Henry Ford [osobistości motoryzacji]

Henry Ford [osobistości motoryzacji]

Henry Ford [osobistości motoryzacji]
Bartosz Pokrzywiński
18.02.2011 18:30, aktualizacja: 07.10.2022 17:18

Henry Ford urodził się 30 lipca 1863 roku w mieście Dearborn, a zmarł 7 kwietnia 1947 roku w Detroit. Wegetarianin i pionier produkcji masowej, a prywatnie przyjaciel Adolfa Hitlera.

Henry Ford urodził się w typowo wiejskiej rodzinie, jego ojciec był farmerem. Od dzieciństwa interesował się mechaniką, pobierał nawet nauki w zakładach zegarmistrzowskich i planował rozpoczęcie masowej produkcji zegarków. W wieku 33 lat zbudował prototyp swojego pierwszego samochodu, a 3 lata później został współzałożycielem Detroit Automobile Company, dzisiejszego Cadillaca.

Ford nie mógł dojść do porozumienia z resztą udziałowców w sprawie rozwoju firmy, więc w 1903 roku otworzył własne przedsiębiorstwo Ford Motor Company. W 1907 roku z zakładów Forda w Detroit wyjechał model T, pierwszy seryjnie produkowany samochód na świecie.

Obraz

Wszystkie Fordy T były identyczne, produkowane na taśmie montażowej w trzyzmianowym dniu pracy, a każdy samochód lakierowany był na czarno. Dzięki tym zabiegom w ciągu 20 lat, do zakończenia produkcji w 1927 roku, udało się wyprodukować aż 15 milionów Fordów T, całkowicie deklasując konkurencję.

Henry Ford przywiązywał ogromną uwagę do jakości pojazdów, początkowo na każdym z nich widniał podpis Forda. Jednak genialny przedsiębiorca miał również swoją drugą stronę. Prywatnie Ford był przyjacielem Adolfa Hitlera. Hitler zafascynował się książką Forda pt. "Międzynarodowy żyd. Najważniejsze zagadnienia wszechświatowe". Henry był bowiem antysemitą. Co ciekawe był przy tym również pacyfistą.

Henry Ford

Podobno Ford finansował partię NSDAP w latach 20. tych XX wieku, kiedy to Hitler dochodził do władzy. Opłaciło mu się to. Później Ford otworzył fabrykę ciężarówek w Kolonii, była to jedyna fabryka z zagranicznym kapitałem, której nie przejął rząd Niemiec podczas II wojny światowej.

Ford założył również słynną fundację Ford Foundation, która dzisiaj wprawdzie nie ma nic wspólnego z rodziną Fordów, jednak działa na rzecz promowania demokracji, zmniejszania biedy oraz budowy międzynarodowego porozumienia.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)