Nie takie hamowanie straszne dzięki wspomaganiu

Urządzenie wspomagające hamowanie samochodu Cinquecento

Urządzenie wspomagające hamowanie samochodu Cinquecento

Tego typu urządzenia znajdują się we wszystkich pojazdach z hydraulicznym układem hamulcowym. Mają one zwiększyć siłę nacisku na tłok pompy hamulcowej, dzięki czemu kierowca nie musi mocno naciskać na pedał hamulca.

Przeważnie w silnikach benzynowych wykorzystuje się do tego celu podciśnienie panujące w przewodzie dolotowym, a w silnikach o zapłonie samoczynnym oraz turbodoładowanych — dodatkową pompę do wytwarzania podciśnienia.

Schemat urządzenia wspomagającego hamowanie

Przekrój typowego urządzenia wspomagającego hamowanie przedstawia powyższy rysunek. W serwie wyróżniamy dwie główne komory (A i B), które przedzielone są uszczelnionym tłokiem, zwanym też membraną (3). Komora A połączona jest kanałem (6) z przewodem dolotowym, w którym panuje podciśnienie. Komory A i B są połączone ze sobą kolejnym kanałem (4), dzięki czemu w normalnych warunkach (gdy nie używamy hamulców) w układzie dolotowym, komorze A i komorze B panuje jednakowe podciśnienie.

W momencie naciśnięcia pedału hamulca zawór (2) zamyka kanał między komorami (4), a otwiera się kanał łączący komorę B z atmosferą (5). Różnica ciśnień (między komorą B a atmosferą) doprowadzi do ich wyrównania. W komorze B będzie więc naturalnie rosło ciśnienie, a tym samym pojawi się nacisk na ścianę membrany, który będzie pokonywać opór sprężyny (7) i przesuwać membranę (tłok) w kierunku komory A.

Każdemu położeniu pedału hamulca odpowiada inne położenie tłoka – siła działająca na membranę jest wprost proporcjonalna do siły nacisku na pedał, a więc wartość podciśnienia jest regulowana.

W samochodach ciężarowych spotyka się nadciśnieniowe urządzenia wspomagające, które wykorzystują ciśnienie powietrza sprężanego w oddzielnej sprężarce napędzanej silnikiem pojazdu. Są one jednak znacznie bardziej złożone w budowie, wymagają większej liczby elementów, przez co są również droższe. Ich zaletą jest działanie niezależnie od zmian obciążenia silnika.

Zobacz również: Jak Volkswagen I.D. Vizzion redefiniuje pojęcie limuzyny klasy wyższej?

TKI Skoda

Zobacz więcej artykułów z serii: Hamulce

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Leki zaburzające zdolność prowadzenia pojazdu [poradnik] Regeneracja wtryskiwaczy Common Rail Smarowanie mechanizmów różnicowych - czy wymiana oleju jest konieczna? Eksploatacja świec zapłonowych – ocena wyglądu świecy Łańcuchy tekstylne - lepsza alternatywa dla stalowych? Świece zapłonowe - budowa i zasada działania Jak eksploatować samochód z instalacją gazową? Tramwaj czy auto - kto ma pierwszeństwo? Amortyzatory o zmiennej charakterystyce tłumienia - ciecze magnetoreologiczne Amortyzatory o zmiennej charakterystyce tłumienia - sterowanie zaworami elektromagnetycznymi Porównanie napędu Mazda SKYACTIV kontra Škoda TSI&DSG Opony zimowe - na co zwrócić uwagę Škoda Octavia 1,2 TSI - którą wersję silnika i jaką skrzynię lepiej wybrać? Amortyzatory o zmiennej charakterystyce tłumienia Jak dbać o oświetlenie pojazdu? Jaka prędkość na autostradzie jest najlepsza? Strefa ruchu i strefa zamieszkania - czym się różnią? Dlaczego opona zimowa lepiej sprawdza się podczas zimy? Jak kupować używane auto z instalacją LPG? – strona techniczna Czujniki ciśnienia w oponach TPMS – jak to działa? Czy zakup oszczędnego silnika się zwróci? Wtryskiwacze Common Rail – zasada działania Jak zabezpieczyć auto przed solą? Światła w samochodzie - kiedy włączyć jakie?

Popularne w tym tygodniu:

Napęd na cztery koła bezpieczniejszy? Z reguły… nie! Ranking DEKRA 2018. Najlepsze samochody z największym przebiegiem "Wymieniona turbosprężarka" - uważaj na takie ogłoszenia. Na autach po taniej naprawie możesz się przejechać Polisa OC po stłuczce. Różnice w zwyżkach są bardzo duże Najbardziej awaryjne auta o przebiegu 100-150 tys. km Jednoczesna zmiana pasa ruchu – kto ma pierwszeństwo? Test letnich opon ADAC 2018. Ogumienie dla kompaktów i aut miejskich