Reflektory Full LED [oświetlenie]

Full-LED

Full-LED

Rozwój techniki świetlnej w zakresie oświetlenia samochodowego zmierza w kierunku zastąpienia tradycyjnych reflektorów z żarnikowym (halogeny) lub wyładowczym (ksenony) źródłem światła zestawami diod elektroluminescencyjnych.

Kompletne reflektory LED wyszły z laboratoriów w 2005 roku, kiedy to niemiecka firma Hella zaprezentowała na salonie motoryzacyjnych w Barcelonie pierwszy reflektor główny oparty wyłącznie na technologii LED. Element wyposażony został w źródło światła mijania, drogowego, do jazdy dziennej oraz kierunkowskazy.

Oficjalna odsłona zaowocowała główną nagrodą za innowacyjność od Stowarzyszenia Inżynierów Samochodowych. Prototypowy reflektor bazował na konstrukcji pochodzącej z Volkswagena Golfa V i opierał się na układzie pojedynczych diod, z których strumień świetlny kierowany był za pomocą specjalnych układów optycznych i wynosił około 3000 lumenów, oscylując wokół wartości osiąganej przez lampy wyładowcze. Biorąc przy tym wydajność świetlną diody LED na poziomie nawet 130 lumenów, z jednego wata mocy do uzyskania założonej wartości wystarczyła równowartość niecałych 25 watów, czyli znacznie mniej niż przy tradycyjnych układach.

Odpowiednia zabudowa diod LED i sterowanie pojedynczymi modułami pozwoliły uzyskać żądaną światłość, natężenie i luminancję przy odpowiedniej granicy światła i cienia.

W przypadku reflektorów diodowych pojawił się także problem stosunkowo wysokiej emisji ciepła w kierunku przeciwnym do kierunku emisji światła i grzaniem się zespołu świetlnego. Wysoka temperatura elementów znacząco obniżała sprawność i — co za tym idzie — strumień świetlny, co zmusiło konstruktorów do zastosowania układów chłodzenia bezpośredniego za pomocą wentylatorów. Ich dodatkową rolą było kierowanie ciepłych mas powietrza na szklaną osłonę reflektora. co rozwiązywało jednocześnie problem wilgoci czy oszronienia szkieł.

Zobacz także:

Zobacz również: Nowy Peugeot 308 SW i 308 GTi - podsumowanie serii testów

Technika świetlna w samochodach – podstawy [oświetlenie]
Temperatura barwowa światła – dlaczego jest tak ważna? [oświetlenie]
Ksenony samoróbki – na co uważać? [oświetlenie]
Reflektory ksenonowe – podstawy [oświetlenie]
Żarówki specjalne dające więcej światła [oświetlenie]
Żarówki specjalne typu Blue – imitacje ksenonów [oświetlenie]
Dioda LED — podstawy [oświetlenie]
Diody LED w samochodzie [oświetlenie]

Zobacz więcej artykułów z serii: Elektryka, oświetlenie i wyposażenie

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Leki zaburzające zdolność prowadzenia pojazdu [poradnik] Regeneracja wtryskiwaczy Common Rail Smarowanie mechanizmów różnicowych - czy wymiana oleju jest konieczna? Eksploatacja świec zapłonowych – ocena wyglądu świecy Łańcuchy tekstylne - lepsza alternatywa dla stalowych? Świece zapłonowe - budowa i zasada działania Jak eksploatować samochód z instalacją gazową? Tramwaj czy auto - kto ma pierwszeństwo? Amortyzatory o zmiennej charakterystyce tłumienia - ciecze magnetoreologiczne Amortyzatory o zmiennej charakterystyce tłumienia - sterowanie zaworami elektromagnetycznymi Porównanie napędu Mazda SKYACTIV kontra Škoda TSI&DSG Opony zimowe - na co zwrócić uwagę Škoda Octavia 1,2 TSI - którą wersję silnika i jaką skrzynię lepiej wybrać? Amortyzatory o zmiennej charakterystyce tłumienia Jak dbać o oświetlenie pojazdu? Jaka prędkość na autostradzie jest najlepsza? Strefa ruchu i strefa zamieszkania - czym się różnią? Dlaczego opona zimowa lepiej sprawdza się podczas zimy? Jak kupować używane auto z instalacją LPG? – strona techniczna Czujniki ciśnienia w oponach TPMS – jak to działa? Czy zakup oszczędnego silnika się zwróci? Wtryskiwacze Common Rail – zasada działania Jak zabezpieczyć auto przed solą? Światła w samochodzie - kiedy włączyć jakie?

Popularne w tym tygodniu:

Czy da się kupić auto za 800 zł i nim jeździć? Sprawdzamy, ile to naprawdę kosztuje Od 16 listopada na stacjach zimowe paliwo. Co oferują najwięksi gracze? Płyn do spryskiwaczy wymieniaj na zimowy już teraz. Oto najprostsza metoda Zimowe opony do auta segmentu D. Test GTU 2017 Skąd wziąć oryginalne części do nietypowego pojazdu? To spory problem dla ubezpieczyciela