Nowe zasady dotyczące punktów karnych dopiero od przyszłego roku?

Nowe zasady dotyczące przyznawania i redukowania punktów karnych miały obowiązywać od 4 stycznia, czyli od dziś, ale termin ich wprowadzenia został przesunięty.

Od 4 stycznia miały wejść nowe przepisy dotyczące przyznawania i redukowania punktów karnych. Jak do tej pory maksymalną pulą będą 24 oczka, ale miała zniknąć z przepisów możliwość ich redukowania raz na pół roku o 6 po odbyciu kursu reedukacyjnego. Taką możliwość jeszcze mamy ze względu na opóźnienia związane z wprowadzeniem nowej bazy CEPiK 2.0. Ostatnie dni przed nowym rokiem były dużym obciążeniem dla niektórych WORD-ów, ponieważ wielu kierowców chciało zdążyć przed nowymi przepisami i zredukować liczbę punktów karnych. Teraz wiemy, że mają na to jeszcze rok. Powtarza się więc sytuacja z nowymi zasadami zdobywania uprawnień do kierowania pojazdami.

W myśl nowych przepisów kierowca będzie zbierał punkty karne przez rok aż do granicznej liczby 24. Po uzbieraniu całej puli nie straci prawa jazdy, ale będzie zmuszony odbyć szkolenie reedukacyjne, choć nie jak do tej pory 6-godzinne, kosztujące 300 zł, zmniejszające liczbę punktów o 6, ale 28-godzinne, kosztujące 500 zł. Realnie szkolenie potrwa 4 dni po 7 godzin lekcyjnych. Po szkoleniu wszystkie 24 punkty przejdą do historii. Osoby, które często łamią przepisy dostają w ten sposób drugą i tak naprawdę ostatnią szansę na poprawienie swojego zachowania, bowiem ponowne uzbieranie kompletu punktów w okresie 5 lat od zakończenia kursu poskutkuje odebraniem uprawnień. Wówczas aby ponownie jeździć samochodem trzeba będzie od początku zacząć kurs na prawo jazdy i zdać egzamin.

W związku z tym, że uzbierane do końca roku punkty karne pozostaną na naszym koncie przez 12 miesięcy bez możliwości ich zredukowania, warto w miarę potrzeby wybrać się na stosunkowo krótki i tani kurs reedukacyjny do dowolnego ośrodka WORD. Takie kursy można odbywać co 6 miesięcy, a zatem przez rok można usunąć z konta 12 punktów. Podczas 6-godzinnego szkolenia słucha się psychologa i ogląda dość drastyczne filmy i zdjęcia. Więcej szczegółów na temat szkolenia znajdziecie w artykule: Szkolenie zmniejszające liczbę punktów karnych w praktyce.

Dobrą wiadomością, choć raczej dla tzw. piratów drogowych jest inna zmiana dotycząca punktów karnych. Od przyszłego roku policjant zatrzymujący kierowcę, który złamał kilka przepisów na raz ma prawo przyznać maksimum 10 punktów karnych przy jednej kontroli.

Szkolenie zmniejszające liczbę punktów karnych w praktyce

Znajomość przepisów ruchu drogowego nie zawsze idzie w parze z ich przestrzeganiem. Prawdopodobnie nie ma takiego kierowcy, który nigdy nie złamałby…

Zobacz również: Misja Wisła - odcinek 3

Źródło: Motogazeta mojeauto

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Marki Volkswagena zagrożone - koncern może sprzedać Bugatti, Ducati, Bentleya, Lamborghini, Scanię i MAN [aktualizacja] Saab na pewno nie zostanie wskrzeszony! [aktualizacja] Volkswagen oszukiwał na normach emisji spalin – szefowie koncernu wiedzieli o wszystkim od 10 lat? [aktualizacja] Hyundai IONIQ - elektryczna przyszłość koreańskiego producenta [aktualizacja] Gumpert kupiony przez firmę z Hongkongu [aktualizacja] Nowa Alfa Romeo Giulietta będzie bazować na Giulii? [aktualizacja] Rajd Dakar 2016 - etap 1: Rosario-Villa Carlos Paz Rajd Dakar 2016 – prolog: Buenos Aires - Rosario Ostra odmiana Pagani Huayry oficjalnie zapowiedziana Mamba GT3 Street Concept - BMW M4 w wersji hardcore Nowy Mercedes-Benz Klasy E na pierwszym oficjalnym szkicu Rajd Dakar 2016 - zapowiedź Czy schować auto na sylwestra? Warto to przemyśleć... Sportowe wersje samochodów Mazdy, na razie jako koncepty Bugatti Chiron - kolejna zapowiedź Rolls-Royce Cullinan - wizualizacja luksusowego SUV-a Sposób firmy Brembo na walkę z podróbkami hamulców Pięć nowych propozycji od Mugena, w tym Civic Type R Škoda rezygnuje z Roomstera na rzecz tanich crossoverów [aktualizacja] Zmiany w rejestracji samochodów od 1 stycznia 2016 roku Toyota 86GRMN – odchudzony sportowiec tylko dla Japonii Strażnicy miejscy bez fotoradarów, ale kary nie unikniesz Nowy TVR z V8 oficjalnie zapowiedziany Nowa Mazda MX-5 TRA Kyoto - szeroka klasyka po japońsku

Popularne w tym tygodniu:

Prokuratora skonfiskowała 1000-konnego Mercedesa. Samochód wyceniają na 3 mln zł Na Polonezie można zarobić. Specjalna wersja dla policji sprzedała się błyskawicznie Skromny kierowca Hellcata pokazuje, co daje duża moc. Chevrolet Corvette nie miał szans Nowe dzieło Singera i Williamsa. Porsche 911 zwala z nóg VC-T - rewolucyjny silnik Infiniti w sprzedaży od 2018 roku Raport UOKiK. Stacje, na których sprzedawano paliwo złej jakości Przejechał Chevroletem Corvette ponad milion kilometrów. Teraz oddał samochód do muzeum Od Golfa do Lamborghini w jeden dzień. Przewrotna historia 19-latka Powrót do przeszłości! Je Design bierze się za Seata Leona Cupra Najtańsi ubezpieczyciele. Ranking OC, AC i NNW Mimo wieku, ciągle pociąga. Legendarny Ford RS200 Evolution trafił na sprzedaż Przywiązał telefon i tablet do kierownicy. Policjant nie mógł wyjść ze zdziwienia