TestyVolkswagenVolkswagen Golf R DSG - test, opinia, spalanie, cena

Volkswagen Golf R DSG - test, opinia, spalanie, cena

Volkswagen Golf R DSG - test, opinia, spalanie, cena
Źródło zdjęć: © fot. Mariusz Zmysłowski © 2015
Mariusz Zmysłowski
27.11.2015 16:41, aktualizacja: 28.03.2023 16:12

Mogłoby się wydawać, że hierarchia w rodzinie Golfa jest jasna. Na dole mamy wszystkie zwykłe wersje. Później jest ostre GTI. Na szczycie mamy Golfa R. W praktyce moc i osiągi to nie wszystko.

Volkswagen Golf R DSG - test, opinia

Nie napiszę teraz jak dopracowana jest ergonomia w tym samochodzie. Nie napiszę też po raz 10 ile miejsca jest na tylnej kanapie. Dużo miejsca w bagażniku? Kogo to obchodzi? Jasne, to hot hatch, więc ma być nie tylko szybki, ale i praktyczny, więc z tyłu powinno być miejsca pod dostatkiem. I jest. Do tego mamy tu podwójną podłogę, więc pod płytą, którą można obniżyć, zmieścimy jeszcze garść drobiazgów. Na dodatek przewieziesz tu pralkę, bo oparcia kanapy z łatwością się składają. Wspaniale, tylko, raz jeszcze powtórzę – to bez znaczenia.

Cztery końcówki układu wydechowego wyglądają bojowo i zapewniają niezłe brzmienie.
Cztery końcówki układu wydechowego wyglądają bojowo i zapewniają niezłe brzmienie.

Takich samochodów nie wybiera się rozumem. Już widzę rzesze klientów, które wybrały hot hatcha X zamiast hot hatcha Y, bo ten pierwszy miał większy bagażnik i więcej miejsca na tylnej kanapie. Ktoś tak robi? Ktokolwiek? Wątpię.

Hot hatch ma być nie tylko praktyczny. Przede wszystkim powinien mieć charakter i dysponować bardzo dobrymi osiągami. Czy Golf R może zaoferować wystarczającą dawkę mocy? O tak, może:

Volkswagen Golf R 0-100 km/h acceleration

Gdy startujemy tym granatowym potworem wyposażonym w DSG w trybie launch control, niemiłosiernie kopie w plecy i naciąga wszystkie zmarszczki na twarzy. Gdyby gwiazdy Hollywood wiedziały jak zbawienny wpływ na wygląd facjaty ma jazda tym samochodem, kliniki oferujące zabiegi z botoksu padłyby w ciągu pół roku. Dzięki napędowi na cztery koła i aż 300 KM generowanym przez 2-litrowy silnik benzynowy Golf R zapewnia rewelacyjne osiągi.

Nic nie zmienia się gdy już się toczymy. Golf R potrafi katapultować się także w trakcie jazdy. Gdy prawy pedał ląduje w podłodze, DSG redukuje bieg zanim jeszcze zdążysz się zreflektować, że może trochę przesadziłeś z gazem. Jest już za późno. Silnik wkręca się na wysokie obroty, czujesz tylko jak wygodny, sportowy fotel kopie Cię w plecy. Następuje detonacja i 300 KM uderza przez cztery koła w asfalt. Odpowiedź jest natychmiastowa. Pedał gazu jest tu jak spust, który muśnięty zwalnia iglicę bijącą w spłonkę. Volkswagen zbudował prawdziwy pocisk na kołach.

Szaro-czarne wnętrze - poprawne, ale bez charakteru.
Szaro-czarne wnętrze - poprawne, ale bez charakteru.

To nie wszystko. Pojechać szybko prosto potrafi każdy głupi. Golf R zapewnia także świetne prowadzenie na krętych drogach. To przede wszystkim zasługa napędu na cztery koła, który z zachwycającą skutecznością przenosi całą stajnię na asfalt. Do tego kierowca ma do dyspozycji precyzyjny układ kierowniczy, który przekazuje w jego ręce sporą dawką informacji z jezdni.

Niemcy naprawdę dopracowali ten wóz. Nie wybierając się nim na zamknięty obiekt bardzo trudno jest docisnąć go do jego granic możliwości. Jest wyważony, wiele wybacza i, powtórzę to raz jeszcze, dysponuje bardzo dobrymi właściwościami trakcyjnymi.

