Wielkanoc 2016 i wzmożone kontrole policji na drogach

Wielkanoc 2016 i wzmożone kontrole policji na drogach

Wielkanoc 2016 i wzmożone kontrole policji na drogach
Źródło zdjęć: © fot. policja.pl
Marcin Łobodziński
25.03.2016 14:05, aktualizacja: 02.10.2022 08:25

Na polskich drogach ruszyła dziś akcja „Wielkanoc 2016”, podczas której przez cztery najbliższe dni świąteczne policja będzie pilnowała porządku na drogach. Każda kontrola rozpocznie się od badania alkomatem.

Najlepiej odpuścić sobie jazdę po alkoholu, ponieważ każda kontrola drogowa będzie przeprowadzana z alkomatem, nawet jeżeli nie będzie żadnego podejrzenia. Wzmożone kontrole mają policji drogowej mocno poprawić statystyki. Z jednej strony zmniejszyć liczbę wypadków i ich ofiar, ale policjanci będą też chcieli pewnie pobić rekord w zatrzymaniach tzw. pijanych kierowców. Przed rokiem nie było tak źle jak w latach wcześniejszych. Podczas dni wielkanocnych w 217 wypadkach zginęły 23 osoby, a 291 zostało rannych. Zatrzymano 1118 kierujących będących pod wpływem alkoholu. Tylko w Wielki Piątek zginęło 5 osób, a doszło do 90 wypadków. Oby w tym roku było lepiej.

Poza kontrolą prędkości, a po zatrzymaniu pojazdu kontrolą trzeźwości kierującego, policjanci mają zamiar sprawdzać również stan techniczny pojazdów oraz co ważne, sposób przewożenia dzieci. Należy się spodziewać kontroli liczby pasażerów w pojeździe. Mł. insp. Marek Konkolewski z KGP prosi kierujących o rozwagę i nieostrzeganie innych kierowców światłami o kontrolach drogowych, by policja mogła zatrzymać niebezpiecznych kierujących. Przypomina również o tym, że po wypiciu alkoholu najlepiej odczekać 24 godziny zanim wsiądzie się za kierownicę, nie tylko z powodów czysto prawnych, ale po prostu ze względu na bezpieczeństwo. Przestrzega również przez zaufaniem do osobistych alkomatów.

Tadeusz Wiesław Bratos, przewodniczący Stowarzyszenia Psychologów Transportu przestrzega również przed zażyciem innych środków odurzających, a także przed używaniem telefonów komórkowych podczas jazdy, które odwracają uwagę kierowcy od prowadzenia pojazdu. Przypominamy, że kilka sekund pisania SMS-a czy przeglądania Facebooka, to niekiedy 100 i więcej metrów przejechanych praktycznie na oślep.

Policjanci nie zapominają o pieszych i apelują o rozsądek, szczególną ostrożność podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych jak również noszenie elementów odblaskowych dając tym samym szansę kierowcom, aby nas dostrzegli.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)