TestyPeugeotPeugeot 508 1,6 THP Active - test, opinia, spalanie, cena

Peugeot 508 1,6 THP Active - test, opinia, spalanie, cena

Peugeot 508 1,6 THP Active - test, opinia, spalanie, cena
Źródło zdjęć: © fot. Kamil Kobeszko
Kamil Kobeszko
30.06.2016 07:24, aktualizacja: 18.04.2023 11:46

Francuskie sedany klasy średniej zawsze były alternatywą dla konkurencji, bo były nieco od nich inne, wyróżniające się na plus komfortem jazdy. Od pewnego czasu widać jednak chęć zbliżenia ich do produktów niemieckich, celem rozszerzenia dotychczasowej, nieco zamkniętej grupy docelowej. Jednak czy rzeczywiście konstruowanie aut według zmienionych wzorców przyniosło aż tyle korzyści i czy Peugeot nie utracił tego, co dotychczas przyciągało jego klientów?

Peugeot 508 1,6 THP Active - test, opinia

Peugeot 508 jest nam dobrze znany, choć trzeba przyznać że niedawny lifting wniósł powiew świeżości w tę, nieco już trącącą myszką, formę karoserii. Zazwyczaj testowaliśmy jednak najbogatsze wersje jak RXH czy GT, które wybierane były przez niewielki procent klientów. Tym razem jeździliśmy autem w podstawowej wersji – benzynowej 1,6 THP z wyposażeniem Active, co pozwoliło nam sprawdzić, czy rzeczywiście potrzeba w tym samochodzie czegoś więcej.

Czy podstawowa to znaczy gorsza?

Odmiana testowa otwiera cennik tego modelu i trzeba przyznać, że to udane otwarcie. Z zewnątrz, w czarnym metalizowanym lakierze, prezentuje się bardzo dostojnie, jak na największego sedana marki przystało. Całość dopełniają eleganckie, chromowe wykończenia i niewielkie, ale atrakcyjne wzorniczo 16-calowe felgi aluminiowe. Z zewnątrz auto wygląda na droższe i nie zdradza po sobie, że to podstawowa wersja (w Polsce, na innych rynkach jest jeszcze pozycjonowana niżej odmiana Access).

Obraz
© fot. Kamil Kobeszko © 2016

Wnętrze jest bogato wyposażone i jedyne wyróżniki wersji Active w stosunku do pozostałych to tradycyjna dźwignia hamulca ręcznego zamiast jego odmiany elektrycznej oraz zwykła stacyjka i uruchamianie po przekręceniu kluczyka, a nie włączeniem przycisku. Czy to wady? Wręcz przeciwnie, zwłaszcza jeśli nabywca nie lubi nadmiernej nowoczesności.

Kilka małych potknięć

Trzeba jednak przyznać, że dźwignia hamulca wygląda trochę jakby była dodana w ostatniej chwili i nie bardzo było dla niej miejsce na tunelu środkowym. Jest tak bardzo pod ręką kierowcy, jakby miała być używana na każdym zakręcie, w dodatku nieco zakłóca przestrzeń operowania dźwignią zmiany biegów. Mi osobiście taki „rękaw” kojarzy się nieco ze starą odmianą Toyoty Celiki i ostatnim autem w jakim spodziewałem się takiego rozwiązania, jest klasyczny sedan Peugeota.

Przestrzeń, która nie została dobrze wykorzystana. Nie ma gdzie odłożyć telefonu czy portfela, a dźwignia podświadomie przeszkadza w zmianie biegów
Przestrzeń, która nie została dobrze wykorzystana. Nie ma gdzie odłożyć telefonu czy portfela, a dźwignia podświadomie przeszkadza w zmianie biegów© fot. Kamil Kobeszko © 2016

Środkowy tunel to miejsce ogólnie mało przemyślane. W aucie brakuje schowków i miejsc gdzie można odłożyć telefon czy portfel, a niestety na tunelu środkowym mieści się tylko niewielki smartfon. Poza tymi wpadkami obsługa wnętrza jest bardzo wygodna i przemyślana. Korzystanie z dotykowego ekranu jest proste, a wszystkie panele, pokrętła i dźwigienki znajdują się dokładnie tam, gdzie będziemy ich szukać.

