Wirtualny poradnik dla zmotoryzowanych już działa - co sprawdzisz i załatwisz online?

Wirtualny poradnik dla zmotoryzowanych już działa - co sprawdzisz i załatwisz online?

Wirtualny poradnik dla zmotoryzowanych już działa - co sprawdzisz i załatwisz online?
Źródło zdjęć: © [Zdjęcie kierowcy korzystającego z telefonu z Shutterstock](http://www.shutterstock.com/pl/pic273382238/stockphotoportraitofayoungrecklessmaledriverusinghiscellphonebehindthewheel.html?src=NnJ14WL89R0vgCMP5USDjw237)
Marcin Łobodziński
08.08.2015 08:46, aktualizacja: 02.10.2022 09:40

Ministerstwo od dawna zapowiada wprowadzenie e-usług dla zmotoryzowanych. Zapowiadano usługę sprawdzenia punktów karnych i duże ułatwienia w rejestrowaniu pojazdów oraz w zakresie zdobywania uprawnień. Pod koniec lipca ruszyła strona www.obywatel.gov.pl. Co na niej znajdziemy?

Strona www.obywatel.gov.pl łączy petenta z urzędem i pozwala na załatwianie spraw online nie tylko tych, dotyczących samochodów. Nas jednak właśnie te zainteresowały, dlatego od razu otworzyliśmy zakładkę „Kierowcy i pojazdy”. Znajdziecie w niej zakładki: „Uzyskaj prawo jazdy”, „Kategorie prawa jazdy”, „Zarejestruj pojazd”, „Wyrejestruj pojazd”, „Zgłoś zbycie pojazdu” oraz najciekawszą „Sprawdź swoje punkty karne”.

Niestety nie mamy dobrej wiadomości, bo zakładka „Sprawdź swoje punkty karne” otwiera jedynie stronę informacyjną, a nie e-usługę. Dowiadujemy się jak uzyskać informację o posiadanych punktach, ile trzeba zapłacić za uzyskanie zaświadczenia oraz jak działa u nas system karania kierowców punktami.

Załatwienie formalności potrzebnych do uzyskania prawa jazdy platforma pozwala wykonać przez Internet, ale i w tym przypadku nie obejdzie się bez wyjścia z domu, bowiem trzeba mieć profil zaufany na platformie ePUAP lub bezpieczny podpis elektroniczny. Jednak wiąże się to z jednorazową wizytą w urzędzie, a profil ePUAP przyda się do załatwiania innych spraw przez Internet. Ponadto w zakładkach „Uzyskaj prawo jazdy” i „Kategorie prawa jazdy” znajdziecie wszystkie informacje na ten temat. Można skorzystać z zakładek „Zarejestruj pojazd” i „Wyrejestruj pojazd”, które prowadzą krok po kroku do wszystkich potrzebnych informacji, ale i tu konieczna będzie wizyta w urzędzie. W przypadku zbycia pojazdu można sprawę załatwić poprzez tradycyjną pocztę.

Ponadto przypominamy o działających już dłuższy czas usługach „Historia pojazdu” oraz „Bezpieczny autobus”. Pierwsza z usług pozwala sprawdzić podstawowe informacje na temat pojazdu po wpisaniu jego numeru rejestracyjnego, VIN oraz daty pierwszej rejestracji, natomiast druga pozwala sprawdzić po podaniu numeru rejestracyjnego czy autobus ma aktualny przegląd techniczny. Usługa „Historia pojazdu” ma być stale rozwijana, a w przyszłości osoby chcące sprzedać samochód przez portal ogłoszeniowy będą mogły wpisać jego dane, natomiast kupujący po kliknięciu w odpowiednią zakładkę na portalu ogłoszeniowym zostanie bezpośrednio przekierowany do bazy CEP.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)