Ford Edge

Model
Ford Edge Zobacz 10 zdjęć

Ford Edge to osobowe auto typu SUV produkowane przez amerykańską markę Forda. Pierwsza generacja Forda miała swój debiut w 2006 roku, jednak model ten nie trafił na europejski rynek.

Historia Forda Edge

Forda Edge można określi jako bliźniaczy model Lincolna MKX, który jednak nie dorównywał Lincolnowi pod względem szeroko pojętego luksusu. Założeniem zarządu Forda było stworzenie wyważonego modelu auta, zaspakającego apetyt rynku na samochód mniejszy niż duży Explorer, a zarazem większy od Freestara.

Charakterystycznym elementem Forda Edge jest duży, chromowany grill, reprezentatywny dla amerykańskiego stylu modeli Forda. Wnętrze auta odznaczało się elegancją i sterylnością, podróżujący zaś mieli pod dostatkiem miejsca na nogi oraz nad głową.

Dane techniczne Forda Edge

W Ford Edge występowały dwa rodzaje widlastych silników, mających moc 269 KM lub 309 KM. Przy pomocy automatycznej skrzyni biegów o sześciu przełożeniach, moment obrotowy przenoszony był na przednie koła lub na wszystkie. W roku 2010 Ford Edge poddany został odświeżeniu, dzięki temu zyskał przyciągający wygląd, a grill, zderzak i reflektory podległy unowocześnieniu.

Ford Edge 2 generacji

Forda Edge drugiej generacji zaprezentowano w 2014 roku, ale na rynku europejskim model ten zabrylował dopiero w 2016 roku. Generacja II Forda Edge stała się modelem uniwersalnym dla całego świata, w skutego tego, Edge trafił na przeróżne rynki państwowe w praktycznie niezmienionej formie.

Płyta podłogowa samochodu jest identyczna jak ta, znajdująca się w czwartej generacji Forda Mondeo, sam zaś Edge bardzo przypomina Forda Kuga, ale jest większy od niego. Wnętrze Edge jest niezwykle przestronne, a bagażnik ma pojemność wynoszącą, bagatela, 602 litry. Model ten też waży swoje – jego masa wynosi prawie dwie tony.

Na rynku europejskim, Ford Edge II występuje jedynie z motorem diesla TDCi (poj. 2 litry) w dwóch wariantach: 180 KM (z sześciobiegową skrzynią ręczną) i 210 KM (z automatyczną przekładnią Power Shift). Obie te wersje napędzane są na obie osie. Oczywiście w USA wachlarz dostępnych silników jest większy, oferuje większe pojemności.

Głównym konkurentem Forda Edge II jest BMW X5 i Volvo XC60.

Szybkie fakty
MarkaFord
TypSamochód osobowy

Generacje Ford Edge

Inne modele Ford

Ford Edge: newsy, testy i recenzje

Nowy Ford Edge (2016) - Samochód Miesiąca

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie