Etap 8 Rajdu Dakar 2015 (motocykle/quady) – Rafał Sonik stracił pozycję lidera

Źródło zdjęć: © fot. Rafał Sonik/facebook
Marcin Łobodziński
12.01.2015 21:52, aktualizacja: 02.10.2022 12:56

Dziś odpoczywały załogi samochodów, a motocykliści i quadowcy walczyli na bardzo trudnym odcinku specjalnym.

Etap 8 dla motocykli i quadów to teoretycznie dokładnie ta sama trasa, którą wczoraj samochody wracały do Iquique. 784 km odcinka specjalnego i bardzo krótka dojazdówka jednak nie były takie same jak dla samochodów przez fatalne warunki atmosferyczne. Już wczoraj padało, bił grad, było dużo wody i błota, więc dziś trasa została mocno skrócona.

Obraz
© fot. Red Bull

W motocyklowej stawce można już zaryzykować stwierdzenie, że Joan Barreda przegrał Dakar. Do mety wracał na holu Jeremiasa Israela i stracił ponad 1,5 godziny. Zwycięzcą dzisiejszego etapu został Pablo Quantilla. Marc Coma zameldował się na mecie z 9. czasem i stratą ledwie 7:37 min do zwycięzcy. Obecnie prowadzi w generalce, w której jest bardzo ciasno. 9:11 min za nim jest Gonçalves, a 11:11 min traci Quantilla. Rewelacyjnie pojechała Laia Sanz, która zaliczyła zakończyła odcinek na 5. pozycji i awansowała w klasyfikacji generalnej na 9. miejsce. Jeśli utrzyma pozycję to będzie najlepszy wynik kobiety w Dakarze na motocyklu.

Kuba Przygoński był dziś 19. i obecnie plasuje się na 16. pozycji. Niestety po awarii elektryki wycofał się Kuba Piątek, który wezwał śmigłowiec ratowniczy.

Kłopoty miał również wczorajszy lider klasyfikacji quadów. Rafał Sonik dojechał do mety na 8. pozycji ze stratą 36:42 min. Etap wygrał Jeremias Gonzales Ferioli. Drugi był Ignacio Calase, nowy lider, a trzeci Lafuente. Sonik obecnie jest drugi w generalce i traci jedynie 6:49 min, ale meta jest coraz bliżej.

Podobnie jak wcześniej, korzystając z przerwy dla samochodów i ciężarówek oraz poukładanej klasyfikacji generalnej przedstawiam pierwszą dziesiątkę w obu kategoriach.