Poradniki i mechanikaTrzecia tablica rejestracyjna – do czego służy i jak ją zdobyć?

Trzecia tablica rejestracyjna – do czego służy i jak ją zdobyć?

Bagażnik na rowery wymaga wyrobienia trzeciej tablicy rejestracyjnej
Bagażnik na rowery wymaga wyrobienia trzeciej tablicy rejestracyjnej
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe/Mercedes
Marcin Łobodziński
04.01.2016 08:01, aktualizacja: 30.03.2023 11:43

1 stycznia 2016 r. weszły w życie przepisy pozwalające na uzyskanie trzeciej tablicy rejestracyjnej, którą można zamontować na urządzeniu do przewożenia rowerów lub na dodatkowych bagażnikach, które zasłaniają tablicę rejestracyjną zamontowaną na aucie.

Do czego służy trzecia tablica rejestracyjna?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem każdy samochód musi mieć dwie tablice rejestracyjne – z przodu i z tyłu – z czego tylna powinna być dodatkowo oświetlona. Żadnej z nich nie może zasłaniać jakikolwiek element samochodu. Trzecia tablica rejestracyjna to odpowiedź na potrzeby osób aktywnie spędzających wolny czas, przede wszystkim na rowerze.

Od dawna można było kupić bagażnik rowerowy montowany nie na dachu samochodu, ale na jego haku holowniczym. Problem w tym, że choć sam bagażnik był zgodny z prawem, to jego użytkowanie już nie do końca.

To kwestia dziury w prawie, ponieważ zamontowany na pojeździe bagażnik zasłaniał tylną tablicę rejestracyjną, a ta musi być zamontowana na pojeździe. Nie można było jej zamontować na bagażniku, tak by była widoczna, choć markowe bagażniki mają do tego specjalnie przeznaczone miejsce.

Użytkownicy radzili sobie w nielegalny sposób drukując "duplikat", który przypominał tablicę rejestracyjną, ale w rzeczywistości nią nie był. Taką tablicę montowało się na bagażniku rowerowym. Generalnie choć jazda nie była legalna, dla wielu nie było to też problemem. Gorzej w przypadku kontroli drogowej - tu już dużo zależało od funkcjonariusza policji.

Jeżeli przymknął oko na nielegalną tablicę, nie było problemu. Jeżeli nie, zasadniczo nie można było kontynuować jazdy z bagażnikiem. Dlatego też pod naciskiem środowiska rowerowego rząd w końcu "załatał" prawną dziurę i od tego roku wydaje trzecią, legalną już tablicę na bagażnik.

Legalne użytkowanie bagażnika rowerowego i trzeciej tablicy rejestracyjnej

Dodatkowa tablica rejestracyjna powinna być umieszczana na bagażniku w miejscu konstrukcyjnie do tego przeznaczonym. Oznacza to, że bagażnik rowerowy musi być wyposażony w oświetlenie tejże tablicy. Co więcej, jeżeli powstanie sytuacja, gdy użytkowany bagażnik zasłania tylne światła pojazdu, to wtedy dozwolony będzie wyłącznie bagażnik, który posiada własne światła zewnętrzne.

Jak zdobyć trzecią tablicę rejestracyjną?

Tu rząd naprawdę się popisał i stworzył wyjątkowo uproszczoną procedurę wydawania trzeciej tablicy rejestracyjnej. O jej wydanie może wnioskować właściciel lub tylko jeden współwłaściciel pojazdu w urzędzie komunikacji właściwym dla miejsca rejestracji pojazdu. Może to zrobić zarówno w trakcie pierwszej rejestracji samochodu, podczas przerejestrowania lub już po zarejestrowaniu.

W ostatnim przypadku do urzędu komunikacji będzie musiał zabrać ze sobą dowód osobisty i dowód rejestracyjny. Do legalizacji tablicy będzie wydawany jeden komplet nalepek legalizacyjnych. W przypadku zaginięcia tej tablicy, postępowanie odbywa się na takich samych zasadach jak w przypadku zgubienia jakiejkolwiek tablicy rejestracyjnej. Koszt wydania trzeciej tablicy wynosi 52,50 zł.

Zmiany, które weszły w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku wprowadzają cztery rozporządzenia:

  • z 9 września 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz. U. z 2015 r., poz. 1603);
  • z 24 sierpnia 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wysokości opłat za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego i tablic (tablicy) rejestracyjnych pojazdów (Dz. U. z 2015 r., poz. 1601);
  • z 24 sierpnia 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie trybu legalizacji tablic rejestracyjnych oraz warunków technicznych i wzorów znaku legalizacyjnego (Dz. U. z 2015 r., poz. 1602);
  • z 3 listopada 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. z 2015 r., poz. 1967).
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)