Kia Optima

Model
Kia Optima Zobacz 12 zdjęć

Kia Optima to auto osobowe klasy średniej pochodzący z koreańskiej stajni Kia Motors. Światło dzienne model ten ujrzał w 2000 roku, a dwie pierwsze generacje Kii Optimy nosiły również nazwę Kia Magentis. Wraz z nastaniem 2015 roku, Kia rozpoczęła produkcję czwartej już generacji Optimy. Bazą wyjściową przy projektowaniu początkowego modelu Kii Optimy był Hyundai Sonata III.

Kia Optima – historia

W roku 1998 kontrolę na Kia przejął Hyundai. Kia na początku XXI wieku przeszła rewolucyjną zmianę. Pojazdy ze stajni koreańskiego producenta przed rokiem 2000 miały raczej średnią opinię. Większość z nich produkowana była w oparciu o rozwiązania, które sprawdziły się w Maździe, jednak słabe wykonanie, nieciekawa linia stylistyczna i dosyć spora usterkowość jak na auto tego pokroju, sprawiały, że jedynym asem w rękawie, jaki miała Kia, to tylko niska cena.

Nabierając doświadczenia i wprawy, Kia zaczyna produkować porządne samochody (pierwszym, który był zapowiedzą dobrej zmiany to model Kia Ceed), które spokojnie mogą stawać w szranki z europejską i japońską konkurencją. W dzisiejszych czasach samochody Kii są wytrzymałe, bezpieczne i odporne na usterki, zaś koszty eksploatacji są niskie.

Jednym z największych, a zarazem najpopularniejszych osiągnięć Kii jest model Optima, który na dzień dzisiejszy doczekał się aż czterech generacji i trzech liftingów.

Kia Optima – pierwsza generacja

Produkcja Kii Optimy I odbywała się w latach 2000-2005. Pierwsza generacja dostępna była najpierw w rodzimej Korei Południowej i w USA. Następnie Kia Optima, pod nazwą Kia Magentis, zaistniała na kanadyjskim i europejskim rynku motoryzacyjnym.

Auto zaprojektowano na płycie podłogowej pochodzącej z Hyundaia Sonaty (wraz z Sonatą samochody mają wspólne podzespoły). W roku 2004 Optimę poddano modernizacji, która dotknęła głównie przodu i tyłu auta.

Kia Optima – druga generacja

Produkcja Kii Optimy II odbywała się w latach 2005-2010. Samochód ten swój debiut miał na międzynarodowych targach North American International Auto Show (2006 r.).

W drugie generacji, Kia Optima odchodzi od podobieństwa do Hyundaia Sonaty. Na rodzimym rynku Optima funkcjonowała pod nazwą Lotze, w USA jako Optima, zaś w Europie i Kanadzie ponownie nazywała się Magentis.

Tym razem auto zaprojektowano na nowej płycie podłogowej MG. W roku 2009 Optimę poddano liftingowi, co skutkowało zmienionym wyglądem z przodu i z tyłu. Po tej innowacji Optimy, projektowaniem w koncernie Kii zajął się Peter Schreyer – Amerykanin. W tym czasie w Optimie zwiększyła się długość pojazdu, inne zaś wymiary pozostawiono bez ingerencji. Kii Optimie drugiej generacji zarzucono nieprzypadkowe podobieństwo do Hondy Accord siódmej generacji.

Kia Optima – trzecia generacja

Produkcja trzeciej generacja Kii Optimy odbywała się w latach 2010-2015. Tym razem ujednolicono nazwę Optima dla wszystkich rynków motoryzacyjnych. Z końcem roku 2013 pojazd poddano modernizacji. Optima III posiadała teraz światła do jazdy dziennej w technologii LED oraz światła przeciwmgłowe, każda zwierająca cztery diody. Opcjonalnie, można było zamówić tylne lampy również wykorzystujące technologię LED. Trzecia Optima dzieliła się również ze względu na wersję wyposażeniową, a było ich trzy: M, L, XL.

Kia Optima – czwarta generacja

Kia Optima IV swój debiut miała w 2015 roku. Pod względem stylistyki, auto rozwija i modernizuje właściwości i elementy znane z trzeciej generacji. Dwie generacją różnią się od siebie np.: zderzakami albo atrapą chłodnicy. Wraz z IV generacją, Optima zyskała sportową odmianę o nazwie GT.

Optima IV charakteryzuje się dynamiczną stylizacją nadwozia, sportowymi fotelami, sportową kierownicą, unowocześnionym zawieszeniem, zmienionym układem kierowniczym i hamulcowym, a także zyskał osiemnastocalowe alufelgi (nie licząc bardzo bogatego wyposażenia Optimy IV). Co więcej, w 2016 roku na genewskich targach samochodowych, przedstawiono publiczności pierwszy raz Kie Optime w odmianie kombi (stworzono ją głównie z myślą o europejskich klientach).

Szybkie fakty
MarkaKia
TypSamochód osobowy

Generacje Kia Optima

Inne modele Kia

Kia Optima: newsy, testy i recenzje

Goodyear - konferencja

Powiązane Tematy

Popularne tematy

Zobacz wszystkie