Poradniki eksploatacyjne

Podziel się:

Jak sprawdzić czy używane auto jest bezwypadkowe?

Aby dokładnie sprawdzić czy auto nie jest po wypadku, należy wykonać pomiar geometrii nadwozia, które też wizualnie powinien ocenić fachowiec. Jednak szukając używanego samochodu trudno jest jeździć z każdym egzemplarzem do warsztatu. Podpowiadamy jak podczas wstępnych oględzin możecie rozpoznać powypadkową przeszłość pojazdu i we własnym zakresie odsiać dobre ziarno od plew.

Tak ułatwisz sobie życie wiosną

Wiosna to okres, w którym warto pomyśleć o samochodzie. W podczas zimy trudno znaleźć chęci na dokładne umycie nadwozia, posprzątanie wnętrza czy kontrolę płynów. W wolny wiosenny dzień można poświęcić autu trochę czasu, by doprowadzić je do porządku po zimie.

Ile kosztuje podstawowy serwis przeciętnego samochodu?

Wielu Polaków serwisuje samochody we własnym zakresie, zlecając niektóre czynności warsztatom niezależnym. Myśląc o kilku- czy kilkunastoletnim samochodzie, zastanawiacie się jak wysokie będą koszty jego utrzymania, jeżeli nie będziecie jeździć do autoryzowanej stacji obsługi. Postaramy się wam przybliżyć ile kosztuje serwis auta w okresie kilku lat.

Czy na pewno wiesz jak korzystać ze świateł w samochodzie?

Używanie świateł samochodu to jeden z podstawowych tematów, jakie kierowca pojazdu powinien bardzo dobrze znać. Jednak obserwując sytuację na ulicach, można mieć wątpliwość, czy aby na pewno każdy wie, co i do czego służy. Zatem przypominamy.

O czym musisz przypomnieć mechanikowi podczas przeglądu poza ASO?

Serwisując swój samochód w autoryzowanym serwisie, można liczyć na porządny przegląd wszystkich elementów, które należy sprawdzić i ewentualnie wymienić. Tak przynajmniej wygląda teoria. Jednak w niezależnym warsztacie, ze względu na konkurencyjne ceny, obsługa jest nieco bardziej okrojona. Tak jest zarówno w teorii jak i w praktyce. O czym warto wspomnieć mechanikowi, oddając samochód na przegląd do warsztatu nieautoryzowanego?

Kontrolki w samochodzie – co oznaczają i jak się zachować, gdy się zapalą?

Kontrolki na tablicy wskaźników nie interesują szczególnie kierowców, dopóki któraś z nich się nie zaświeci. Są takie, które zna każdy użytkownik auta, ponieważ widzi je na co dzień czy poznał je choćby na kursie na prawo jazdy. Są jednak takie, których możecie nie znać. Nie zawsze też wiecie, jak się zachować, gdy jedna z kontrolek nagle się zapali. Oto kilka naszych porad.

Dzięki tym elementom wyposażenia twoje auto będzie technicznie lepsze

W poprzednim tygodniu pisaliśmy o wyposażeniu, które poprawia komfort jazdy. Zasugerowaliśmy, które dodatki warto kupić i dlaczego, a które z nich raczej się wam nie przydadzą. Tym razem przyglądamy się elementom technicznym, które wpływają na zachowanie auta na drodze i poprawiają bezpieczeństwo. Które z nich są warte swojej ceny?

Samochód nie odpala – co można zrobić samodzielnie, a czego unikać?

Diagnozowanie usterek, które powodują problemy z uruchomieniem silnika nie zawsze jest łatwe, a te niekiedy spędzają sen z powiek mechanikom. Lepiej zdać się na nich i powierzyć im naprawę samochodu, jeżeli się na tym nie znacie. To jednak nie oznacza, że sami niczego nie możecie zrobić, choć we współczesnych autach większość opisanych w artykule zabiegów to tak naprawdę czysta „partyzantka”.

Skutki nieodśnieżenia auta mogą być bardzo kosztowne

Odśnieżanie samochodu i oczyszczanie jego szyb ze szronu to jedna z mniej ulubionych czynności każdego kierowcy w okresie zimowym. Często nam się po prostu nie chce albo nie mamy na to czasu. Jazda samochodem oblepionym śniegiem i z zamarzniętymi szybami jest nie tylko niebezpieczna dla nas i innych uczestników ruchu, ale może być też kosztowna.

Zielona Karta - co to jest i gdzie musisz ją mieć?

