Jak holować przyczepę – poradnik

Ciągnięcie przyczepy wymaga od kierowcy uwagi i delikatności. W dodatku musi on się orientować w skomplikowanych przepisach.

Przyczepa to pojazd kołowy bez własnego napędu, który jest przystosowany do ciągnięcia przez pojazd silnikowy. Przyczepą lekką jest ta, której dopuszczalna masa całkowita (DMC) nie przekracza 750 kg. Nie musi ona mieć tzw. hamulca najazdowego (wykorzystującego siłę powstającą między pojazdem a przyczepą pod wpływem najeżdżania przyczepy na hamujący pojazd). Obowiązkowo w taki hamulec musi być za to wyposażona przyczepa o DMC powyżej 750 kg.

Jaką przyczepę może ciągnąć posiadacz kategorii B? Podpowiedzi warto poszukać w dowodzie rejestracyjnym naszego samochodu. Przyjrzyjmy się rubrykom:
F.1 – określa w kilogramach maksymalną masę całkowitą pojazdu;
O.1 – określa w kilogramach maksymalną masę całkowitą przyczepy z hamulcem;
O.2 – określa w kilogramach maksymalną masę całkowitą przyczepy bez hamulca.

Prawo o ruchu drogowym mówi, że rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez samochód osobowy nie może przekraczać rzeczywistej masy całkowitej naszego auta. Rzeczywistej, a nie dopuszczalnej. Masa rzeczywista to masa pojazdu łącznie z masą znajdujących się w nim rzeczy i osób.

To nie koniec komplikacji. Polskie prawo uznaje, że hamulec musi być uruchamiany z miejsca kierowcy. Hamulec najazdowy tego warunku nie spełnia. Dlatego trzeba jeszcze sięgnąć po rozporządzenie, które mówi, że stosunek masy (DMC) pojazdu do masy (DMC) przyczepy z hamulcem najazdowym musi wynosić 1,33:1.

Innymi słowy, jeśli w rubryce O.1 mamy wpisane np. 1600 kg, a nasze auto waży 2000 kg, to nie oznacza, że możemy ciągnąć przyczepę o DMC 1600 kg. Musimy podzielić 2000 przez 1,33, co daje 1503 kg. Ustawodawcy zawsze frontem do użytkowników dróg.

Zgodnie z przepisami wprowadzonymi w styczniu 2013 r. całkowita masa zespołu pojazdów kierowana przez posiadacza kategorii B nie może przekroczyć 4250 kg. Warunek jest taki, że mając samochód o DMC 3500 kg, ciągniemy przyczepę lekką o maksymalnej DMC 750 kg. W takim przypadku będziemy musieli uiścić opłatę ViaTOLL. Nie obowiązuje ona, gdy masa zestawu jest mniejsza lub równa 3500 kg.

Zobacz również: Jak prawidłowo przewozić dzieci w samochodzie?

Mając prawo jazdy kategorii B, możemy też ciągnąć przyczepę o masie większej niż 750 kg, ale przy tym spełnimy warunek mówiący o stosunku mas 1,33:1, a DMC całego zestawu nie przekroczy 3500 kg.

Zeszłoroczne zmiany wprowadziły też kategorię B96, pozwalającą na kierowanie zespołem pojazdów o masie do 4250 kg, gdzie przyczepa może mieć DMC większą od 750 kg.

Znów trzeba pamiętać, że auto holujące przyczepę musi mieć o 33% wyższą masę od przyczepy holowanej. Uprawnienia B96 można zdobyć, zdając egzamin, który jest taki sam jak w przypadku B+E. Nie trzeba jednak uprzednio przechodzić kursu.

Przejdźmy do sedna, czyli tego, jak holować (a właściwie ciągnąć) przyczepę. Zacznijmy od tego, że poza obszarem zabudowanym na drogach jednojezdniowych możemy poruszać się samochodem osobowym z przyczepą z maksymalną prędkością 70 km/h. Na drogach dwujezdniowych poza obszarem zabudowanym, drogach ekspresowych jedno- i dwujezdniowych oraz autostradach obowiązuje ograniczenie do 80 km/h.