Komfort i przestrzeń

Wnętrze Peugeota 508 określić można jednym słowem – wygodne. Nikomu nie będzie brakować tu przestrzeni i bez przeszkód można zaplanować dłuższą podróż w cztery osoby. To prawdziwie komfortowy sedan, który pozwala zrelaksować się kierowcy i pasażerom. Drobną łyżką dziegciu są fotele, które początkowo można uznać za bardzo komfortowe, ale po dłuższej trasie powodują (nie tylko u mnie) ból pleców.

Kierownica bardzo dobrze leży dłoniach
Kierownica bardzo dobrze leży dłoniach© fot. Kamil Kobeszko © 2016

Na wysokim poziomie jest estetyka kokpitu, który pomimo kilku lat produkcji modelu dalej wygląda dobrze. W dodatku wnętrze jest przyzwoicie wykonane i jedynym elementem, który mi się nie spodobał jest tapicerka foteli w tej konkretnej wersji. Moim zdaniem nie pasuje do tego eleganckiego wnętrza i zaburza klimat panujący w środku.

Największa zaleta

Spójna z komfortem środka kabiny jest charakterystyka pracy silnika, która sprzyja zrelaksowanej, łagodnej jeździe. Pozwala przyspieszać już od najniższych obrotów, co w połączeniu z dość długimi biegami sześciostopniowej skrzyni owocuje ciszą we wnętrzu i niskim spalaniem, przy zachowaniu naprawdę dobrej dynamiki.

Obraz
© fot. Kamil Kobeszko © 2016

Jednostka 1,6 THP to jedyna jednostka benzynowa w gamie, ale tak naprawdę innej nie potrzeba. Spodoba się ona większości klientów, zarówno tym spokojniej jeżdżącym jak i lubiącym nieco przycisnąć. Dzięki podniesionej do 165 KM mocy, osiąganej przy wysokich obrotach Peugeot 508 ma dwie natury. Z jednej strony można jeździć nim nieco jak dieslem, z wykorzystaniem momentu obrotowego, z drugiej nie słabnie przy obrotach maksymalnych, więc bez problemu można wykorzystać górny zakres obrotomierza.

Peugeot 508 pierwszą „setkę” osiąga w 8,5 sekundy, co jest bardzo dobrym wynikiem. Jedynie pod pełnym obciążeniem, w jeździe w trasie czuć lekki niedobór mocy na niskich obrotach (240 Nm momentu obrotowego), ale lekarstwem na to są redukcje biegów. Ze względu na długie przełożenia wyprzedzanie zazwyczaj odbywa się na trójce, która ma niebywały zakres prędkości użytecznych. Można poruszać się na niej od około 20 km/h, aż do prędkości przekraczających dozwolone autostradowe.

Obraz
© fot. Kamil Kobeszko © 2016

Czy komuś potrzebny będzie diesel?

Jeżdżąc Peugeotem 508 1,6 THP i obserwując jego elastyczność i wskazania zużycia paliwa można zastanowić się, czy rzeczywiście zakup diesla ma w tym modelu sens. Silnik benzynowy jest bowiem bardzo oszczędny, choć w warunkach miejskich typowa dla benzynowej jednostki turbodoładowanej jest duża rozpiętość uzyskanych wyników, w zależności od stylu jazdy kierowcy.

Można jednak przyjąć, że w warszawskich korkach auto spokojnie mieści się w zakresie poniżej 9 litrów na każde 100 kilometrów. Bardzo korzystne jest spalanie w trasie, bo podróż na dystansie 500 kilometrów zaowocowała wynikiem 5,8 litra na 100 km, a jazda była dość żwawa. Podróż autostradą z maksymalną dozwoloną prędkością to spalanie chwilowe w granicach 6,5 litra. Dodatkowo, przy wysokich prędkościach, Peugeot 508 jest bardzo cichy i stabilny, przez co wydaje się bardzo dobrym autem do pokonywania autostrad. W dodatku ma pokaźny, 72-litrowy zbiornik paliwa, który pozwala na przejechanie w trasie sporo ponad 1000 kilometrów bez konieczności tankowania.

