Dodge Journey

Model
Dodge Journey Zobacz 5 zdjęć

Dodge Journey

Journey to samochód typu crossover z nadwoziem kombi produkowany od 2008 roku przez amerykański koncern samochodowy Chrysler pod marką Dodge. Auto w pewnym stopniu jest następcą modelu Caravan.

Journey ma sporych rozmiarów nadwozie. Karoseria ma prawie 4,9 m długości i ponad 1,8 m szerokości. Stylistycznie auto jest podobne do starszego, ale mniejszego modelu Caliber. Tak jak Caliber Journey ma dość kanciaste nadwozie z ostro zaznaczonymi liniami.

W przeciwieństwie do Caravana, który był wyraźnie vanem, nadwozie Journeya ma sylwetkę kombi. Różnica polega również na tym, że w przeciwieństwie do na przykład modelu Voyager Journey ma otwierane klasycznie wszystkie boczne drzwi (w Voyagerze i Caravanie tylne drzwi są przesuwne).

Wnętrze auta jest obszerne, ale nieco ustępuje europejskiej konkurencji. Szczególnie różnicę poczują pasażerowie tylnej kanapy, którym może odrobinę brakować miejsca na nogi. Za to nad głową miejsca jest dużo.

Podobnie jak w modelu Caliber, tak i w większym bracie konstruktorzy nie najlepiej zaprojektowali siedzenia. Przednie fotele, choć nie są bardzo źle wyprofilowane, to mają zbyt krótkie siedzisko, przez co wyżsi kierowcy mogą mieć problem z podparciem ud. Tylna kanapa wydaje się płaska jak deska i siedzi się na niej mało wygodnie.

Podobnie jak słabe są siedzenia, tak niskiej jakości są plastiki zastosowane we wnętrzu. Być może osoby nie zasiadające za kierownicą konkurencyjnych samochodów z Europy tego nie odczują, ale te, które miały do czynienia z europejskimi crossoverami średniej klasy, zauważą różnicę. Użyte plastiki co prawda spasowano całkiem nieźle, ale są one twarde i nieprzyjemne w dotyku.

Za to atutem Journeya jest duży bagażnik, który można powiększyć do aż 2300 l po złożeniu oparcia tylnej kanapy.

Dodge Journey wytwarzany jest z pięcioma silnikami, wśród których znajduje się jeden diesel będący jednocześnie najmniejszą dostępną jednostką napędową.

2-litrowy silnik zasilany olejem napędowym ma turbosprężarkę i bezpośredni wtrysk paliwa do komory spalania. Wyprodukowana przez Volkswagena jednostka napędowa rozwija moc 140 KM i maksymalny moment obrotowy 310 Nm. Z silnikiem tym sprzęgnięta jest 6-biegowa, dwusprzęgłowa skrzynia biegów.

W Polsce właśnie z tym motorem oferowane jest auto z wyposażeniem oznaczanym przez Dodge’a jako SE. W wyposażeniu seryjnym znajdują się oczywiście przednie poduszki powietrzne. Są także boczne poduszki gazowe, system ABS, ASR oraz ESP. Jako wyposażenie dodatkowe można nabyć też trzeci rząd siedzeń.

W USA odmiana SE sprzedawana jest z benzynowym 2,4-litrowym silnikiem o mocy 173 KM.
Z dieslem można też połączyć poziom wyposażenia SXT, w którym seryjnie klient otrzymuje automatyczną klimatyzację, tempomat, odporną na zabrudzenia specjalną tapicerkę siedzeń czy elektrycznie regulowany fotel kierowcy.

Co więcej, ta jednostka silnikowa jest również sprzedawana jako wersja R/T. W takim przypadku poza wymienionymi wyżej elementami wyposażenia w samochodzie znajdzie się miejsce dla skórzanej tapicerki wszystkich siedzeń czy elektrycznego podgrzewania przednich foteli. Auto otrzyma również 19-calowe koła.

Wersję R/T można także nabyć z 2,7-litrowym silnikiem V6, który spala benzynę. Motor ma moc nieco ponad 180 KM. Wydaje się, że jednostka benzynowa lepiej pasuje do sportowej wersji, jaką jest R/T.
W Stanach Zjednoczonych zarówno odmiana SXT, jak i R/T wyposażane są w ten sam motor V6 o objętości skokowej 3,5 l. Silnik ma moc 235 KM i maksymalny moment obrotowy o wartości 315 Nm. I wersję SXT, i R/T można wybrać z napędem przednim lub napędem na wszystkie koła. Na niektórych rynkach pojawia się też 3,6-litrowy silnik V6 z serii Northstar.

Od 2011 roku w Europie i Polsce można nabyć europejski odpowiednik Dodge’a Journeya, sprzedawany pod marką Fiat. Chodzi o bliźniaczy model Freemont.

Szybkie fakty
MarkaDodge
TypSamochód osobowy

Generacje Dodge Journey

Inne modele Dodge

Dodge Journey: newsy, testy i recenzje

Goodyear - konferencja

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie