Lincoln Navigator Concept (2016) - premiera

Zapomnijcie o Bentleyach i Range Roverach, o Maybachach, Mercedesach, BMW i Cadillacach. Lincoln należący do koncernu Forda zaprezentował bodaj najbardziej luksusowy samochód wszech czasów. Oczywiście nie licząc Rolls-Royce’a.

Lincoln Navigator to samochód doskonale znany na rynku amerykańskim, ale nie brakuje też pojedynczych egzemplarzy jeżdżących po Europie. Ten duży SUV z naszego punktu widzenia jest postrzegany jako ponadprzeciętnie luksusowy, choć na amerykanach nie robi aż tak dużego wrażenia. Porównywalny Cadillac Escalade jest droższy o 10 tys. dolarów. Jednak koncept, który zaprezentowano publiczności w Nowym Jorku zupełnie niszczy wcześniejsze definicje luksusowego SUV-a. Przy tym aucie każdy Range Rover to najwyżej kompaktowy crossover. Nie sądzę, by kiedykolwiek wcześniej powstało auto, które byłoby tak ukierunkowane na komfort użytkowania.

Niech świadczą o tym choćby drzwi, które otwierają się w górę jak w słynnym, sportowym Mercedesie. Jedne drzwi są przeznaczone dla obu rzędów, więc po uniesieniu pary mamy całkowicie otwartą kabinę bez słupków B, które mogłyby ograniczać wygodę zajmowania miejsca wewnątrz. Nawet nie trzeba się wspinać jak to bywa w dużych, luksusowych SUV-ach z USA, ponieważ z progów wysuwają się schody. Po otwarciu drzwi oczom ukazują się cztery niezależne fotele, które same w sobie są współczesnym dziełem sztuki. Ich oparcia i siedziska podzielono na trzy segmenty, które można dowolnie kształtować i ustawić do budowy ciała. Łącznie jest aż 30 konfiguracji ustawienia foteli. Każdy z pasażerów ma panel do ich regulacji dokładnie pod ręką. Oczywiście do wykonania każdego detalu użyto najwyższej klasy szlachetnych materiałów, jak to w konceptach bywa. Każdy z foteli ma wbudowany w zagłówek tablet by uprzyjemnić podróż pasażerom.

Tak jest, na każdym, ponieważ za fotelami drugiego rzędu umieszczono jeszcze dwa dodatkowe miejsca dla pasażerów. Co ważne, nie będzie im ciasno, ponieważ tył bardzo poważnie wydłużono. W pewnym sensie w bagażniku umieszczono praktycznie takie same fotele jak pozostałe, choć nie ma tam już takiej swobody pomiędzy nimi. Jednak na tym atrakcje się nie kończą.

By samochód sprostał najwyższym oczekiwaniom osób kupujących tak luksusowy pojazd, we właściwej przestrzeni bagażowej umieszczono praktyczną szafę na ubrania i podręczne akcesoria. Dzięki temu Lincoln równie dobrze mógłby zaspokoić potrzeby agenta Jamesa Bonda.

Oczywiście nie trzeba się rozpisywać o wyposażeniu, które obejmuje w zasadzie wszystko i dotyczy to zarówno elementów z zakresu komfortu jak i systemów bezpieczeństwa. Projektantów samochodu zainspirowały luksusowe jachty i Lincoln Navigator Concept jest czymś w tym stylu. Brakuje mu tylko pary silników po 1000 KM każdy. Zamiast tego, pod maską mamy skromne 3,5 litra w układzie V6 z doładowaniem w systemie twin-turbo. Jednostka EcoBoost generuje równie skromne 400 KM, co i tak w zupełności wystarczy do napędzania tego hiperluksusowego SUV-a. Pracę układu jezdnego i napędowego można dostosować do nastroju kierowcy. Zresztą moc w tym samochodzie i tak nie ma znaczenia. Po pierwsze, nie jest to auto do szybkiej jazdy. Po drugie, jest to pojazd koncepcyjny, który i tak nie pojawi się na drodze.

Lincoln Navigator Concept (2016) - zdjęcia

Zobacz również: Rolls-Royce Phantom Series II - prezentacja

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Koncept ABT Audi RS6-e jest tak szybki, że wygnie ci twarz. Ponad 1000 KM robi swoje Max Verstappen w drodze do Red Bulla Cupra wyfrunęła z gniazda Seata. Od teraz jest oddzielną marką Audi R8 V10 vs. Audi RS6 Evotech [wideo] Ford Focus Speedster to rosyjski projekt, który wygląda jak fabryczny koncept 2013 Range Rover oficjalnie [Paryż 2012] 10.000 kilometrów na torze Insignią OPC Audi S8 przygotowane przez ABT Sportsline Nissan Leaf Nismo RC - suszarka na Le Mans [wideo] Brytyjski arystokrata w segmencie Coupe 2+2 Bez drastycznych scen – K-Tec Clio RS 200 KTR215 (2012) Milion aut do końca lipca i nowy rekord BMW

Popularne w tym tygodniu:

Rolnicy ponownie wyjechali na drogi. Zablokują nawet 200 tras Protesty w większości miast. W podróży weź pod uwagę gigantyczne utrudnienia To była kwestia czasu. Tuner zdejmuje limiter prędkości z nowych volvo Amerykanie pobili rekord Bugatti. Ponad 500 km/h na zamkniętej autostradzie Są nowe przepisy o przeglądach technicznych. Mają obowiązywać od początku 2021 r. Policja kupiła nowe radiowozy. Hyudani Kona Electric zasili szeregi Komendy Stołecznej Numery rejestracyjne dla rowerów. Tego chce berlińska policja Bugatti Bolide ma 1850 KM i pojedzie ponad 500 km/h. Pod warunkiem, że powstanie Hummer powrócił. Ma elektryczny napęd o mocy ponad 1000 KM Rosyjscy influencerzy i mercedesy nie idą w parze. Youtuber spalił model AMG GT 4-door Nowe przepisy dotyczące sprowadzania aut. O karę za niezarejestrowanie auta póki co trudno Volvo wyjaśnia w poruszającym filmie, dlaczego wprowadziło limiter prędkości do 180 km/h