Obraz
© fot. Kamil Kobeszko © 2016

Natomiast jeśli mowa o skrzyni biegów, to tutaj jest trochę tradycyjnie dla Peugeota, czyli precyzja pozostawia nieco do życzenia. Trochę szkoda, bo w 508 zarówno przekładnia manualna jak i automatyczna EAT6 mają swoje wady, przez co trudno uznać by klient miał tutaj jakiś realny, dobry wybór.

Precyzyjne prowadzenie, ale z dala od nierówności

Nieco odbiegające od ogólnej koncepcji auta są też nastawy zawieszenia. Przez lata wszyscy piszący o autach francuskich wytykali im nienajlepsze prowadzenie i miękkie zawieszenie. To teraz jest zupełnie inaczej. Peugeot 508 prowadzi się trochę jak na udającego niemieckiego sedana przystało – twardo i precyzyjnie. W zakrętach osiąga wysokie prędkości, pod warunkiem że nawierzchnia jest równa.

Obraz
© fot. Kamil Kobeszko © 2016

Jeśli nie, to mamy do czynienia z przestawianiem tylnej osi przy natrafieniu na nierówności, co nie przystoi autu tej klasy. Tylne zawieszenie nie jest najlepsze, bo również podczas jazdy na wprost i natrafieniu na nierówności to właśnie z tylnej osi dowiemy się, że na nią natrafiliśmy. Resorowanie tyłu jest przeciętne, w dodatku towarzyszą mu głuche stuki. Trochę zatęsknić można za typowo francuskim zwieszeniem, bo wtedy byłoby to auto kompletne i bardzo spójne, bo nastawione na komfort. Pogoń wytyczonym przez innych szlakiem nie zawsze wychodzi na dobre.

W sumie całkiem niezły

Peugeot 508 1,6 THP Active jest autem, które nie jest nudne i mimo kilku wad naprawdę sprawia korzystne wrażenie. Jednocześnie jest samochodem dość nierównym, bo wygoda dobrze wyposażonego wnętrza czy świetny silnik kłócą się z nie najlepszą skrzynią biegów czy tylnym zawieszeniem.

Przód to zdecydowanie najładniejsza część zmodernizowanego Peugeota 508
Przód to zdecydowanie najładniejsza część zmodernizowanego Peugeota 508© fot. Kamil Kobeszko © 2016

Siła tej wersji to dość korzystna kalkulacja cenowa, w zestawieniu z bogatym wyposażeniem. Auto kosztuje wyjściowo podobnie, co podstawowe odmiany Forda Mondeo czy Škody Superb, jednak ma bogatsze od nich wyposażenie. A jeśli komuś zabraknie np. nawigacji lub kamery cofania, to może ją domówić w rozsądnych cenach. Prawdziwym konkurentem 508 jest z pewnością najnowszy sedan Renault – Talisman. Jest znacznie nowocześniejszy i z pewnością kusi, ale w wersji z 150-konną jednostką benzynową kosztuje od 104 900 zł, czyli jednak wyjściowo 10 procent więcej i może być wyposażony jedynie w automatyczną skrzynię EDC.

Obraz
© fot. Kamil Kobeszko © 2016

Peugeot 508 z pewnością nie jest autem najnowszym, ale starzeje się z godnością i w dalszym ciągu stanowi ciekawą alternatywę, zwłaszcza dla tych, który nie lubią dokonywać oczywistych wyborów. Jego klienci z pewnością będą z niego zadowoleni, bo to jeden z tych samochodów, które bardzo łatwo można polubić.

Nasza ocena Peugeot 508 1,6 THP Active:
7/ 10
Plusy
  • Atrakcyjna forma nadwozia
  • Przyjemne i dobrze wykonane wnętrze
  • Przestronność wnętrza
  • Elastyczny, cichy i dynamiczny silnik
  • Niskie zużycie paliwa i duży zasięg
  • Dobra relacja ceny do wartości
  • Zaskakująco skuteczne halogenowe reflektory przednie
Minusy
  • Nieprecyzyjna skrzynia biegów
  • Niekomfortowe, nieprzyczepne i głośne tylne zawieszenie
  • Brak schowków we wnętrzu
  • Niezbyt atrakcyjna tapicerka foteli
  • Dość nieregularny w kształcie bagażnik
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/40]

Peugeot 508 1,6 THP Active - dane techniczne, spalanie, cena

Testowany egzemplarz: Peugeot 508 1,6 THP Active

Silnik i napęd:

Układ i doładowanie: R4, turbodoładowanie  
Rodzaj paliwa: Benzyna  
Ustawienie: Poprzecznie  
Rozrząd: DOHC 16V  
Objętość skokowa: 1598 cm3  
Moc maksymalna: 165 KM przy 6000 obr./min.  
Moment maksymalny: 240 Nm przy 1400 obr./min.  
Objętościowy wskaźnik mocy: 103 KM/l  
Skrzynia biegów: Manualna, 6-biegowa  
Typ napędu: Na przednie koła (FWD)  
Hamulce przednie: Tarczowe, wentylowane  
Hamulce tylne: Tarczowe  
Zawieszenie przednie: Kolumny MacPherson  
Zawieszenie tylne: Wielowahaczowe  
Układ kierowniczy: Zębatkowy, wspomagany  
Średnica zawracania: b.d m  
Koła, ogumienie przednie: 205/60 R16  
Koła, ogumienie tylne: 205/60 R16  

Masy i wymiary:

Typ nadwozia: Sedan  
Liczba drzwi: 4  
Masa własna: 1400 kg  
Długość: 4830 mm  
Szerokość: 1828  
Wysokość: 1456 mm  
Rozstaw osi: 2817 mm  
Rozstaw kół przód/tył: 1579 / 1552 mm  
Pojemność zbiornika paliwa: 72 l  
Pojemność bagażnika: 473 l  

Specyfikacja użytkowa:

Ładowność maksymalna: b.d  
Osiągi:
  Katalogowo: Pomiar własny:
Przyspieszenie 0-100 km/h: 8,6 s  
Prędkość maksymalna: 210 km/h  
Zużycie paliwa (miasto): 7,7 l/100 km 8,8 l/100 km
Zużycie paliwa (trasa): 4,7 l/100 km 5,8 l/100 km
Zużycie paliwa (mieszane): 5,8 l/100 km 7,3 l/100 km
Średnia emisja CO2: 134 g/km  
Test zderzeniowy Euro NCAP: 5 gwiazdek (2011)  

Cena:

Testowany egzemplarz: 105 700 zł  
Model od: 96 200 zł  
Wersja silnikowa od: 96 200 zł  
Wyposażenie standardowe wersji testowej:
Dodatki stylistyczne nadwozia: Światła do jazdy dziennej
Dodatki stylistyczne wnętrza: Kierownica wielofunkcyjna obszyta skórą
Koła i opony: 16" koła ze stopów lekkich
Komfort: Elektrycznie składane lusterka zewnętrzne, asystent utrzymywania właściwej prędkości, klimatyzacja automatyczna dwustrefowa
Bezpieczeństwo: ESP, poduszki czołowe, boczne i kurtynowe, mocowania fotelika dziecięcego Isofix (x2) w drugim rzędzie siedzeń
Multimedia: Radio z CD, komputer pokładowy + monochromatyczny wyświetlacz graficzny na tablicy zegarów
Mechanika: System ECO Start/Stop, hamulec postojowy manualny z funkcją Hill Assist
Wyposażenie opcjonalne wersji testowej:
Dodatki stylistyczne nadwozia: Lakier czarna perła Nera (2800 zł)
Dodatki stylistyczne wnętrza: -
Koła i opony: -
Komfort: -
Bezpieczeństwo: Reflektory przeciwmgielne LED z funkcją statycznego doświetlania zakrętów (800 zł), Kamera cofania + chromowane wykończenie tylnego zderzaka (1000)
Multimedia: Nawigacja satelitarna (3300 zł)
Mechanika: -
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)