Jak uporać się z przerdzewiałym układem wydechowym? [poradnik]

Źródło: htttp://tuning.pl

Źródło: htttp://tuning.pl

Problem przerdzewiałego układu wydechowego jest dobrze znany nie tylko użytkownikom 15-letnich aut, ale także właścicielom niektórych nowszych samochodów. Jakie są symptomy takiej usterki i jak najłatwiej sobie z nią poradzić?

Miejscowa korozja układu wydechowego nie oznacza jeszcze konieczności podjęcia działań naprawczych, ale jego przerdzewienie na wylot już tak. Objawów dziurawego wydechu nie sposób przeoczyć. Spod podłogi do kabiny dochodzi wówczas głośny irytujący dźwięk, który gwałtownie nasila się wraz ze wzrostem prędkości obrotowej silnika.

Jak można naprawić uszkodzony wydech? Istnieją 4 sposoby usunięcia takiej usterki. Pierwszym z nich jest zastosowanie specjalnej taśmy uszczelniającej, która naklejona na dziurę, tymczasowo uszczelni wydech. Jak się pewnie domyślacie, takie rozwiązanie sprawdza się wyłącznie w nagłych przypadkach i nie należy do trwałych.

Źródło: http://autocentrum.pl

Drugim rozwiązaniem jest zaspawanie dziur łatkami. Ta metoda również często okazuje się niezbyt skuteczna. W dość krótkim czasie od takiej naprawy w wyniku postępowania korozji obok łatki pojawia się nowa dziura.

Trzecim sposobem rozwiązania tego problemu jest wycięcie przerdzewiałych elementów i wspawanie w ich miejsce nowych. Taki sposób zdaje egzamin tylko wtedy, gdy prace zostały wykonane solidnie (jeśli warsztat dobrał rury o właściwej średnicy i odpowiedni tłumik). Jeśli jednak mechanik zastosuje niewłaściwe elementy, wówczas może ucierpieć na tym dynamika pojazdu.

Problem może pojawić się również wtedy, gdy serwis do naprawy użyje części niskiej jakości. W takiej sytuacji wydech może przerdzewieć na wylot już po roku od naprawy. Wymieniając elementy układu wydechowego, warto także przyjrzeć się bliżej (zazwyczaj gumowym) wieszakom, które mogą być wyeksploatowane i przyczyniać się do hałasu podczas jazdy.

Wykonywanie takich operacji zalecamy wyłącznie w przypadku aut, do których trudno jest znaleźć zamienniki. Ostatnim i jednocześnie najskuteczniejszym sposobem rozwiązania kłopotów z układem wydechowym jest wymiana jednego z jego elementów lub całości. Przed zakupem warto jednak dokładnie posprawdzać ceny zarówno zamienników, jak i części oryginalnych, ponieważ czasem zdarza się, że ten sam element w autoryzowanym serwisie może być tańszy niż zamiennik renomowanej firmy.

Zobacz również: Jak prawidłowo przewozić dzieci w samochodzie?

Odradzamy inwestowanie w tłumiki "tuningowe", które sporo kosztują i poza sportowym pomrukiem niewiele dają. Dobrze dobrany pod względem geometrii i przepływu spalin kompletny układ wydechowy dedykowany do konkretnego modelu może natomiast podnieść moc nawet o kilka procent. Na rynku dostępne są też elementy układu wydechowego wykonane ze stali nierdzewnej, na które dostaniemy dożywotnią gwarancję. Jednak ich wysokie ceny często sprawiają, że montaż ich staje się po prostu nieopłacalny.

Wymianę tłumika lub innych części układu wydechowego najlepiej powierzyć fachowcom, ponieważ odkręcanie zapieczonych śrub lub demontaż skorodowanych elementów mogą wymagać użycia specjalistycznego sprzętu, w tym między innymi palnika.

Zobacz także:

Co robić, gdy przegrzewa się silnik? [poradnik]

Jak zarejestrować używane auto? [poradnik]

Jak zadbać o przewody hamulcowe w naszym aucie?[poradnik]

Źródło: Motofakty

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Aktualności:

Nowy model McLarena w 2015 roku [aktualizacja] Aston Martin testuje panele słoneczne na swoich samochodach Nissan Navara od Nismo Kobiety wybrały swój samochód roku Zlicytowano najdroższe numery rejestracyjne świata Sebastian Vettel po trzech dniach w Scuderia Ferrari Suzuki Wagon R+ z wadliwymi poduszkami powietrznymi Problem z hamulcami w Jaguarach XJ Poważna awaria silnika w 14 tysiącach samochodów Toyoty BMW serii 5 GT z dieslem do serwisu Range Rover Evoque Cabrio prawdopodobnie w przyszłym roku WEC 2014 São Paulo: triumf Porsche, mistrzostwo Toyoty Ciąg dalszy opery mydlanej Saaba Mark Webber nie pamięta swojego wypadku w Sao Paulo BMW 2 Active Tourer z napędem xDrive Tajemniczy muł testowy LaFerrari - będzie spider? Mercedes-Benz SL63 AMG World Championship 2014 Collector's Edition Chiny staną się głównym odbiorcą Volvo Wzmocniony Seat Leon Cupra Drogowe samochody McLarena nie dostaną silników Hondy Ford Ranger po kuracji odmładzającej [wideo] BMW przedstawia najdroższy lakier w swojej ofercie Jazda z pijanym kierowcą to gra o życie. Zagrasz? Potężna kraksa Marka Webbera w Sao Paulo!

Popularne w tym tygodniu:

Prokuratora skonfiskowała 1000-konnego Mercedesa. Samochód wyceniają na 3 mln zł Na Polonezie można zarobić. Specjalna wersja dla policji sprzedała się błyskawicznie Nowe dzieło Singera i Williamsa. Porsche 911 zwala z nóg VC-T - rewolucyjny silnik Infiniti w sprzedaży od 2018 roku Skromny kierowca Hellcata pokazuje, co daje duża moc. Chevrolet Corvette nie miał szans Przejechał Chevroletem Corvette ponad milion kilometrów. Teraz oddał samochód do muzeum Jakich aut elektrycznych chcą Polacy? Są badania Raport UOKiK. Stacje, na których sprzedawano paliwo złej jakości Powrót do przeszłości! Je Design bierze się za Seata Leona Cupra Najtańsi ubezpieczyciele. Ranking OC, AC i NNW Przywiązał telefon i tablet do kierownicy. Policjant nie mógł wyjść ze zdziwienia Mimo wieku, ciągle pociąga. Legendarny Ford RS200 Evolution trafił na sprzedaż