Prawdziwy sleeper - bez rzucających się w oczy dodatków. Wyróżniają go jedynie duże felgi.
Prawdziwy sleeper - bez rzucających się w oczy dodatków. Wyróżniają go jedynie duże felgi.

Ogromnym plusem Golfa R jest też jego dźwięk silnika. Przez cały czas spędzony z tą maszyną szukałem najlepszego porównania i ostatecznie doszedłem do wniosku, że najlepszym punktem odniesienia będzie bokser montowany pod maskami mocarnych Imprez. Trudno w to uwierzyć, ale wewnątrz tej niebieskiej piguły brzmienie jest naprawdę godne porównania z tą legendą.

Było tak blisko. Golf R mógł być idealny. Ale Volkswagen przedobrzył. Skoro mamy rasowy dźwięk silnika, to czemu nie wymusić mu jeszcze strzałów z wydechu? Wśród współczesnych seryjnych samochodów najlepiej brzmi to w Mini John Cooper Works i 500 esseesse ze stajni Abartha. W przypadku Golfa R wiadomo jaki był zamiar, ale to, co udało się uzyskać trudno porównać do czegokolwiek, co naturalnie powstaje w układzie wydechowym samochodu benzynowego. Niby strzela, ale robi to tak nieprawdopodobnie sztucznie, że lepiej byłoby, gdyby Volkswagen w ogóle darował sobie ten „rasowy” dodatek.

Obraz

I tu płynnie przechodzimy do drugiego problemu Golfa R, który niektórzy mogą potraktować jako zaletę. To jest sleeper. Najprawdziwszy sleeper, który ma sporo mocy, ale nie obnosi się z tym. To byłoby nawet fajne, gdyby nie konkurencja, z jaką mierzy się ten samochód. Spójrzcie tylko na topowe odmiany hot hatchy innych producentów: nowa Honda Civic Type R, nowy Ford Focus RS, Renault Mégane R.S. 275 Trophy – to wszystko to wulgarne rakiety, które każdego chwytają za poły i krzyczą „patrz na mnie!”, a później roznoszą go w pył w trakcie jazdy.

Tymczasem Volkswagen Golf R jest grzeczniejszy niż GTI. W trakcie nocnej jazdy po mieście trudno w ogóle zwrócić czyjąkolwiek uwagę. GTI ma swoje charakterystyczne felgi, fotele w kratę, czerwoną listwę świetnie wkomponowaną w grill i przednie reflektory. Tej stylistycznej kropki nad i w, swoją drogą bardzo ładnym, pakiecie stylistycznym R brakuje. Przed nami stoi po prostu niezwykle szybki i dopracowany pod względem techniki Golf. Z pewnością są osoby, które cenią go za to, że nie rzuca się w oczy. Rozumiem to. Jednak dla mnie czegoś tu brakuje. Ten brak charakteru szczególnie daje się we znaki we wnętrzu. Sportowe fotele i dodatki z aluminium wcale nie załatwiają sprawy.

Obraz

Jeszcze do niedawna mocną stroną Golfa R była cena. To było najtańsze 300 KM z napędem na obie osie dostępne na rynku. Teraz do gry wszedł nowy Ford Focus RS, który jest mocniejszy, szybszy i tańszy. Szach mat.

Wylałem trochę goryczy na topowego hot hatcha Volkswagena, ale mimo to uważam, że to świetny wóz. Potrafi dostarczyć mnóstwo frajdy z jazdy i dzięki perfekcjonistycznemu podejściu niemieckich inżynierów nie da się łatwo sponiewierać na torze. Mimo to wolałbym wolniejszego, ale bardziej charakternego Golfa GTI.

PLUSY:

Bardzo dobre właściwości trakcyjne

Duża moc skutecznie przenoszona na asfalt

Przyjemne brzmienie silnika

Szybka przekładnia DSG

Dobra ergonomia

MINUSY:

Brak wyraźnego charakteru

Bardzo sztucznie brzmiące strzały z wydechu

Ogólna ocena samochodu:

[stars]8[/stars]

  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
  • Slider item
[1/17]

Volkswagen Golf R DSG - dane techniczne, spalanie, cena

Testowany egzemplarz: Volkswagen Golf R

Silnik i napęd:

