Kino samochodowe: 20 ciekawostek o filmie Szybcy i wściekli

Szybcy i wściekli to film, który zapoczątkował wielką serię i spopularyzował nielegalne wyścigi oraz zwiększył zainteresowanie modyfikowaniem wozów. Być może styl przedstawiony w filmie z Paulem Walkerem i Vinem Dieslem nie należy do najbardziej wysmakowanych, ale ponieważ w pewien sposób przyczynił się on do szerzenia kultury motoryzacyjnej, zasługuje na przypomnienie. Oto 20 ciekawostek na temat tego obrazu.

Szybcy i wściekli (2001) - twórcy i obsada

Reżyseria: Rob Cohen
Scenariusz: Gary Scott Thompson, David Ayer, Erik Bergquist
Zdjęcia: Ericson Core
Muzyka: Brian Wayne Transeau (BT)
Montaż: Peter Honess
Obsada: Paul Walker, Vin Diesel, Jordana Brewster, Michelle Rodriguez

Szybcy i wściekli — ciekawostki (tekst może zawierać spoilery)

1. Początkowo film miał nazywać się Redline, jednak w trakcie produkcji wytwórnia kupiła prawa do nazwy Fast and Furious od Rogera Cormana. Film reżysera kina klasy B to obraz z 1955 roku. Możecie go obejrzeć w całości na YouTube:

Roger Corman nie chciał pieniędzy za prawa do nazwy. Wolał otrzymać od Universal Studios surowe materiały filmowe, które mógł wykorzystać na własne potrzeby. Tytuł Redline został wykorzystany w filmie z 2007 roku. Jego polska nazwa to Linia ryzyka. Brawo dla dystrybutora — tłumaczenie godna Szklanej pułapki i Wirującego seksu.

2. Niektórzy zarzucają, że film jest kopią Na fali (1991) z Keanu Reevesem i Patrickiem Swayze, gdzie surfing został zastąpiony wyścigami samochodowymi. Filmy łączy nie tylko zarys fabuły, ale także bar Neptune's Net, który pojawił się w obydwu produkcjach. W rzeczywistości inspiracją był artykuł z magazynu Vibe o nielegalnych wyścigach samochodowych w Nowym Jorku.

3. Do roli Briana O'Connora byli brani pod uwagę także Mark Wahlberg, Christian Bale i Eminem.

4. W roli Mii Toretto oprócz Jordany Brewster rozważane były także Natalie Portman, Sarah Michelle Gellar, Kirsten Dunst, Bijou Phillips i Jessica Biel.

5. Michelle Rodriguez (w filmie Letty) i Jordana Brewster (Mia Toretto) przed nagraniem nie miały prawa jazdy. Obie aktorki odbywały kurs gdy film już był już kręcony.

6. W trakcie próby Mitsubishi Eclipse'a wykonanej przez Briana widać zmiany biegów na 2, 3, 4, 5 i 6, po czym słychać, że bohater zmienia przełożenie jeszcze raz. To oznaczałoby, że ten Eclipse był wyposażony w ręczną, 7-biegową skrzynię.

Zobacz również: Goodyear - konferencja

7. Reżyser filmu Rob Cohen jest widoczny przed pierwszym wyścigiem. Gra dostawcę pizzy.

8. Pierwszy wyścig prawdopodobnie odbywa się na dystansie ¼ mili. Powinien więc trwać mniej więcej 10 sekund, ale w filmie zajmuje około 2 minuty, przy czym prędkości maksymalne sięgają około 150 mph, czyli ponad 240 km/h.

9. Po wyścigu Mitsubishi Eclipse Briana ma poważnie uszkodzony silnik, co jest wspomniane w trakcie dyskusji o wygrywaniu (film poniżej). To nie przeszkadza bohaterowi w dokonaniu spektakularnej ucieczki przed policją.

10. W trakcie wyścigu Brian uszkodził nie tylko silnik. Stracił on też podłogę po stronie pasażera. To wydaje się nie przeszkadzać Dominicowi, którego Brian ratuje przed policją, zabierając go właśnie na miejsce pasażera.

