Za niskie lub zbyt wysokie ciśnienie oleju – co może być przyczyną?

Nie raz już o tym pisaliśmy i będziemy pisać, że olej to krew silnika. Analogicznie do ludzkiego organizmu zbyt wysokie lub zbyt niskie ciśnienie jest bardzo szkodliwe dla jednostki napędowej. Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?

Poziom oleju to podstawa

Nie trzeba znać się na mechanice by ilość oleju w silniku powiązać z jego ciśnieniem. Zbyt niski poziom będzie przyczyną niskiego ciśnienia oleju, natomiast zbyt wysoki — nadmiernego. Nie każdy jednak wie o dwóch podstawowych kwestiach. By niski poziom oleju spowodował zapalenia się kontrolki oleju na tablicy wskaźników, tego oleju musi być naprawdę niewiele. Konstrukcja układu smarowania jest przewidziana do awaryjnej pracy z niskim poziomem oleju, a smok olejowy umieszcza się stosunkowo blisko dna miski olejowej. Nierzadko kierowca nie jest informowany w żaden sposób o stanie oleju poniżej wyznaczonego przez producenta minimum, choć najnowsze samochody są nierzadko wyposażone w elektroniczny układ pomiaru poziomu oleju, który tego pilnuje. A zatem można wyciągnąć prosty wniosek – jeżeli zapala się kontrolka ostrzegająca o niskim ciśnieniu, sytuacja jest awaryjna i wymaga szybkiego działania.

Wysoki poziom oleju jest równie szkodliwy i najczęściej to on jest przyczyną nadmiernego ciśnienia w układzie smarowania. Wówczas zawór przelewowy oleju nie jest w stanie odprowadzić nadmiaru z powrotem do miski i dochodzi do rozszczelnienia silnika, a nawet jego nieprawidłowej pracy, np. układu rozrządu.

Niestety bez wskaźnika pokazującego ciśnienie oleju – rzadkość w nowszych autach – raczej nie dowiemy się o jego nadmiarze. Rzadko jednak dochodzi do sytuacji, gdy oleju jest za dużo. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy w samochodach z silnikiem Diesla wyposażonych w filtr cząstek stałych jest wielokrotna, nieudana próba wypalenia sadzy z filtra poprzez podanie większej ilości paliwa do komory spalania. Nadmiar paliwa spływa do miski olejowej podnosząc poziom, choć nie samego oleju, ponieważ mamy tu już do czynienia z dwoma różnymi płynami.

Drugą przyczyną występowania nadmiaru oleju jest nieprawidłowe sprawdzanie jego poziomu. Nierzadko podczas wymiany oleju dochodzi do sytuacji, gdy spieszący się mechanik nie odczeka aż olej spłynie, sprawdzi jego poziom i uzupełni „na oko”. Niekiedy usunięcie całego oleju z układu smarowania nie jest możliwe i zawsze jego pewna ilość pozostaje. W związku z tym, nie należy się sugerować pojemnością układu podczas wlewania oleju, a często do tego dochodzi i w silniku pozostaje nawet 300 ml oleju za dużo, choć nie zawsze przyczyną jest niewystrczające usunięcie starego oleju. W niektórych samochodach zakres pomiędzy minimum i maksimum na bagnecie jest dość wąski i łatwo go przekroczyć, warto zatem dolewać go ostrożnie. Również użytkownicy sprawdzający poziom oleju na pochylonych parkingach czy podwórkach mogą przez pomyłkę dolać go zbyt dużo.

Zawór przelewowy czy filtr oleju?

