Dziadkowozy - bolidy starszych panów

Dziadkowozy - bolidy starszych panów

Dziadkowozy - bolidy starszych panów
Bartosz Pokrzywiński
13.05.2011 21:51, aktualizacja: 07.10.2022 17:45

Na drogach zauważyć można wiele osób starszych, które odpalają swoje auta co niedzielę by pojechać do kościoła, odwiedzić krewnych oraz raz na jakiś czas wyjechać na działkę. Jakimi autami najczęściej podróżują takie osoby? Zapraszamy na przegląd stereotypowych dziadkowozów.

Mercedes W123 "Beczka"

Obraz

Ponad 2 500 000 wyprodukowanych egzemplarzy, 10 lat sprzedaży oraz niezliczone ilości wypowiedzianego słowa "beczka", które stało się określeniem Mercedesa W123, ogromnego sukcesu producenta ze Stuttgartu. Pojazd zadebiutował na rynku w 1976 roku, więc 35 lat temu, kiedy to większość dzisiaj już starszych panów była u szczytu swojej kariery.

Z pewnością każdy z nich marzył wówczas o niemieckiej technologii, ogromnym grillu oraz gwieździe na masce, która gwarantowała prestiż i bardzo wiele znaczyła w tamtych czasach w naszym kraju. Starsi panowie stali się świetną przechowalnią tych zabytkowych już Mercedesów. To właśnie dzięki nim można dzisiaj znaleźć egzemplarz z przebiegiem 100 000 km w idealnym stanie z książką serwisową, instrukcją obsługi oraz oryginalnym zestawem naprawczym do kół.

Obraz

Toyota Auris

Obraz

W 2007 roku, zaledwie rok po debiucie nowej Corolli, Toyota postanowiła, że popularny kompakt wyjdzie na rynek tylko jako sedan oraz kombi, a jego wersją hatchback będzie zupełnie inne auto. Tak właśnie narodził się Auris. Ładnie wyglądający, bardzo pojemny, ale niewielki, nowoczesny i przystępny samochód, który stał się ulubieńcem kobiet oraz osób starszych.

Auris jest doskonałą propozycją dla tych osób w starszym wieku, które nie chcą rezygnować z wygody oraz komfortu posiadania pięciu drzwi, ale jednocześnie szukają czegoś bezpiecznego i bardzo przyjaznego kierowcy. Duże okna, drążek zmiany biegów umieszczony blisko kierownicy, ogromne klamki i spokojna stylistyka, to tylko kilka zalet Toyoty.

W Polsce ceny Toyoty Auris rozpoczynają się od 57 800 zł za trzydrzwiowe auto z silnikiem benzynowym 1,3 VVT-i oraz sześciobiegową manualną skrzynią biegów.

Obraz

Fiat Punto

Obraz

Ikona dziadkowozów. Chyba na każdym osiedlu obok każdego bloku jest przynajmniej jeden garaż, w którym stoi Fiat Punto. Dobry i uczynny dziadek najczęściej jeździ nim na pocztę, zawozi babcię do lekarza i odbiera wnuczka. Skąd się wzięła ta miłość do Fiatów?

Być może jest ona uwarunkowana czasami, kiedy w Polsce do najpopularniejszych aut należały 125P oraz 126P. Zaufanie do włoskiej marki, tanie części zamienne, przyzwoite silniki oraz niska cena używanych egzemplarzy. To właśnie dzięki temu zarówno Punto pierwszej jak i drugiej generacji jest tak popularne wśród osób starszych.

Obraz

Renault Thalia

Obraz

Podobnie jak Opel Astra, tak również i Renault Thalia jest dowodem na to, że starsi ludzie, kiedy mają wybór, stosunkowo często decydują się na auta z nadwoziem sedan. Thalia zadebiutowała na naszym rynku w 2001 roku.

Auto miało być odpowiedzią Renault na coraz większą konkurencję w segmencie aut klasy B. Thalia to tak naprawdę Clio z bagażnikiem, co ciekawe ten czterodrzwiowy sedan jest sprzedawany również jako Nissan Platina. Ulubiony pojazd działkowców, którzy mogą sobie pozwolić na nieco nowsze od Astry auto.

Obraz

Opel Astra F

Obraz

Opel Astra pierwszej generacji oznaczony w nomenklaturze niemieckiego producenta literką F, jest doskonałym przykładem auta dla każdego. Z nadwoziem typu hatchback zarówno w wersji trzy- jak i pięciodrzwiowej, jest pojazdem dla młodych i początkujących kierowców oraz ludzi w średnim wieku. Podobnie jest z kabrioletem. Kombi zadowoli natomiast właścicieli sklepików szkolnych oraz monterów telewizji kablowej.