Podstawą jest jazda defensywna, spokojna. Musimy pamiętać, że z dodatkową masą za plecami wydłuża nam się droga hamowania. Przyczepa nie trzyma się samochodu na sztywno, należy więc unikać gwałtownego zwalniania i przyspieszania, a także nagłych skrętów.

Tor jazdy przyczepy jest inny niż auta. Jest to szczególnie istotne podczas skręcania. Uważajmy wtedy, czy przypadkiem przyczepa nie jest na kursie kolizyjnym ze stojącym pojazdem czy też pieszym idącym się po wewnętrznym łuku drogi.

Jeśli przyczepa zacznie jechać wężykiem, powinno się lekko przyspieszyć, ewentualnie przyhamować i zaraz lekko przyspieszyć. Gdy to nie pomaga, wytraćmy spokojnie prędkość i sprawdźmy samą przyczepę, w tym ciśnienie w oponach oraz rozmieszczenie ładunku. Co do tej ostatniej kwestii, starajmy się tak rozlokować najcięższe przedmioty, aby znajdowały się one nad osią przyczepy.

Cofanie nie jest łatwe, dlatego warto je przećwiczyć na dużym, pustym placu. Przede wszystkim na początku cofania musimy skręcić koła w przeciwną stronę, niż ma podążyć przyczepa.

Przykładowo chcemy pojechać po łuku w lewo. Delikatnie ruszamy i po chwili skręcamy kierownicę w prawo, mniej więcej o pół obrotu. Przyczepa zacznie wtedy łamać się w lewo. Wtedy i my obracamy koło w lewo, ale bez przesady, trochę więcej niż do jazdy na wprost. Do wykonywania tego manewru potrzeba dużo praktyki.

Zobacz więcej artykułów z serii: Poradniki eksploatacyjne

Podziel się:

Przeczytaj także:

Także w kategorii Poradniki i mechanika:

Usterki w silniku ZS, które mogą się zdarzyć zimą... Zimowe wyjazdy autem na narty - kompendium wiedzy [poradnik] Jak wybrać łańcuchy śniegowe - poradnik Jak przewozić zwierzęta w samochodzie - poradnik Jak wymienić klocki hamulcowe - poradnik Paliwa zimowe dla silników ZS od strony technicznej Zestaw naprawczy czy koło zapasowe? - poradnik Lakierowanie na mokro - na czym polega? Silnik krokowy - budowa, zasada działania, funkcjonowanie Wyciągarki – budowa, działanie, obsługa Co jest niezbędne do off-roadu? Jak zamontować fotelik samochodowy? [poradnik] Rozrząd - rodzaje napędu Jak zamontować boks dachowy [poradnik] Paliwa zimowe – dlaczego warto je stosować? Alternator – budowa, usterki, sposób działania Kabriolet z dachem materiałowym czy metalowo-szklanym? - różnice techniczne Paliwa zimowe - czym właściwie są? Jak otworzyć zamarznięte drzwi? [poradnik] Po co i jak glinkować karoserię [poradnik] Akumulator – kiedy wymieniać, jak dobierać? Jak założyć łańcuchy śniegowe? [poradnik] Taryfikator mandatów i punktów karnych na rok 2013/2014 Wymiana opon - dlaczego drogo, niefachowo i niekulturalnie? [felieton]

Popularne w tym tygodniu:

Kończy się paliwo i co dalej? Jazda na rezerwie to spore ryzyko Jesienią i zimą tankuj do pełna. Unikniesz kłopotów Hamulec elektryczny zamiast ręcznego. W czym jest lepszy, a w czym gorszy od klasycznego rozwiązania? Rezygnacja z samochodu sposobem na kupno mieszkania? Koło dwumasowe nie zawsze winne stuków i wibracji. Co się dzieje, jeżeli jego wymiana nie pomaga? Koszt rejestracji samochodu - ile trzeba wydać? Czego nie wiesz o kole dojazdowym? Wyniki naszej sondy pokazują, że sporo Jak postępować w przypadku awarii samochodu na autostradzie? Możesz więcej niż myślisz Akcja serwisowa Volkswagena w związku z aferą spalinową. Jak to wygląda z punktu widzenia użytkownika auta? SUV-y i crossovery w Grupie Volkswagena. Co jest czym? Wypłaty odszkodowań z OC: ubezpieczyciele wciąż oszukują Test opon zimowych GTU 2017: ogumienie dla SUV-a