:1235 kg 
Ładowność:495 kg 
Długość:4175 mm 
Szerokość:1775 mm bez lusterek 
Wysokość:1610 mm 
Rozstaw osi:2500 mm 
Rozstaw kół przód/tył:1535/1505 mm 
Pojemność zbiornika paliwa:47 l 
Pojemność bagażnika:375-1120 l 
Osiągi:
 Katalogowo:Pomiar własny:
Przyspieszenie 0-100 km/h:10,2 s 
Prędkość maksymalna:200 km/h 
Zużycie paliwa (miasto):6,4 l/100 kmok. 8,6 l/100 km
Zużycie paliwa (trasa):5,0 l/100 kmok. 7,3 l/100 km
Zużycie paliwa (mieszane):5,5 l/100 kmlok. 8,0 l/100 km
Emisja CO2:128 g/km 
Test zderzeniowy Euro NCAP:5 gwiazdek 
Cena:
Cena testowego egzemplarza:106 190 zł 
Wersja silnikowa od:85 900 zł 
Model od:61 900 zł 
Wybrane wyposażenie standardowe wersji S:
Elementy nadwozia:Spojler dachowy, srebrne relingi dachowe, wykończenie boczne błotników przednich oraz grilla w kolorze chromu, kierunkowskazy w lusterkach zewnętrznych, nowy kształt osłony chłodnicy, reflektory LED (dla świateł mijania) z czerwonym wykończeniem
Elementy wnętrza:Zegarek na desce rozdzielczej, srebrne i kolorowe elementy wykończenia wnętrza, zamszowo-skórzana tapicerka siedzeń, czerwone wykończenia wnętrza, sportowa kierownica, aluminiowe nakładki na pedały
Koła i opony:215/55 R17
Komfort:Klimatyzacja automatyczna, elektrycznie sterowane szyby i lusterka z podgrzewaniem, podgrzewane siedzenia z przodu, adaptacyjny tempomat, system bezkluczykowy, podwójna podłoga bagażnika.
Bezpieczeństwo:7 poduszek powietrznych, system ESP, system kontroli zjazdu i podjazdu, system ostrzegania przedzderzeniowego, czujniki parkowania, światła mijania LED, światła do jazdy dziennej LED
Multimedia:Zestaw multimedialny z ekranem dotykowym, nawigacją i kamerą cofania
Mechanika:Start/stop, napęd Allgrip
Wybrane wyposażenie opcjonalne auta testowego:
Elementy nadwozia:Lakier (3290 zł)
Elementy wnętrza:-
Koła i opony:-
Komfort:-
Bezpieczeństwo:-
Multimedia:-
Mechanika:Automatyczna skrzynia biegów (7000 zł)
Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (19)