Na polskich drogach można zaobserwować, że osobom starszym szczególnie do gustu przypadła wersja sedan. Spokojna stylistyka, obły tył, a przez to również pojemny bagażnik, dzięki czemu auto nie rzuca się w oczy pod blokiem i jest w stanie przewieźć kilka worków z ziemią ogrodową na działkę.

Obraz

Volkswagen Polo III

Obraz

Kiedy w latach 90-tych Volkswagen wprowadzał na rynek trzecią generację Volkswagena Polo, Niemcy doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że większością nabywców auta będą emeryci. Dlatego też stylistyka popularnej Polówki jest bardzo stonowana, silniki są słabe, a samo auto nie gwarantuje absolutnie żadnych emocji, poza wersją GTI.

Polo występowało również w odmianach sedan oraz kombi. W przypadku niemieckiego auta segmentu B, sytuacja wygląda bardzo podobnie jak w przypadku Fiata Seicento. Polo jest dobrym autem dla osób rozpoczynających jak i dla tych kończących swoją przygodę z motoryzacją. Świetny, bezpieczny i przemyślany wybór.

Obraz

Fiat Panda

Obraz

Mówiono o tym, że nowy Fiat Panda miał być niejako udoskonalonym następcą malucha i wyjściem na przeciw tym klientom, dla których Seicento było zbyt małe, a Punto zbyt drogie. Ciasny, ale pięciodrzwiowy miejski samochód, podobnie zresztą jak inne małe Fiaty, od razu stał się ulubieńcem starszych małżeństw.

Pomimo tego, że druga generacja Fiata Pandy jest z nami od 2003 roku, model ten nadal jest w sprzedaży. Najtańsza wersja Pandy o nazwie Fresh z silnikiem benzynowym 1,2 o mocy 69 KM, jest dostępna już za 25 990 zł. To już drugi, ale wcale nie ostatni Fiat w tym zestawieniu. To o czymś świadczy.

Obraz

Mercedes Klasy E W210

Obraz

Z pozoru ulubiony pojazd taksówkarzy oraz biznesmenów o ciemniejszej karnacji skóry. Jakby się jednak bliżej przyjrzeć grupie właścicieli dopracowanego niemal pod każdym względem Mercedesa Klasy E generacji W210, da się wśród nich zauważyć również starszych panów.

Nie są to działkowcy, ludzie mieszkający w starych blokach z wielkiej płyty czy osoby z utęsknieniem wspominające czasy komunizmu. Kierowcy Mercedesów W210 to osoby nadal aktywne, których nawet w podeszłym wieku stać na utrzymanie takiego auta, a co za tym idzie nadal pracują. Siwy pan po 60-tce w koszuli i dżinsach być może właśnie jedzie odebrać wnuka, a przy okazji sprawdzi jak pracują mechanicy w jego zakładzie naprawy samochodów.

Obraz

Skoda Octavia II

Obraz

Skoda Octavia, czyli niemiecka technologia ukryta pod karoserią urokliwej Czeszki za bardzo rozsądną cenę. Jeden z ulubionych samochodów tych starszych osób, które mieszkają w domkach jednorodzinnych i potrzebują pewnego autka, które zawsze dowiezie ich do wnuków, kiedy te są chore, a ich mama musi iść do pracy.

Starsze osoby chcące kupić Octavię powinny zainteresować się modelem Tour, czyli przedliftingową wersją Octavii II generacji. Już za 43 100 złotych można u dilera Skody dostać całkowicie nowe auto z fabryczną gwarancją. Na liście wyposażenia dodatkowego znajduje się także instalacja gazowa. Starsze osoby z pewnością wolałby jednak poczciwego diesla 1,9 TDI.

Obraz

Fiat Seicento

Obraz

Fiat Seicento jest pod pewnym względem fenomenem. To jeden z tych pojazdów, który jest początkiem oraz końcem przygody z motoryzacją. Seicento jest bardzo często wybierany przez młodych kierowców, którzy nie czują się pewnie w większym aucie lub dostali go w spadku po dziadku, który już nie będzie jeździł.

Starsze osoby uwielbiają Fiaty Seicento. Po pierwsze dlatego, że są niewielkie, przez co łatwo je zaparkować, nie palą wiele i nie sprawiają problemów w utrzymaniu oraz co bardzo ważne, jeszcze kilka lat temu można było kupić zupełnie nowy egzemplarz z gwarancją za równowartość 7-letniego Volkswagena Golfa.

Dziadek parkuje seicento

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)