Oryginał czy zamiennik? Co wybrać?

Oryginał czy zamiennik? Co wybrać?

Serwis
Serwis
Artur Kuśmierzak
26.09.2010 15:19, aktualizacja: 02.10.2022 21:42

Wymieniając zużyte elementy w naszym aucie, stajemy przed wyborem: kupić oryginał czy zamiennik? Jedni mówią, że powinno się kupować tylko części pochodzące z ASO, inni twierdzą, że zamienniki w zupełności wystarczą. My doradzimy Wam, jakie części powinniście kupić oryginalne, a na których możecie zaoszczędzić.


W tych przypadkach stosuj tylko części oryginalne







Obraz

Sprzęgło to jeden z najważniejszych elementów w samochodzie, który odpowiada za przenoszenie napędu. W tym przypadku zalecane jest zastosowanie oryginału. Dlaczego? Zamienniki, nie dość, że zużywają się niespodziewanie szybko, to na dodatek często miewają problemy z precyzyjnym przeniesieniem napędu (występowanie szarpania). Większość warsztatów nawet nie daje gwarancji na nieoryginalne sprzęgła z powodu ich słabej trwałości.

Obraz

Kompletny zestaw rozrządu, czyli pasek, rolki i napinacz (czasem również pompa wody), należy serwisować regularnie, co wiąże się z dość wysokim kosztem wymiany tych elementów. Niektórzy mają nadzieję, że w przypadku tego układu można zastosować nieco tańsze zamienniki. Niestety, odważni muszą się liczyć z tym, że nieoryginalne elementy tego układu szybko doprowadzą silnik do ruiny. Jeśli pasek lub inna z części rozrządu zawiedzie, koszty remontu silnika będą niewspółmiernie większe od oszczędności.

Możesz pozwolić sobie na zakup zamiennika

Na szczęście wszelkiego rodzaju paski klinowe i wielorowkowe nie muszą pochodzić z  ASO. W tych przypadkach wystarczy, jeśli zakupimy dobrej jakości zamienniki. Świece i przewody zapłonowe, a także sprzęgiełka wiskotyczne też nie muszą być oryginalne. Jednak kupując te elementy, również nie powinniśmy inwestować w najtańsze części, których mizerna jakość jest zwykle odzwierciedleniem niskiej ceny.

Obraz

W przypadku zawieszenia jest bardzo różnie. W niektórych samochodach możemy śmiało pokusić się o zastosowanie rekomendowanych zamienników, w innych zaś będziemy zmuszeni do zakupu oryginałów. Jeśli macie wątpliwości, jakie części kupić, zapytajcie mechanika lub sprzedawcę, oni zwykle mają z tym do czynienia na co dzień i doskonale wiedzą, które wahacze posłużą nam latami, a które rozsypią się już po kilku tysiącach kilometrów.

Kolejnym układem, w przypadku którego z czystym sumieniem jesteśmy w stanie polecić zamienniki, jest układ wydechowy. Musimy jednak pamiętać o tym, że kupując najtańsze odpowiedniki, będziemy musieli liczyć się z utrudnieniami w ich montażu, a także rezonowaniem silnika w czasie jazdy.

Wybór zależy od Ciebie

Kupując elementy karoserii, również mamy do wyboru dwie opcje, możemy wybrać oryginał albo zamiennik. Ten pierwszy będzie droższy, jednak jego wysoka jakość gwarantuje nam dobre zabezpieczenie antykorozyjne oraz idealne dopasowanie do karoserii. W przypadku tego drugiego zaoszczędzimy trochę gotówki, jednak nasz mechanik będzie musiał uporać się z trudnym dopasowaniem takiego elementu. Ponadto wadą zamienników jest słabe zabezpieczenie antykorozyjne i sprzyjające uszkodzeniom w transporcie opakowanie.

Obraz

Klocki i tarcze hamulcowe to jedne z najważniejszych części eksploatacyjnych, które gwarantują nam bezpieczeństwo. Decydując się na zamienniki, będziemy musieli liczyć się z ich szybszym zużyciem, a co za tym idzie - z silnym zabrudzeniem felg. Jeśli pójdziemy na całość, kupując możliwie najtańsze klocki, wówczas podczas zatrzymywania się z układu hamulcowego mogą dochodzić popiskiwania. Uwaga! Na rynku oferowane są także droższe produkty tuningowe, które często działają lepiej nawet od oryginałów.

Obraz

Łożyska kół często sprzedawane są razem z piastami i modułem ABS, co sprawia, że oferowane są wyłącznie jako oryginały. Jednak na rynku dostępnych jest też kilka droższych zamienników produkowanych przez renomowane firmy i właśnie takie części powinniśmy stosować. Inni producenci reprezentują raczej niską jakość.

Obraz

Amortyzatory odpowiadają za komfort i charakterystykę prowadzenia samochodu, jeśli więc zdecydujemy się na zakup elementów nieoryginalnych, wówczas pogorszymy własności jezdne naszego auta. Ponadto amortyzatory zakupione poza ASO często charakteryzują się niższą trwałością. Możemy też zdecydować się na produkty tuningowe, co prawda pogarszają one komfort, ale za to dzięki dużej sztywności poprawiają precyzję prowadzenie pojazdu w zakrętach.

Obraz

Filtr paliwa to bardzo ważny element odpowiadający za długą żywotność wtryskiwaczy, jednak droższe zamienniki mogą być bez obaw stosowane nawet w nowszych autach. Wysokiej jakości filtr powietrza z kolej gwarantuje nam dłuższą eksploatację przepływomierza, w tym przypadku również nie musimy inwestować w oryginał, jednak unikajmy najtańszych zamienników, które często nie pasują do obudowy.

Obraz

Na koniec podajemy oznaczenia, dzięki którym rozszyfrujecie, jaką jakość reprezentuje dany element:

  • OE (Original Equipment) to części w pełni oryginalne dystrybułowane głównie przez ASO.
  • OEM (Original Equipment Manufacturer) - tak oznaczone są elementy wytwarzane przez producentów dostarczających części do fabryk samochodów.
  • OEQ (Original Equipment Quality) to części, które reprezentują trwałość oryginałów, ale wyrabiane są przez innych producentów.
  • AM (After Market) tak oznaczane są zamienniki o nieokreślonej trwałości.

Pamiętajmy, żeby zawsze przed zakupem zapytać sprzedawcę o klasę jakości towaru.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)