Jeżeli ciśnienie w układzie smarowania jest nieprawidłowe, a poziom oleju jest właściwy, pierwsze podejrzenie pada zwykle na awarię układu smarowania. Często podejrzanym staje się filtr oleju. Jeżeli jest to produkt przynajmniej dobrej jakości, bardzo rzadko dochodzi do jego awarii. Dopiero po długim przebiegu na jednym oleju filtr może zostać zapchany zanieczyszczeniami, ale wówczas sytuację ratuje wewnętrzny zawór pozwalający na przepływ oleju z pominięciem wkładu filtrującego. Jest to zjawisko szkodliwe dla samego silnika, ale bardziej szkodliwym byłby całkowity brak smarowania. Już same oględziny filtra mogą zasugerować inną przyczynę awarii. Często bowiem przy wysokim ciśnieniu dochodzi do odkształcenia puszki lub pokrywy filtra oleju. Wówczas przyczyną może być niesprawny zawór przelewowy.

Filtr oleju nie zawsze jest winowajcą wzrostu ciśnienia oleju

Zwór przelewowy to bardzo proste urządzenie odpowiadające za prawidłowe ciśnienie w układzie smarowania. Pompa oleju generuje znaczne nadciśnienie w stosunku do tego, czego potrzebuje silnik z kilku powodów. Po pierwsze, podczas rozruchu silnik potrzebuje oleju jak najszybciej, stąd pompa generuje ciśnienie wyższe niż jest potrzebne podczas pracy silnika. Druga sprawa to wzrost prędkości obrotowej, podczas którego również ciśnienie oleju powinno nieznacznie wzrosnąć. Zawór przelewowy ustawia się fabrycznie tak, by otwierał obejście przy wzroście ciśnienia powyżej 3 barów. Olej wtedy wraca do miski. Jednak czasami dochodzi do zablokowania zaworu w pozycji otwartej lub zamkniętej, czego często skutkiem są zaniedbania serwisowe.

Zobacz również: Goodyear - konferencja

Długo niewymieniany, zużyty olej silnikowy potrafi zamulić zwór lub go zatrzeć i zablokować. Jeżeli dojdzie do blokady w pozycji zamkniętej, spowoduje to wzrost ciśnienia w układzie lub chwilowe wzrosty przy zwiększaniu prędkości obrotowej silnika. Natomiast zawór stale otwarty będzie powodował spadki ciśnienia oleju.

Uwaga na lepszy olej silnikowy!

Zasada podczas doboru oleju jest niezwykle prosta – zawsze należy używać oleju zalecanego przez producenta. Jedynym odstępstwem od reguły jest użycie oleju dopuszczalnego przez producenta, nierzadko o nieco innych właściwościach. Niestety kupując samochód używany możemy nie mieć pewności co do stosowanego przez poprzedniego właściciela oleju. W praktyce warsztatowej i wśród użytkowników wciąż krąży zasada mówiąca o tym, że jeżeli nie wiemy jaki olej stosować, to należy go dobrać do przebiegu i raczej nie stosować lepszego — w silnikach z dużym przebiegiem można lać tylko olej mineralny lub półsyntetyk. Mówi się również, że dla silnika niebezpieczna jest zmiana oleju na lepszy (z półsyntetyka na syntetyk lub z mineralnego na półsyntetyk) ponieważ grozi to rozszczelnieniem, wynikającym z wypłukiwania osadów „uszczelniających”. Całą tą mitologię należy rozwiać.

Dobierając olej nie kieruj się przesądami i opiniami lecz zaleceniami producenta

To fakt, że wymiana oleju na świeży i w dodatku o mniejszej lepkości, lepszej jakości może wypłukiwać osady, ale prędzej niż nieszczelności, wywołają one zanieczyszczenie kanałów olejowych lub wspomnianego zaworu przelewowego. Odrywające się fragmenty osadów są dość niebezpieczne dla silnika, ale przede wszystkim muszą takowe istnieć, co nie jest zasadą. Powstają bowiem przy stosowaniu oleju niskiej jakości i wymienianego rzadko. Jeżeli więc używasz samochodu dłuższy czas i regularnie wymieniasz olej półsyntetyczny, w zasadzie wymiana na syntetyk nie będzie szkodliwa. Jednak dla bezpieczeństwa taką wymianę należy poprzedzić płukaniem układu smarowania, co z reguły kłóci się z zasadą o wymyciu „uszczelniających” osadów. Warto przepłukać układ również po zakupie samochodu jeżeli nie wiadomo jakiego oleju używał poprzednik.

Warto przy okazji wiedzieć, że w starszych samochodach producent ustalał zalecaną lepkość oleju nie tylko z powodów konstrukcyjnych, lecz z powodu rynku. Nie wszędzie bowiem olej syntetyczny był łatwo dostępny i tani, a zatem jeżeli ten sam model samochodu i silnika w innym kraju lub nowszy jego rocznik ma zalecany olej syntetyczny, warto przejść z półsyntetyka na syntetyk, choć nie jest to konieczne. Należy też pamiętać, by nie zmieniać oleju ekstremalnie, tj. mineralny na syntetyk i syntetyk na mineralny, chyba, że w silniku jest niewłaściwy olej.

Inne przyczyny nieprawidłowego ciśnienia oleju

Po tymi najczęściej występującymi przyczynami nieprawidłowego ciśnienia oleju są jeszcze inne, które rzadziej się pojawiają. W mocno wyeksploatowanych silnikach luzy na panewkach wałku korbowego powodują spadki ciśnienia. Jeżeli natomiast po naprawie luzy te są zbyt niskie, może dochodzić do wzrostu ciśnienia oleju. Inną przyczyną zbyt wysokiego ciśnienia są zanieczyszczone kanały olejowe. Natomiast winowajcami niskiego ciśnienia są awarie pompy oleju (nadmierne luzy), zbyt niska lepkość oleju (zły dobór, zanieczyszczenie paliwem lub przegrzanie) i zanieczyszczenie filtra na smoku olejowym. Banalną, ale również spotykaną przyczyną zapalenia się kontrolki oleju jest awaria czujnika ciśnienia.

Zobacz więcej artykułów z serii: Układ smarowania i chłodzenia

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Leki zaburzające zdolność prowadzenia pojazdu [poradnik] Regeneracja wtryskiwaczy Common Rail Jaka technika jazdy na autostradzie jest najlepsza? Do czego służy zawór EGR, co się w nim psuje i czy warto go wyeliminować? Smarowanie mechanizmów różnicowych - czy wymiana oleju jest konieczna? Łożyska nie tylko w kołach – o łożyskach w zawieszeniu Pasy bezpieczeństwa a ciąża – przepisy i zdrowy rozsądek Łożysko wyciskowe sprzęgła – zasada działania i eksploatacja Dlaczego pasek napędu osprzętu ma coraz trudniejsze życie? Dlaczego serwis klimatyzacji najlepiej wykonać na wiosnę? Przyczyny ubywania oleju silnikowego Chłodnica układu EGR – co warto o niej wiedzieć? System inteligentnego ładowania akumulatora – musisz wiedzieć o jego istnieniu przed wymianą baterii Czujniki obrotów kół – do czego służą, jak działają i jakie są objawy ich awarii? Rozwój napędu na cztery koła - od automatyki do napędów wirtualnych [część 2] Objawy i skutki awarii chłodnicy oleju Rozwój napędu na cztery koła – od klasyki do automatyki [część 1] Termostaty fazowe – po co komplikować proste urządzenie? Termostat – zadania termostatów i celowość ich stosowania Czy jazda na oponach całorocznych się opłaca? Opony całoroczne – czym się różnią od opon sezonowych? Świeca żarowa pełni więcej funkcji niż myślisz Przyczyny awarii turbosprężarek – część 5 Przyczyny awarii turbosprężarek – część 4

Popularne w tym tygodniu:

Czy da się kupić auto za 800 zł i nim jeździć? Sprawdzamy, ile to naprawdę kosztuje Od 16 listopada na stacjach zimowe paliwo. Co oferują najwięksi gracze? Płyn do spryskiwaczy wymieniaj na zimowy już teraz. Oto najprostsza metoda Zimowe opony do auta segmentu D. Test GTU 2017 Skąd wziąć oryginalne części do nietypowego pojazdu? To spory problem dla ubezpieczyciela