Poradniki i mechanikaNowoczesne rozwiązania dla ochrony pieszego

Nowoczesne rozwiązania dla ochrony pieszego

Volvo jest jednym z pionierów z zakresu systemów bezpieczeństwa w samochodach
Volvo jest jednym z pionierów z zakresu systemów bezpieczeństwa w samochodach
Źródło zdjęć: © fot. mat. prasowe/Volvo
Maciej Gis
24.11.2013 21:13, aktualizacja: 30.03.2023 12:02

Nowe samochody są coraz bezpieczniejsze, o czym świadczą między innymi testy zderzeniowe przeprowadzane przez NCAP. Większość współczesnych aut uzyskuje w nich pięć gwiazdek. Z myślą o bezpieczeństwie pasażerów stosuje się różnego typu systemy. A co z ochroną pieszych?

Dane drogowe pokazują, że w wielu wypadkach biorą udział piesi, mimo że często są to zdarzenia, za które winę ponoszą kierowcy. W odpowiedzi na niepokojące statystyki wiele koncernów samochodowych postanowiło zadbać również o tych użytkowników dróg.

W końcu pieszy wychodzący na pasy staje się uczestnikiem ruchu drogowego. Kierowcę i podróżujących z nim pasażerów chronią liczne systemy, pasy bezpieczeństwa oraz poduszki powietrzne. Nastał również przełomowy moment, jeśli chodzi o bezpieczeństwo spacerowiczów.

Jedną z firm, która zrobiła krok w tę stronę, jest Volvo. Inżynierowie szwedzkiej firmy opracowali specjalną poduszkę powietrzną, którą umieszcza się pod maską silnika. System jest aktywny przy prędkości 20-50 km/h. Jego praca opiera się na czujnikach ulokowanych w przednim zderzaku. W momencie kontaktu z przechodniem maska lekko się unosi, a z powstałej szczeliny wystrzeliwana jest poduszka powietrzna obejmująca obszar pod maską, większość szyby oraz słupki boczne.

Specjalny system Volvo chroniący pieszych podczas potrącenia
Specjalny system Volvo chroniący pieszych podczas potrącenia© fot. mat. prasowe/Volvo

Również Lexus opracował system mający za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo pieszych. Lexus Advanced Pre-Crash Safety, w skrócie A-PCS, to zaawansowany system ochrony przed zderzeniem, ograniczający ryzyko wypadku z udziałem pieszego. Czy jest to rozwiązanie, które się sprawdzi? Organizacja Euro NCAP przeprowadziła szereg testów.

System składa się z kilku elementów. Należą do nich między innymi zaawansowany system wykrywania przeszkód przed zderzeniem, wspomaganie hamowania oraz system wspomagania jazdy w nocy (w innych samochodach znany jako NightVision). Wszystko ładnie wygląda na papierze, a jak jest w rzeczywistości?

Przeprowadzone badania wykazały znaczącą poprawę. Wczesne wykrycie pieszego wychodzącego na pasy i automatyczna, wręcz natychmiastowa reakcja układu hamulcowego (przy prędkości do 50 km/h), jest w stanie złagodzić skutki wypadków bądź całkowicie je zneutralizować.

Jak to się odbywa? W samochodzie zamontowano radar pracujący w zakresie fal milimetrowych, kamery stereoskopowe, projektory podczerwieni umieszczone w przednich reflektorach oraz komputer zbierający i analizujący pozyskane dane. W celu poprawnej analizy i wykonania niezbędnych obliczeń brane są pod uwagę takie parametry, jak prędkość pojazdu, pozycja samochodu nadjeżdżającego z naprzeciwka bądź idącego pieszego.

W sytuacji zagrożenia kierowca zostaje powiadomiony o niebezpieczeństwie za pomocą sygnału dźwiękowego oraz świecącej ikony "BREAK" na tablicy rozdzielczej. Nie jest to jednak koniec wspomagania kierowcy przez pojazd.

Do systemów nadzorujących zalicza się między innymi: układ kierowniczy o zmiennym przełożeniu (VGRS), układ korekcji sztywności zawieszenia (AVS), system wspomagania hamowania (PBA) czy system zarządzający dynamiką pojazdu (VDIM).

Elementy wpływające na bezpieczeństwo w volvo
Elementy wpływające na bezpieczeństwo w volvo© fot. mat. prasowe/Volvo

Pierwszy z nich, czyli Variable Gear Ratio Steering, zwiększa wrażliwość układu kierowniczego na ruchy kierownicą. Wpływa to na polepszenie reakcji samochodu. System Adaptive Variable Suspension odpowiedzialny jest za pracę zawieszenia. W momencie zagrożenia amortyzatory są usztywniane. Znacząco zmniejsza to efekt „nurkowania” oraz wychylania się nadwozia przy gwałtownych reakcjach i lepszą kontrolę nad samochodem.

Kolejnym układem jest Vehicle Dynamics Integrated Management, w skrócie VDIM. Odpowiada on za odpowiednie rozłożenie sił hamowania czy pracę kontroli trakcji. Ostatni z wymienionych systemów Pre-Crash Brake Assist to system odpowiadający za odpowiednią siłę hamowania w momencie zbyt słabego naciskania pedału hamulca przez kierowcę.

W takim przypadku system automatycznie rozpoczyna awaryjne hamowanie (jeżeli prędkość pojazdu nie przekracza 50 km/h). W przypadku jazdy z wyższymi prędkościami, przekraczającymi 50 km/h, w razie braku reakcji kierowcy na ostrzeżenia system sam wyhamuje pojazd do odpowiedniej prędkości, aby nie doszło do kolizji.

Stosowane systemy bezpieczeństwa chroniące pasażerów i w wielu przypadkach pieszych są niezbędne. Gdyby każdy samochód wyposażony był w tego rodzaju układy, mniej ludzi ginęłoby na drogach. W Polsce roczny odsetek wypadków jest najwyższy w Europie. Według specjalistów winę za to ponoszą głównie kierowcy. Nie jest tak jednak do końca.

Gdybyśmy w kraju mieli sieć autostrad, bezkolizyjnych skrzyżowań czy kładek dla pieszych, statystyki nie byłyby aż tak przerażające. Może czas się zastanowić, czy nie lepiej byłoby przeznaczyć więcej pieniędzy z budżetu państwa na drogi, a ograniczyć wydatki na fotoradary. W końcu dojdzie do tego, że przed wjazdem na naszą posesję będzie stał piękny błyszczący fotoradar, patrolujący, czy przypadkiem nie jedziemy za szybko.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)