Podrabiane książki serwisowe? Nie, dziękuję!

Podrabiane książki serwisowe? Nie, dziękuję!

papier
papier
Michal Grygier
27.08.2009 05:15, aktualizacja: 02.10.2022 18:20

Podrabiane książki serwisowe to prawdziwa plaga na naszym rynku. Jak sobie z nimi poradzić, podpowie Wam Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych...

Podrabiane książki serwisowe to prawdziwa plaga na naszym rynku. Jak sobie z nimi poradzić, podpowie Wam Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych...

W ciągu kilku ostatnich lat na rynku aut używanych pojawiła się plaga fałszowanych książek serwisowych, które można kupić na internetowych aukcjach. Dzięki fałszywkom  pojazdy są w cudowny sposób odmładzane, a potwierdzające to wpisy i pieczęcie wyglądają bardzo wiarygodnie i przekonująco. Sfałszowane książki serwisowe pomagają ukryć historię samochodu i prawdziwe informacje na jego temat, np. przebieg, poważne awarie czy kolizje. Tracą na tym nabywcy takich aut, cierpi też reputacja producentów.

Odpowiedzią na ten proceder jest zabezpieczona, centralnie personalizowana nalepka w książce serwisowej samochodu. Zabezpieczoną nalepkę opracowali Jarosław Supera i Paweł Wójcik - specjaliści Centrum Personalizacji PWPW, która produkuje centralnie personalizowane prawa jazdy i dowody rejestracyjne oraz banknoty, blankiety dowodów osobistych paszportów biometrycznych i inne dokumenty. Pierwszym producentem samochodów, który zdecydował się na zastosowanie tego rozwiązania jest Ford Polska. Od marca tego roku każdy model Forda opuszcza salon z książką serwisową, w której wklejona jest zabezpieczona nalepka.

Nalepki są drukiem ścisłego zarachowania, personalizowane są centralnie w PWPW S.A. Dzięki temu producent ma pewność, że czyste blankiety nalepek nie dostaną się w niepowołane ręce. Bazę danych na temat numerów nalepek przydzielonych konkretnym numerom VIN samochodów przechowuje producent samochodów. Proces personalizacji trwa bardzo krótko - gotowe nalepki odsyłane są do producenta aut w dniu, w którym zostały zamówione. Pozwala to na szersze stosowanie zabezpieczonej nalepki w przemyśle motoryzacyjnym, np. w celu potwierdzania przeglądów i napraw w ASO.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)