Lamborghini Reventon

Model
Lamborghini Reventon Zobacz 5 zdjęć

Lamborghini Reventon

Po wypuszczeniu specjalnych wersji modeli Murcielago oraz Gallardo Lamborghini szybko zauważyło, że cieszą się one ogromną popularnością. Stosunkowo niewielkim kosztem można delikatnie zwiększyć moc silnika, dodać kilka stylistycznych smaczków, nowy kolor lakieru oraz zmienić coś we wnętrzu, a miłośnicy supersamochodów będą szczęśliwi.

Prawdopodobnie to było bodźcem do rozpoczęcia prac nad modelem Reventon, który w niczym nie przypominał dotychczasowych projektów spod znaku wściekłego byka. Model ten miał być nagrodą i wyróżnieniem dla Lamborghini za świetne wyniki finansowe, musiało to być więc coś wyjątkowego.

Tak więc w 2007 roku Lamborghini zaprosiło grupę zaufanych klientów i pokazało im pierwsze szkice auta. Podobno od razu zgłosiło się 20 osób gotowych zapłacić milion euro za efekt końcowy. We wrześniu Włosi ogłosili, że zamierzają zbudować specjalny model auta niedostępny dla zwykłych śmiertelników. Tak właśnie narodził się Reventon.

Po raz kolejny Lamborghini przestudiowało historie znanych torreadorów i okazało się, że jeden z nich został zabity na arenie przez byka o imieniu Reventon. Wyśmienita nazwa. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami nie miał być to całkowicie nowy model zbudowany od podstaw, tylko solidnie zmodyfikowana wersja Murcielago.

Inżynierowie wzięli więc płytę podłogową, technologię, część podzespołów oraz oczywiście silnik z modelu LP640, a styliści dostali bardzo proste zadanie. Narysować auto, inspirując się najnowocześniejszym wielozadaniowym samolotem świata – Lockheed Martin F-22 Raptor.

Efekty widać gołym okiem. Auto jest zdumiewające, a już sama stylistyka nadwozia zapiera dech w piersiach. Mimo że już na pierwszy rzut oka widać, że bazą do budowy tego modelu było Murcielago, absolutnie nikomu to nie przeszkadza.

gresywne linie i ostre cięcia odwołują się do nowoczesnych samolotów bojowych niewykrywalnych dla radarów. Tylne światła wykonano w technologii LED i uformowano je tak, że pod każdym kloszem z daleka widać trzy czerwone strzałki.

Pokrywa silnika została zaprojektowana tak, by przypominać grzbiet samolotu F-22 Raptor. Pod nią kryje się serce tego wspaniałego auta. Jest nim jednostka V12 o pojemności 6,5 l, która została wzmocniona o 10 KM. Dzięki temu Reventon jest mocniejszy od standardowego LP640, a po prawym pedałem kierowca ma do dyspozycji aż 650 KM i 660 Nm momentu obrotowego.

18-calowe felgi zaprojektowane tak, by wsysać powietrze chłodzące tarcze hamulcowe, za pośrednictwem półautomatycznej przekładni E-Gear przenoszą to wszystko na asfalt, sprawiając, że auto rozpędza się od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,4 s oraz osiąga prędkość maksymalną 340 km/h.
Niestety, nieco gorzej prezentuje się wnętrze Reventona. Wyraźnie da się tutaj zauważyć elementy przejęte z Murcielago LP640. Na szczęście Lamborghini postarało się o kilka drobnych dodatków, które poza 650 KM za plecami uczyniły jazdę Reventonem niezwykłym doznaniem.

Poza Alcantarą, która łączona jest ze skórą, można tutaj znaleźć mnóstwo włókna węglowego. Prawdziwym smaczkiem jest prędkościomierz, którego obudowa w całości została wykonana właśnie z włókna węglowego.

Wyświetlacz może prezentować kierowcy dane na 2 sposoby. Miłośnicy klasycznych rozwiązań z pewnością wybiorą konserwatywne tarcze, jednak jest także opcja, która sprawia, że prędkość, obroty silnika oraz inne dane są prezentowane w formie przypominającej grafikę wyświetlaną pilotom myśliwców.

Niestety, Lamborghini zbudowało tylko 21 egzemplarzy tego modelu, z których 20 zostało sprzedanych za kwotę 1 000 000 euro netto. Właśnie takie supersamochody sprawiają, że w każdym mężczyźnie budzi się małe dziecko.

Jeśli ktoś nie załapał się na Reventona, za 100 000 euro więcej może kupić model Reventon Roadster. Także powstanie tylko 20 egzemplarzy tego modelu, a wszystkie będą bazowały na Murcielago LP640 Roadster.

Plusy:
+ Stylistyka
+ Osiągi
+ Odwołania do F-22 Raptor

Minusy:
- Brak skrzydeł

Szybkie fakty
MarkaLamborghini
TypSamochód osobowy

Generacje Lamborghini Reventon

Inne modele Lamborghini

Lamborghini Reventon: newsy, testy i recenzje

Goodyear - konferencja

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie