Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?

Choć w internecie nie brakuje stron, które oferują sprawdzenie liczby posiadanych punktów karnych za wykroczenia drogowe, to musicie pamiętać, że to nic innego jak blef. Najczęściej jest to forma żartu, rzadziej forma wyłudzenia danych osobowych i adresu e-mail. Na chwilę obecną jest tylko jeden sposób by sprawdzić liczbę punktów karnych. Jaki?

Jak sprawdzić liczbę punktów karnych?

Dopóki nie wystartuje Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców w wersji 2.0 (CEPiK 2.0) nie możecie sprawdzić swoich punktów karnych inaczej niż odwiedzając komendę Policji. Zatem przynajmniej do stycznia przyszłego roku musicie udać się na komendę, by przejść bardzo uproszczoną procedurę. Nieważne, którą komendę wybierzecie, nie musi być ona właściwa dla waszego miejsca zamieszkania. Wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty i poprosić o podanie stanu konta. Otrzymacie informację o ostatnich wykroczeniach, za które otrzymaliście punkty karne oraz odpowiednią do nich liczbę punktów. Jeżeli na waszym koncie są jeszcze ważne punkty (czyt. przed upłynięciem 12 miesięcy od ich otrzymania) osoba udzielająca informacji poinformuje was o tym, kiedy i które punkty karne znikną z waszego konta. Swoją obecność na komendzie oraz otrzymanie informacji będziecie musieli potwierdzić podpisem w notatce pracownika Policji, ale za informację nic nie zapłacicie.

Jak otrzymać zaświadczenie o posiadanych punktach karnych?

Tu procedura jest niemal identyczna, ale najpierw trzeba uiścić opłatę skarbową w kwocie 17 zł. Z drukiem potwierdzającym wpłacenie powyższej kwoty oraz z napisanym samodzielnie podaniem o wydanie zaświadczenia należy udać się na komendę – również dowolną – i złożyć dokumenty. Tam otrzymacie stosowne zaświadczenie o liczbie posiadanych punktów karnych. Trzeba pamiętać, by podanie adresować do komendanta Policji, u którego będziecie je składać, ponieważ to on je wydaje. Warunkiem otrzymania zaświadczenia będzie więc obecność komendanta, podobnie jak uzyskanie samej informacji będzie możliwe tylko wtedy, gdy pracownik zajmujący się tym, jest na komendzie. Nie jest więc dobrym pomysłem udanie się w tej sprawie w godzinach wieczornych czy nocnych.

W podaniu wystarczy napisać proste… Proszę o wydanie zaświadczenia o liczbie posiadanych przeze mnie punktów karnych za wykroczenia popełnione w ruchu drogowym.

Czy można dowiedzieć się czegoś o mandatach?

Niestety Policja nie udziela takich informacji. Jedyne, jakie otrzymacie to te o liczbie punktów karnych za ostatnio popełnione wykroczenia, rodzaj tych wykroczeń oraz datę ich popełnienia.

Ile czasu zajmuje uzyskanie informacji o punktach karnych?

Postanowiliśmy sprawdzić jak długo trwa procedura. Udaliśmy się na Komendę Powiatową w Mińsku Mazowieckim, gdzie zostaliśmy obsłużeni przez pracownika Policji w 17 minut. Przy okazji dowiedzieliśmy się o ostatnio popełnionych wykroczeniach i zerowym dorobku punktowym. Do uzyskania informacji wystarczył dowód osobisty.

Na co pozwoli CEPiK 2.0?

Gdy wystartuje system CEPiK 2.0, zaraz po tym pojawią się nowe usługi online. Dostęp online dla kierowców do własnych danych umożliwi nam bieżące monitorowanie informacji na temat zastosowanych wobec nas kar i ograniczeń, wynikających z wykroczeń i przestępstw przeciwko bezpieczeństwu ruchu drogowego, m. in. długo oczekiwane sprawdzenie punktów karnych bez wychodzenia z domu. Zdaniem MSW rozwiązanie to zmniejszy ryzyko utraty prawa jazdy z powodu niewiedzy o liczbie punktów karnych. Pozostaje tylko pytanie: kiedy ruszy system? Na razie mamy roczne opóźnienie bo miał funkcjonować od 4 stycznia tego roku, a według ostatnich zapewnień wszystko ma funkcjonować dopiero od stycznia 2017 r.

Nowy taryfikator mandatów na rok 2015 / 2016

Ostatnie zmiany w Prawie o ruchu drogowym i zmiany w taryfikatorze mandatów wywołały sporo zamieszania i łatwo się w tym wszystkim pogubić….

Zobacz również: Najczęstsze błędy popełniane przez kierowców

Zobacz więcej artykułów z serii: Prawo i przepisy

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Dlaczego klimatyzacja nie chłodzi? Najczęstsze awarie i błędy serwisowe Leki zaburzające zdolność prowadzenia pojazdu [poradnik] Regeneracja wtryskiwaczy Common Rail Jaka technika jazdy na autostradzie jest najlepsza? Do czego służy zawór EGR, co się w nim psuje i czy warto go wyeliminować? Mam silnik 1.2 TDI, 1.6 TDI lub 2.0 TDI EA 189 Volkswagena - co powinienem robić? [aktualizacja] Trzecia tablica rejestracyjna – do czego służy i jak ją zdobyć? Najczęstsze awarie samochodu będące skutkiem błędów kierowców Jak poprawnie i bezpiecznie uruchomić auto z kabli Jak sprawdzić płyn hamulcowy oraz dlaczego i kiedy go wymienić? Kolizja, wypadek, katastrofa drogowa – czym się różnią te zdarzenia i jakie są ich skutki? Ograniczenia prędkości na polskich drogach - czy na pewno je znasz? Jak właściwie przechowywać opony i koła? Odcinkowy pomiar prędkości rusza w grudniu - jak działa i na co uważać? Uwaga na silnik 2.5 TDI – co się psuje w najgorszej jednostce napędowej koncernu Volkswagena? [część 2] Uwaga na silnik 2.5 TDI – to najgorsza jednostka napędowa w historii koncernu Volkswagena! [część 1] Wpływ obciążenia samochodu na zużycie paliwa - test specjalny [część 2] Płyny do układów wydechowych - czym się różni AdBlue od Eolys? Umowa sprzedaży samochodu – diabeł tkwi w szczegółach Numer VIN samochodu - jakie informacje ukrywa? Amortyzatory – kiedy nadają się do wymiany? Napędy i zawieszenia crossoverów i SUV-ów – dlaczego nie nadają się do jazdy w terenie? Samochody z silnikami do jazdy na krótkich dystansach i możliwością montażu taniej instalacji LPG Systemy bezpieczeństwa i wspomagania jazdy – kiedy i jak działają oraz czy warto im zaufać?

Popularne w tym tygodniu:

Jaki pas ruchu zająć na rondzie? Możesz być winnym kolizji, jeżeli ktoś jedzie nieprawidłowo Kończy się paliwo i co dalej? Jazda na rezerwie to spore ryzyko Jesienią i zimą tankuj do pełna. Unikniesz kłopotów Rezygnacja z samochodu sposobem na kupno mieszkania? Koszt rejestracji samochodu - ile trzeba wydać? Czego nie wiesz o kole dojazdowym? Wyniki naszej sondy pokazują, że sporo Jak postępować w przypadku awarii samochodu na autostradzie? Możesz więcej niż myślisz Akcja serwisowa Volkswagena w związku z aferą spalinową. Jak to wygląda z punktu widzenia użytkownika auta? Hamulec elektryczny zamiast ręcznego. W czym jest lepszy, a w czym gorszy od klasycznego rozwiązania? SUV-y i crossovery w Grupie Volkswagena. Co jest czym? Wypłaty odszkodowań z OC: ubezpieczyciele wciąż oszukują Test opon zimowych GTU 2017: ogumienie dla SUV-a