Najmocniejszy Nissan GT-R na świecie?

Pewnie słyszeliście już o nietuzinkowo mocnych Nissanach GT-R, które przekraczają 1000 KM mocy. Zapomnijcie o tych, które pojawią się wam w Google jako najmocniejsze. 1400, 1500, 1600 KM mocy… to zupełnie inna klasa samochodu niż ten.

Tony Palo to szef i założyciel firmy T1 Race Development, w której powstało jego cacko. Zna je każda osoba z branży za Oceanem. Wielbiciele amerykańskiego Drag Racingu również znają samochód, który w zeszłym roku bił rekordy na ćwierć mili. Ostatnio udało się zejść poniżej 8 sekund, a konkretnie do poziomu 7,3 s i prędkości końcowej na poziomie 195 mph, czyli 314 km/h. Oficjalny rekord tego wozu to 8,205 s i prędkość 175,98 mph, czyli 283 km/h. Dotychczasowy rekord prędkości tej bestii to 396 km/h.

Nissan GT-R T1 R35 sam w sobie pełni trzy różne funkcje. Przede wszystkim stanowi wizytówkę firmy, a dzięki regularnemu pojawianiu się na imprezach Drag Racingu, jest również jeżdżącą reklamą. Ponadto, to prywatna zabawka Tonego Palo. Ostatnią funkcją, bodaj najważniejszą, jest testowanie nowych części, które T1 Race Development wprowadza do oferty. Możemy się tylko domyślić ile razy silnik rozleciał się na kawałki… a może nie?

Doniesienia z zeszłego roku mówiły o mocy ponad 2000 KM! Tak jest, pierwsza cyfra to nie pomyłka ani też prima aprillisowy żart. Dwa tysiące koni mechanicznych, to tak naprawdę był dopiero początek kariery tego wozu, jako najmocniejszego Nissana GT-R na świecie. Nawet bestia z LeMans nie ma czego szukać przy tym potworze. Niedawno monitor hamowni pokazał imponujący wynik 2166 HP, czyli niespełna 2200 KM mierzone na kołach! A konkretnie na tylnych piastach, bo zwykła hamowania podwoziowa nie nadawała się do takiego pomiaru. Nieco później hamowania pokazała 2276 HP, ale to było pod koniec zeszłego roku. Obecnie Tony Palo deklaruje, że jego maszyna wyciska 2,438hp to the rear wheels, a to oznacza na polskie 2471 koni mechanicznych!

To wszystko osiągnięte z kultowego już silnika VR38DETT, o pojemności powiększonej do 4,1 litra. Samo rozwiercenie dało pojemność 4,0 l, a zmiany w głowicy i układzie korbowo-tłokowym dały jeszcze trochę. Przekonstruowano praktycznie wszystko i nie pozostawiono na silniku suchej… części produkcyjnej. Finezyjny układ doładowania ze sprężarkami HTZ4505 to prawdziwe dzieło sztuki tuningu.

Samochód wygląda jak Nissan GT-R, ale niewiele zostało części seryjnych. Napęd przenoszony na tylną oś realizuje automatyczna skrzynia biegów. Hamowanie to zadane dla układu węglowo-ceramicznego, ale główną rolę pełni tu spadochron. Tylne koła to oczywiście typowe dla Drag Racingu 15-calówki z balonowymi oponami o dużej średnicy. Nie przeszkadza to w dopuszczeniu samochodu do ruchu. W końcu koła zawsze można zmienić.

Zobacz również: Test nowej hybrydy Škoda: Superb iV

Tony Palo's Nissan GT-R T1 R35 — zdjęcia

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Rekord „Flying Mile” pobity Bentleyem Continentalem GT Toyota Yaris Hybrid - mały król sprzedaży w rękach straży miejskiej Czy na pustyni, czy w puszczy? [wideo] Mercedes SLC dostał zielone światło Tokyo Motor Show 2019: Alpina B3 Sedan - alternatywa dla nowego M3 Nadjechał nowy Chevrolet Trailblazer (2013) [aktualizacja] SSC Ultimate Aero II - czy pobije nowy rekord Veyrona? Czy na ilustracjach patentowych widnieje nowe BMW i? [aktualizacja] Gazem łzawiącym w złodzieja. Nowy pomysł Toyoty Lamborghini Murcielago LP640 & video Parkowanie na chodniku problemem dla pieszych. Możliwe zmiany Nissan Sport Sedan Concept – Maxima niedalekiej przyszłości [wideo]

Popularne w tym tygodniu:

Dlaczego tiry na trasie wyprzedzają się tak długo? Proste: takie są przepisy EDWARD 2020. Polska policja włączy się do działań Rząd chce podnieść akcyzę i bierze się za diesle. Import używanych aut do Polski przestanie się opłacać? Premiera Maserati MC20 - Włosi stworzyli normalne superauto. I dobrze Mercedes Klasy S już w Polsce. Znamy ceny króla limuzyn Komisja Europejska chce zaostrzenia norm emisji. Nadchodzi era elektryków Koenigsegg otworzy salon w Katowicach. To pierwszy taki obiekt w naszym regionie Łapanka na miłośników tuningu w Pile. Co piąty stracił dowód rejestracyjny Lamborghini wyprodukowało 10 tys. aventadorów. To wynik, który daje do myślenia Plotki: Volkswagen chce sprzedać Bugatti. Mate Rimac głównym zainteresowanym Zrezygnowała z Formuły Drift. Karolina Pilarczyk tłumaczy, czemu nie wystartowała w USA Kara za brak OC w 2021 r. Wyższa płaca minimalna oznacza, że stawka idzie w górę