Pożycz samochód na chwilę - nowy pomysł dla mieszczuchów

Pożycz samochód na chwilę - nowy pomysł dla mieszczuchów

Pożycz samochód na chwilę - nowy pomysł dla mieszczuchów
Marcin Łobodziński
10.04.2014 11:34, aktualizacja: 10.04.2014 13:59

Firma Car2Go sprawdza polski rynek i prowadzi negocjacje z pierwszymi miastami na temat krótkoterminowego wynajmu samochodów jego obywatelom. Potrzebujesz auta na chwilę, by przejechać kilka kilometrów? Sprawdź pomysł Car2Go.

Całkiem prawdopodobne, że już od przyszłego roku w wybranych miastach Polski będzie można wypożyczyć małe auto na kilka lub kilkanaście minut. Podobna usługa dostępna jest już w niektórych miastach Europy i Stanów Zjednoczonych. Na razie trwają u nas badania rynku, ale realna data startu programu to początek roku 2015.

Z badań przeprowadzonych przez należącą do Daimler AG spółkę Car2Go wynika, że Polacy są zainteresowani takim rozwiązaniem. W Warszawie mamy już podobną usługę, ale dotyczącą rowerów, realizowaną przez wypożyczalnię Veturilo. Od przyszłego roku będzie można wypożyczyć również małego Smarta z napędem elektrycznym lub spalinowym. Jak ma to działać?

Obraz

Nasz system nie przewiduje stałych opłat. Płaci się tylko wtedy, gdy korzysta się z pojazdu, a stawka naliczana jest minutowo. Ważny jest łatwy dostęp do usługi. Kierowcy muszą mieć możliwość szybkiego skorzystania z auta. Przykładowo w Berlinie mamy cztery samochody na kilometr kwadratowy, więc maksymalny dystans, który musi pokonać klient do auta, to 200-250 metrów - wyjaśnia Wojciech Dziegielewski, Business Development Manager w Car2Go Europe.

Opłaty za użytkowanie różnią się zależnie od miasta i kraju. W Niemczech stawka za minutę wynosi 29 eurocentów, w Polsce byłaby przypuszczalnie nieznacznie niższa. Cena zawiera wszelkie opłaty, tj. paliwo, ubezpieczenie i parking.

Propozycja Car2Go skierowana jest do mieszkańców dużych aglomeracji, w których posiadanie samochodu bywa kłopotliwe, a przede wszystkim nieuzasadnione ekonomicznie. Firma dostrzega również fakt, że samochody coraz rzadziej traktowane są jako sposób na podniesienie prestiżu społecznego, a coraz częściej stanowią tylko środek transportu, podobnie jak rower, skuter czy autobus komunikacji miejskiej.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)