Jak usunąć z auta nieprzyjemne zapachy - poradnik

Choinki zapachowe czy spreje odświeżające raczej nie pomogą pozbyć się z samochodu nieprzyjemnej woni.

Przyczyn utrzymywania się w pojeździe uciążliwego zapachu może być wiele. Palenie papierosów, pleśń , śmierdząca substancja rozlana w aucie to niektóre z nich.

Jeśli trudno nam zlokalizować źródło smrodu, powinniśmy zacząć od wysprzątania kabiny. Pozbądźmy się wszystkich śmieci, wytrzepmy dywaniki i sprawdźmy, czy nic pod nimi nie zostało, odkurzmy wnętrze samochodu. Zerknijmy też pod fotele, do schowka, a także bagażnika.

Wyczyśćmy też deskę rozdzielczą i inne elementy kabiny. Możemy do tego użyć ciepłej wody lub środków w formie ściereczek lub spreju. Wietrzenie i pozostawienie pojazdu na słońcu może pomóc w zlikwidowaniu wilgoci, można wozić też w aucie np. torebkę ryżu.

Przy okazji czyszczenia możemy się natknąć na ślady pleśni. Mogła ona powstać po zimie. Pod dywanikami i fotelami mogła osiąść woda. W celu pozbycia się niemiłego zapachu użyjmy środka przeciwpleśniowego. Pamiętajmy jednak, że są to preparaty żrące, dlatego dobrze jest założyć rękawice ochronne i pozbyć się przyborów czyszczących po zakończeniu sprzątania.

Na pozbycie się śmierdzącego płynu istnieje domowy sposób. Substancja może zostać pochłonięta przez żwirek dla kota.

Tapicerka na fotelach i w podsufitce bardzo łatwo wchłania dym papierosowy. Jeśli sami palimy lub kupiliśmy samochód od palacza powinniśmy zacząć od wyczyszczenia popielniczki. Niedopałki mogą wydzielać nawet gorszą woń niż palony papieros. Nawet pustą już popielniczkę należy dokładnie wymyć.

Zabrudzoną tapicerkę i podsufitkę przesiąkniętą wonią najlepiej po prostu wyprać. Dobrze jest jednak w tym celu zwrócić o pomoc do fachowców. Samodzielnie czyszczenie może np. spowodować, że na fotelach pozostaną wyraźne ślady.

Do wchłaniania smrodu można użyć środków, które znajdziemy w kuchni. W samochodzie możemy zostawić płócienny woreczek ze mieloną kawą. Inny sposób, to postawienie w kilku miejscach miseczek z octem.

Zobacz również: Goodyear - konferencja

Zapach dymu papierosowego, stęchlizny i benzyny można usunąć neutralizatorem zapachów, którego jednak nie można zastosować na skórze czy zamszu. Istnieją neutralizatory przeznaczone konkretnie do likwidacji zapachu zwierzęcego moczu oraz innych zapachów zwierzęcych.

Pomóc może także ozonowanie wnętrza. Dzięki specjalnemu urządzeniu cząsteczki ozonu pochłaniają np. cząsteczki bakterii, grzybów, pleśni i dymu papierosowego.

Wykorzystać można również ultradźwięki emitowane przez przeznaczoną do tego maszynę. Takich urządzeń używa się np. do dezynfekcji narzędzi dentystycznych, ale służą również do czyszczenia klimatyzacji i kabin.

Ultradźwięki o odpowiedniej częstotliwości zamieniają mocno skondensowany płyn dezynfekujący w mgłę, która wypełnia całe wnętrze samochodu. Mgiełka wnika w tapicerkę, dywaniki, kanały nawiewowe eliminując pyłki, mikroorganizmy, bakterie, grzyby i niemiłe zapachy.

Przyczyną smrodu może być zaniedbana klimatyzacja. Powinniśmy też pomyśleć o wymianie filtra kabinowego i usunięcia liści oraz innych śmieci zalegających na podszybiu.

Opryskanie wnętrza sprejem odświeżającym może pogorszyć sprawę. Takie środki nie likwidują przyczyn złych zapachów. Mogą za to wymieszać się ze smrodem i sprawić, że woń stanie się intensywniejsza.

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki eksploatacyjne

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Jak działają amortyzatory? Pompy paliwa w silnikach Diesla - budowa i zasada działania Manualna skrzynia biegów – budowa i działanie Jak używać świateł przeciwmgłowych - poradnik Jak poprawnie jeździć automatem? [cz. 2] Jak przygotować samochód do wiosny - poradnik Skrzynie automatyczne - jak jeździć poprawnie? Jak działają hamulce? Jak czytać etykiety na oponach - poradnik Jak ustawić światła w samochodzie - poradnik Łożyska - jakie rodzaje i gdzie występują w samochodzie? Jak wybrać żarówki samochodowe Jak działa przepływomierz powietrza - poradnik Jaka będzie przyszłość motoryzacji? Jak odpowietrzyć układ hamulcowy - poradnik System OBD - transfer danych, kody błędów, podłączenie [cz.2] Jak działa ogrzewanie postojowe webasto? Jak wymienić wkład lusterka samochodowego – poradnik Jak polerować karoserię? Polerowanie Nissana 350Z System OBD - wprowadzenie [cz.1] Dlaczego warto wymieniać filtr kabinowy - poradnik Jak wymienić filtr powietrza – poradnik Mercedes 190 W201 - jazda youngtimerem [cz. 16]. Praca nad felgami Diesel na gaz? Tak, to możliwe!

Popularne w tym tygodniu:

Czy da się kupić auto za 800 zł i nim jeździć? Sprawdzamy, ile to naprawdę kosztuje Od 16 listopada na stacjach zimowe paliwo. Co oferują najwięksi gracze? Płyn do spryskiwaczy wymieniaj na zimowy już teraz. Oto najprostsza metoda Zimowe opony do auta segmentu D. Test GTU 2017 Skąd wziąć oryginalne części do nietypowego pojazdu? To spory problem dla ubezpieczyciela