Największe mosty na świecie TOP 10

Największe mosty na świecie TOP 10

Największe mosty na świecie TOP 10
Paweł Żmuda
20.10.2010 21:50, aktualizacja: 20.10.2010 23:50

Cywilizacja od dawien dawna rozwijała się nad rzekami. Ten naturalny wymóg sprawił, że nieodłączną częścią największych miast są mosty. Zwykłe elementy terenów nadrzecznych stały się z czasem prawdziwymi dziełami architektury. Popatrzmy na najbardziej imponujące mosty na świecie, które niekoniecznie zbudowane są w centrach światowych stolic.

Bang Na Expressway

Obraz

Burapha Withi Expressway to konstrukcja często pomijana w przeróżnych zestawieniach największych mostów na świecie, ponieważ większa część konstrukcji wcale nie przebiega nad powierzchnią wody. Bang Na Expressway to ogromna, sześciopasmowa autostrada o długości 54 kilometrów, wznosząca się na wysokości około 27 metrów nad Narodową Autostradą 34 w Bangkoku. Do budowy konstrukcji zużyto około 1 800 000 metrów sześciennych betonu. Całość została ukończona w 2000 roku.

Lake Pontchartrain Causeway

fot. WikiCommons by Markuskun
fot. WikiCommons by Markuskun

Lake Pontchartain Causeway to most wybudowany na jeziorem Pontchartrain w amerykańskim stanie Luizjana. Konstrukcja ma ponad 38 kilometrów długości i jest najdłuższym mostem na świecie zbudowanym nad powierzchnią wody. Pontchartain Causeway składa się z dwóch nitek, pierwszą oddano do użytku już w 1956 roku, druga została ukończona w maju 1960 roku. Dziennie, do Nowego Orleanu przejeżdża tą trasą około 43 tysięcy pojazdów. Przejazd przez most w kierunku południowym kosztuje 3 dolary. W długiej historii mostu zapisało się kilka tragicznych wydarzeń. W 1964 roku, holownik ciągnący za sobą dwie barki zderzył się z mostem i spowodował uszkodzenie czterech przęseł. Do wód jeziora wpadł autobus Continental Trailways powodując śmierć sześciu osób. Dziesięć lat później z kilkoma przęsłami po raz kolejny zderzyły się jednostki pływające. W wyniku wypadku śmierć poniosły trzy osoby. Konstrukcja Lake Pontchartrain Causeway została także uszkodzona przez huragan Katrina, jednak na szczęście dzieło wybitnych inżynierów nie uległo poważniejszym uszkodzeniom.

Most Manchac Swamp

Konstrukcja zbudowana w ciągu autostrady numer 55 w amerykańskim stanie Louisiana. Całkowita długość Manchac Swamp to 36 710 metrów. Most zbudowany został otwarty w 1979 roku i swoją budową bardzo przypomina inny ogromny amerykański most - Lake Pontchartain. Most przebiega praktycznie w całości nad bagnem Manchac Swamp, uważanym za jedno z najstraszniejszych miejsc w całych Stanach Zjednoczonych. Niestety, zamiast zdjęcia mostu musimy zaprosić Was na obejrzenie klipu z bagien Manchac.

Most nad Zatoką Hangzhou

Fot. na lic. CC; WikiCommons by Astrobopper
Fot. na lic. CC; WikiCommons by Astrobopper

Budowę chińskiego mostu przez Zatokę Hangzhou rozpoczęto w czerwcu 2003 roku. Konstrukcja o długości 36 kilometrów została ukończona już w 2007 roku, jednak most oddano do użytku "dopiero" w maju 2008 roku. Inżynierowie dali tu prawdziwy popis swoich możliwości. Na moście poprowadzono aż sześć pasów drogi ekspresowej, która skróciła podróż z Ningbo do Szanghaju z 4 do około 2 i pół godziny.

Most Runyang

fot. na lic. CC; WikiCommons by Andy Zang
fot. na lic. CC; WikiCommons by Andy Zang

Ogromna konstrukcja o całkowitej długości 35 660 metrów, wzniesiona nad rzeką Jangcy w chińskiej prowincji Jiangsu. Kompleks jest częścią autostrady Pekin-Szanghaj. Prace budowlane nad przeprawą rozpoczęto w 2000 roku. Całość została oddana do użytku już w kwietniu 2005 roku. Na moście poprowadzone zostało sześć nitek drogi. Całkowity koszt budowy szacowany jest na około 700 milionów dolarów. Szkoda, że w Polsce możemy tylko pomarzyć o podobnej szybkości prac budowlanych...

Most Donghai

Fot. WikiCommons by Zhang 2008
Fot. WikiCommons by Zhang 2008

Most Donghai łączy Szanghaj z portem Yangshan na wyspie Donghai, a jego całkowita długość to około 32 i pół kilometra. Zdecydowana większość konstrukcji wznosi się bardzo nisko nad poziomem wód, jednak w okolicy największego przęsła znalazło się miejsce umożliwiające przepłynięcie wielkich jednostek transportowych.

Atchafalaya Basin Bridge

Fot. na lic. CC; WikiCommons by JaneDoughnut
Fot. na lic. CC; WikiCommons by JaneDoughnut

Kompleks Atchafalaya Basin Bridge to w rzeczywistości dwa mosty łączące miasto Baton Rouge z Lafayette w Luizjanie. Konstrukcja jest częścią Autostrady międzystanowej numer 10. Całkowita długość Atchafalaya Basin to 29290 metrów. Na moście ograniczono prędkość do 60 mph dla samochodów osobowych i do 55 mph dla większych ciężarówek. Miłym akcentem jest zarządzenie o zakazie używania lewego pasa przez TIR-y. Może by tak wprowadzić coś takiego i u nas?

King Fahd Causeway

Fot. na lic. CC; WikiCommons by Navin Shetty Brahmavar
Fot. na lic. CC; WikiCommons by Navin Shetty Brahmavar

Konstrukcja łącząca Królestwo Bahrajnu z Królestwem Arabii Saudyjskiej. Most powstał by zacieśnić więzi łączące oba państwa. Prace geodezyjne rozpoczęto już w 1968 roku, jednak budowa rozpoczęła się dopiero w 1981 roku. Konstrukcję ukończono w 1986 roku, a jej całkowita długość to 25 kilometrów. Realizacja projektu kosztowała około 1,2 miliarda dolarów i poprowadzona została praktycznie w całości przez holenderską firmę Ballast Nedam Group. Szacuje się, że przez most przejeżdża dziennie około 45 tysięcy samochodów.

Most Jintang

fot. na lic. CC; WikiCommons by Liujinguang
fot. na lic. CC; WikiCommons by Liujinguang

Most Solidarności w Płocku

Fot. na lic. CC; WikiCommons by Aries1975
Fot. na lic. CC; WikiCommons by Aries1975

Nasze zestawienie największych mostów świata rozpoczniemy od przedstawienia sylwetki największej tego typu budowli w naszym kraju. Jest nią Most Solidarności w Płocku, wzniesiony nad wodami Wisły. Most oddano do użytku w 2007 roku. Wcześniej był przedmiotem wielu politycznych sporów i przepychanek, jednak ostatecznie udało się go połączyć z istniejącą wcześniej siecią dróg. Most może pochwalić się oszałamiającą długością 1200 metrów. Jak prezentują się znacznie większe konstrukcje z całego świata?

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)