Układ i doładowanie:R4, turbodoładowany 
Rodzaj paliwa:Benzyna 
Ustawienie:Poprzecznie 
Rozrząd:DOHC 16V 
Objętość skokowa:1984 cm3 
Moc maksymalna:300 KM przy 550-6200 rpm 
Moment maksymalny:380 Nm przy 1800-5500 rpm 
Objętościowy wskaźnik mocy:150 KM/l 
Skrzynia biegów:DSG, 6-biegowa 
Typ napędu:Na wszystkie koła (4Motion) 
Hamulce przednie:Tarczowe, wentylowane 
Hamulce tylne:Tarczowe, wentylowane 
Zawieszenie przednie:Kolumna MacPhersona 
Zawieszenie tylne:Wielowahaczowe 
Układ kierowniczy:Zębatkowy, wspomagany 
Średnica zawracania:10,9 m 
Koła, ogumienie przednie:225/40 R18 
Koła, ogumienie tylne:225/40 R18 

Masy i wymiary:

Typ nadwozia:Hatchback 
Liczba drzwi:5 
Masa własna:1420 kg 
Długość:4276 mm 
Szerokość:1790 mm bez lusterek 
Wysokość:1436 mm 
Rozstaw osi:2630 mm 
Rozstaw kół przód/tył:1541/1515 mm 
Pojemność zbiornika paliwa:55 l 
Pojemność bagażnika:343/1233 l 

Specyfikacja użytkowa:

Ładowność maksymalna:b.d. 

Osiągi:

 Katalogowo:Pomiar własny:
Przyspieszenie 0-100 km/h:4,9 s 
Prędkość maksymalna:250 km/h 
Zużycie paliwa (miasto):8,8 l/100 km9,5 l/100 km
Zużycie paliwa (trasa):5,9 l/100 km6,9 l/100 km
Zużycie paliwa (mieszane):6,9  l/100 km 
Emisja CO2:159 g/km 
Test zderzeniowy Euro NCAP:5 gwiazdek 

Cena:

Testowany egzemplarz:191 530 zł 
Model od:62 390 zł 
Wersja silnikowa od:151 290 zł 
Wyposażenie:
Wybrane wyposażanie testowanej wersji:Standardowe:Opcjonalne:
Dodatki stylistyczne nadwozia:Spojler dachowy w kolorze nadwozia, podwójne końcówki układu wydechowego, zderzaki sportoweLakier niebieski Lapiz metalic (1990 zł)
Dodatki stylistyczne wnętrza:Dywaniki materiałowe z przodu i z tyłu, aluminiowa dźwignia zmiany biegów, sportowe fotele przednie z regulacją wysokości, kierownica 3-ramienna obszyta skórą, nakładki na pedały ze stali nierdzewnej, oświetlenie wnętrza Ambiente, wstawki wykończeniowe piano blackTapicerka skórzana Vienna (8180 zł)
Koła i opony:Koło zapasowe dojazdowe 18"Obręcze aluminiowe Cadiz 8Jx19 (3780 zł)
Komfort:Szyby sterowane elektrycznie z przodu i z tyłu, czujnik deszczu, klimatyzacja automatyczna, 2-strefowa, lusterko środkowe automatycznie przyciemniane, podłokietnik z przodu, regulacja odcinka lędźwiowego z przodu, spryskiwacze reflektorówŚwiatła bi-ksenonowe Top ze światłami do jazdy dziennej LED (bez dopłaty), pakiet Business (1690 zł), aktywny tempomat ACC z systemem Front Assist, z podgrzewaną przednią szybą i instalacją telefoniczną (790 zł), czujniki parkowania z przodu i z tyłu (bez dopłaty), pakiet zimowy (240 zł), lusterka zewnętrzne elektrycznie składane (740 zł), kamera cofania (940 zł), dostęp bezkluczykowy (1650 zł)
Bezpieczeństwo:Autoalarm, ESP, ASR, ABS, EDS, MSR, asystent siły hamowania, ISOFIX x2, poduszki powietrzne czołowe i boczne z przodu oraz kurtynowe dla przodu i tyłu, system rozpoznający zmęczenie u kierowcy, system rozszerzonej ochrony pieszychAsystent toru jazdy Lane Assist z Dynamic Light Assist (2590 zł), aktywny system ochrony pasażerów PreCrash (560 zł)
Multimedia:8 głośnikówCar-Net - dostęp do mobilnych usług online za pośrednictwem telefonu (bezpłatne przez trzy lata), system nawigacji satelitarnej Discover Pro (6710 zł), instalacja telefoniczna Premium (450 zł)
Mechanika:Start-stop, odzyskiwanie energii przy hamowaniu, XDS - blokada mechanizmu różnicowego-
Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (90)