Nasser Al-Attiyah
Źródło zdjęć: © fot. Red Bull
Marcin Łobodziński
05.01.2015 07:58, aktualizacja: 02.10.2022 13:01

Po pierwszym etapie Rajdu Dakar liderami w swoich kategoriach zostali Nasser Al-Attiyah, Sam Sunderland, Ignacio Casale i Hans Stacey.

Etap 1: Buenos Aires-Villa Carlos Paz to tylko 170 km odcinka specjalnego dla samochodów i 5 km więcej dla pozostałych pojazdów. Już na tym krótkim etapie odpadł jeden z faworytów, ubiegłoroczny zwycięzca, kierowca MINI - Nani Roma. Po 6 kilometrze odcinka MINI odmówiło posłuszeństwa. Spadło ciśnienie oleju i załoga czekała na ciężarówkę serwisową, ale nie uporano się z awarią. Cały etap Nani pokonał na holu i stracił ponad 4 godziny, co przekreśla jego marzenia o zwycięstwie.

Innym pechowcem był również jeden z czołowych kierowców Federico Villagra, w którego Fordzie Rangerze urwała się półoś. Argetyńczyk stracił 2,5 godziny. Zapomnijmy jednak o pechowcach.

Najszybszy wśród kierowców samochodów był Nasser Al-Attiyah prowadzący MINI All4-Racing w barwach Red Bulla. Katarczyk pokonał o ledwie 22 sekundy Orlando Terranovę (fabryczne MINI) oraz o 1:04 min Robby’ego Gordona jadącego swoim buggy. Czwarty był Giniel de Villiers w Toyocie, a w piątce zmieścił się Krzysztof Hołowczyc ze stratą 1:16 min. Marek Dąbrowski ukończył etap na 15., a Adam Małysz na 18. pozycji. Piotr Boupre zajął 54. miejsce.

Obraz
© fot. Red Bull

Najszybszym kierowcą Peugeota był Carlos Sainz (8. miejsce). Stéphane Peterhansel zameldował się na mecie na 10. pozycji.

Najszybszą ciężarówką pierwszego etapu było Iveco Powerstar Hansa Steceya. Holender wyprzedza o 35 s załogę MAN-a kierowanego przez Marcela van Vlieta. Dalej w klasyfikacji jest Ales Loprais i Martin Kolomy. Ayrat Mardeev prowadzący Kamaza jest dopiero 6.

Sam Sunderland
Sam Sunderland© fot. Red Bull

Wśród motocyklistów najszybszy okazał się Sam Sunderland (KTM). Za nim w klasyfikacji znaleźli się Paulo Gonçalves (Honda) i Marc Coma (KTM). Najlepiej z Polaków pojechał Kuba Przygoński (31.). Kuba Piątek dojechał na 42., Michał Hernik na79., Paweł Stasiaczek na 81. i Maciej Berdysz na 131. pozycji.

W kategorii quadów nie mogło być inaczej niż Ignacio Casale i Rafał Sonik w pierwszej dwójce. Rafał traci do Ignacio 1:07 min.

[aktualizacja 5 stycznia]

Nasser Al-Attiyah został ukarany przez ZSS za przekroczenie prędkości w strefie ograniczenia. Katarczyk dostał dodatkowe dwie minuty czasu, przez co spadł w wynikach na 7. miejsce. W związku z tym liderem Rajdu Dakar jest Orlando Terranova, a Krzysztof Hołowczyc zajmuje 4. miejsce.