Pomóż nam tworzyć Autokult! Co chcesz tu zmienić?

Kia Optima SW vs Kia Optima Sportspace Concept - jak bardzo zmieniła się wersja produkcyjna?

Kia obiecała nam bardzo dużo, pokazując rok temu fantastyczny koncept Sportspace. Samochód ten zapowiadał Kię Optimę z nadwoziem kombi, którą zobaczyliśmy rok po wersji studyjnej. Jak bardzo zmienił się ten wóz w drodze ze studia projektowego do salonów?

W przypadku samochodów z kategorii popularnych, między konceptem a odmianą produkcyjną zawsze jest spora różnica. Awangardowe projekty studyjne stanowią jedynie zwiastun, z którego przenosi się zazwyczaj detale i zgrubny zarys sylwetki samochodu. Rzadko zdarza się, by odważny koncept został w miarę bezpośrednio przeniesiony do cenników i katalogów.

Zawsze trochę z żalem patrzymy na produkcyjne nowości, gdy koncept jest wyjątkowo udany. Taki był właśnie projekt Optimy Sportspace. Styliści koreańskiej marki wspięli się na wyżyny swoich możliwości i pokazali samochód, który zachwycił wszystkich. Smukła sylwetka, dynamicznie wyglądające kształty, agresywny front — to wszystko sprawiło, że koncepcyjne kombi dało nadzieję na wyjątkowo pociągający wariant produkcyjny.

Oczywiście do salonów trafi samochód bardziej stonowany. Podczas tegorocznych targów samochodowych w Genewie odsłonięte zostało całkiem zgrabne kombi, wyróżniające się w swoim segmencie, ale i tak dalekie świetnej wersji koncepcyjnej.

Naturalnie, Kia nie zmieniła Sportspace'a dla własnego widzimisię. Modyfikacje do wersji produkcyjnej wymuszone były, jak zawsze, koniecznością dostosowania do odpowiedniego kosztu wyprodukowania auta oraz poprawą jego walorów użytkowych. Byłoby całkiem miło, gdyby Optima kombi wyglądała tak, jak koncept, ale np. zachowanie niskiej linii okien pociągnęłoby za sobą małą ilość miejsca nad głowami wewnątrz kabiny.

Oczywiście największe znaczenie dla charakteru auta ma jego front. Dlatego zmiany w tym obszarze pociągają za sobą największe konsekwencje dla odbioru samochodu. Kia Optima SW została nieco ugrzeczniona przez zmiany zderzaka i świateł, które nie są już tak nowoczesne i awangardowe.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Kiedyś to było? Nadal jest - nowe Subaru Outback z silnikiem dla tradycjonalistów Najpiękniejsze hostessy Genewy [wideo] Škoda Vision iV to spojrzenie w przyszłość czeskiej marki. Piękne opakowanie elektrycznego napędu Citroën C5 doczeka się następcy, ale tylko na rynku chińskim Gdy zwykły Cullinan to za mało. Klassen przedłużył SUV-a Rolls-Royce'a Wyjazd za granicę starszym autem. Gdy nie ma pieczątki przeglądu, musisz wziąć zaświadczenie Poznań Motor Show 2020 pod hasłem elektromobilności Alfa 169 ofiarą "współpracy" Chryslera z Fiatem Nowy Jaguar XJ w dwóch wersjach nadwoziowych [aktualizacja] Hybrydowe BMW i8 spłonęło niedaleko Tczewa Panda Abarth okiem fana, czyli mały Fiat na ostro Lamborghini Estoque od środka

Popularne w tym tygodniu:

Za miesiąc koniec naklejek. Musisz ją usunąć tylko w jednym przypadku Masz radio w samochodzie? Musisz zapłacić, bo kara jest wysoka To już pewne. Eksperci potwierdzają nowe ceny paliw Właściciel stacji podaje cenę. Tyle zapłacimy w przyszłym tygodniu Zmiana na stacjach. Takich cen dawno nie było To koniec "PO". Stolica Wielkopolski zmienia tablice rejestracyjne Polacy dalej nie potrafią jeździć po autostradach. "Wybuchowa mieszanka" Niemieckie tablice wzorem dla świata. Wszystko dzięki charakterystycznej czcionce Zatrzymali pijanego rowerzystę dwa razy w ciągu godziny. Kara to absurd Tysiące kilometrów wywrotką. Węgiel wożony z Kazachstanu do Polski Zapłacisz nawet 2500 zł. W piątek wielka akcja policji w całym kraju Samochody, które lubimy, ale wstydzimy się przyznać [przegląd redakcji #25]