11. Na potrzeby filmu poproszono właścicieli domów w okolicy, w której miał mieszkać filmowy Dominic Toretto, by przemalowali domy na stonowane barwy, co miało sprawić, że kolorowe samochody będą bardziej się wyróżniać.

12. W wielu scenach biorą udział prawdziwi miłośnicy nocnych wyścigów. W sumie przy realizacji filmu z ekipą współpracowało około 200 takich kierowców.

13. W trakcie Race Wars wykorzystano około 1500 samochodów.

14. Kiedy Letty startuje w wyścigu na pustyni w trakcie dialogu z oponentem ma ona w samochodzie czarny kubełkowy fotel. Po chwili to się zmienia. Tuż przed startem ma ona standardowy, szary fotel.

15. W trakcie wyścigu z Hondą S2000 Volkswagen Jetta Jessego nie ma zamontowanych na przednich tarczach hamulcowych zacisków. Widać to w 1:00 poniższego klipu, tuż przed startem.

16. Kierowca Ferrari F355 Spider to Neal H. Moritz, producent Szybkich i wściekłych.

17. W scenie wyścigu między Brianem a Dominikiem oddzielnie nagrano ujęcie samochodów przejeżdżających przed pociągiem i sam pociąg wjeżdżający na przejazd. Dopiero w montażu uzyskano efekt minimalnego uniknięcia zderzenia.

18. W trakcie wypadku następującego chwilę po powyższej scenie, w Suprze widoczna jest klatka bezpieczeństwa, która nie występuje we wcześniejszych ujęciach. Można to zaobserwować w 2:33 w poniższym klipie:

19. W tym samym momencie, w którym widoczne są wyżej wspomniane wzmocnienia, bardzo wyraźnie widać też kask na głowie kaskadera zasiadającego w miejscu Vina Diesla.

20. Zniszczony po dachowaniu Dodge Charger został wykorzystany jako zezłomowane auto w jednej z pierwszych scen filmu Garbi — superbryka z 2005 roku.

Kino samochodowe: 24 ciekawostki samochodowe o filmie Bullitt

Dzięki swojej słynnej scenie pościgu samochodowego Bullitt ze Stevem McQueenem stał się legendą motoryzacyjnej kinematofrafii. Wybraliśmy 24…

Źródło: IMDB, Mental Floss, YouTube

Zobacz więcej artykułów z serii: Kino samochodowe

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Styl życia:

Stylowe fotele z motywami ze sportów motorowych 10 teledysków z samochodami w rolach głównych [cz. 2] Kino samochodowe: 24 ciekawostki samochodowe o filmie Bullitt POM #2: noc na kołach z BMW M135i Kino samochodowe - historia srebrnych ekranów dla zmotoryzowanych POM #1: noc na kołach z Renault Mégane R.S. 275 Trophy Odwiedziliśmy kino samochodowe pod Narodowym Nietypowe gadżety samochodowe: w sklepie Ferrari Bloguj na platformie Autokult.pl i zdobądź książki Clarksona! Motoryzacja w biurze [cz.2] : akcesoria Ferrari Motoryzacyjne spinki do mankietów od producentów samochodów Zaplanuj podróż i wygraj nawigację Mio Spirit 5450 LM [konkurs] Mio Spirit 7550 LM - test nowej uniwersalnej nawigacji samochodowej Gra F1 2015 – recenzja Mad Max: Fury Road – szalona bitwa na drodze w postapokaliptycznym świecie [kino samochodowe] Motoryzacja w biurze [cz.1] : akcesoria Porsche Tory wyścigowe na ścianie - sztuka dla osób z benzyną we krwi Rowery marek samochodowych - konwencjonalne rowery Peugeota [cz.4] Gran Torino - drugoplanowy tytułowy bohater [kino samochodowe] Rowery marek samochodowych - hybrydowe rowery Peugeota [cz.3] Samochodowe akcesoria na lato - okulary [cz.1] The World's Fastest Indian - prawdziwa historia na srebrnym ekranie [kino samochodowe] Legendarny błękit i pomarańcz, czyli ubrania i gadżety w barwach Gulfa [część 1] Rowery marek samochodowych - elektryczny majstersztyk, M dla kuriera i górska bestia BMW [część 2]