Felix Wankel [osobistości motoryzacji]

Felix Wankel [osobistości motoryzacji]

Felix Wankel [osobistości motoryzacji]
Bartosz Pokrzywiński
13.03.2011 17:31, aktualizacja: 07.10.2022 17:28

Felix Wankel urodził się 13 sierpnia 1902 roku w Lahr na terenie południowej części Niemiec, zmarł 9 października 1988 roku w Heidelbergu. Niemiecki mechanik i konstruktor, jedyny wynalazca, który w XX wieku zaprojektował produkowany później silnik spalinowy.

Felix Wankel był jedynakiem, kiedy wybuchła pierwsza wojna światowa, jego ojciec zmarł na froncie, a on wraz z matką musiał zmienić miejsce zamieszkania. Chodził do szkół w średnich w Donaueschingen, Heidenbergu i Weinheim, ostatecznie jednak uczył się by pracować w drukarni Carl Winter Press, z którą związany był początek jego kariery zawodowej.

Jako syn wdowy nie mógł pozwolić sobie na wykształcenie wyższe, zajął się więc przedmiotami technicznymi. Tę wiedzę udało mu się połączyć z jego wspaniałą wyobraźnią i już w 1924 roku rozwijał pomysł stworzenia silnika rotacyjnego. W 1926 roku stracił pracę w drukarni, jednak już trzy lata później uzyskał swój pierwszy patent.

W 1933 roku Wankel został aresztowany przez NSDAP, w wyniku nieporozumień, do których doszło pomiędzy nim, a innymi członkami partii, m.in. Adolfem Hitlerem. Patent na silnik z wirującym tłokiem konstruktor dostał dopiero w 1936 roku. Podczas drugiej wojny światowej Felix zajmował się konstruowaniem na potrzeby niemieckiej armii, przez co po zakończeniu wojny został aresztowany przez aliantów.

Ostatecznie jednak zwolniono go z więzienia i w 1951 roku otworzył laboratorium, w którym rozwijał swój pomysł. W 1957 roku powstał pierwszy prototyp samochodu NSU napędzanego 21-konnym silnikiem pomysłu Felixa Wankla.

Co ciekawe, twórca jednostki napędowej nigdy nie posiadał prawa jazdy. Felix Wankel był działaczem na rzecz ochrony praw zwierząt oraz laureatem m.in. Złotego Medalu Związku Inżynierów Niemieckich w 1969 roku.

Obraz

Zobacz także:

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)