Obecnie po Europie podróżuje się bardzo łatwo dzięki strefie Schzengen, co sprawia że w ogóle nie musimy myśleć o wykupywaniu dodatkowego ubezpieczenia. Jednak są kraje, w których nasze standardowe OC nie będzie honorowane. Wówczas konieczne jest posiadanie Zielonej Karty lub wykupienie ubezpieczenia granicznego.

Przepisy dotyczące przewożenia ładunków w samochodzie i na nim

Wybierając się na zakupy do hipermarketu budowlanego lub na wakacyjny wyjazd rzadko kiedy zastanawiamy się nad maksymalnymi wymiarami samochodu osobowego wraz z bagażami.

Jak myć i pielęgnować dach kabrioletu?

Zakup kabrioletu i czerpanie przyjemności z jazdy to nie wszystko. To również dodatkowe obowiązki jeżeli mamy miękki dach. Dbałość o jego poszycie daje nam nie tylko gwarancję odpowiedniej estetyki, ale także poczucie komfortu psychicznego. Odpowiednio zabezpieczony nie wymaga specjalnych zabiegów przy myciu i dłużej zachowa świeżość.

Co to jest polisa mini AC?

To tanie ubezpieczenie autocasco, które zabezpiecza właściciela przed całkowitą utratą samochodu, ale nie można liczyć na wypłatę odszkodowania przy drobnych szkodach.

Co to jest Simply Clever?

Simply Clever to idea tworzenia prostych i funkcjonalnych rozwiązań we wnętrzu samochodu opracowana przez Škodę. Pomaga lepiej zagospodarować przestrzeń.

Jak przewozić rowery samochodem?

Wybierając się na urlop latem, nierzadko mamy w planach aktywne spędzanie wolnego czasu, w tym jazdę na rowerze. Wypożyczanie roweru nie tylko kosztuje, ale bywa także kłopotliwe, ponieważ nie zawsze oferta wypożyczalni jest dopasowana do naszych potrzeb. Dlatego wielu z nas decyduje się zabrać rowery ze sobą, co powoduje wiele dylematów. Jak sprawnie, bezpiecznie i zgodnie z prawem przewieźć rower samochodem?

Jak przerobić auto pięcioosobowe na siedmioosobowe?

Wiele samochodów pięcioosobowych występowało też fabrycznie w odmianach siedmioosobowych, co daje możliwość ich zmodyfikowania. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, ale pod warunkiem, że mamy odpowiedni egzemplarz.

Leki zaburzające zdolność prowadzenia pojazdu [poradnik]

Leki na pozór mają niewiele wspólnego z motoryzacją, jednak w rzeczywistości ich zażywanie może negatywnie wpłynąć na kierowcę w czasie prowadzenia pojazdu. Jakich leków nie powinniśmy stosować, jeśli planujemy jazdę samochodem?

Co to jest ISOFIX w samochodzie?

System ISOFIX to obecnie najlepszy i najpopularniejszy sposób mocowania fotelika do przewozu dziecka w samochodzie. Stanowią go dwa proste zaczepy, umieszczone pomiędzy siedziskiem a oparciem fotela lub kanapy, które są przymocowane bezpośrednio do nadwozia.

Transport zwierząt w samochodzie - jak robić to bezpiecznie i co pokryje ubezpieczenie?

Przewożenie dzieci to temat, który zna lub znać powinien każdy rodzic. Jednak przewóz zwierząt, chociaż również wymaga stosownego przygotowania i wiedzy, jest czasem traktowany po macoszemu. Nie traktujemy ich w taki sam sposób jak dzieci i wielu kierowców nie jest świadomych tego, że również za nieprawidłowe przewożenie swojego pupila może dostać mandat. Inna sprawa to duże ryzyko uszkodzenia zwierzaka, który przecież nie siedzi sobie w bezpiecznym foteliku podczas wypadku. Jak zwierze przewozić prawidłowo i na co można liczyć ze strony ubezpieczyciela w razie przykrego w skutkach zdarzenia drogowego?

Jak usunąć skutecznie naklejkę rejestracyjną z przedniej szyby?

W naszym kraju proces rejestrowania wiąże się ze skomplikowanymi procedurami, czasochłonnym wypełnianiem dokumentów i wreszcie montowaniem na aucie tablic oraz naklejki. Nieszczęsna naklejka choć najmniejsza z tego wszystkiego, często bywa bardzo kłopotliwa. Co do zasady jest jednorazowa i za każdym razem gdy się ją odklei, trzeba nabyć nową. Natomiast stara, niestarannie odklejona pozostawia nieładny ślad na szybie czołowej. Jak się jej skutecznie pozbyć, by w to samo miejsce można było przykleić nową naklejkę? Czy da się ją nakleić ponownie?