Poradniki eksploatacyjne

Podziel się:

Skutki nieodśnieżenia auta mogą być bardzo kosztowne

Odśnieżanie samochodu i oczyszczanie jego szyb ze szronu to jedna z mniej ulubionych czynności każdego kierowcy w okresie zimowym. Często nam się po prostu nie chce albo nie mamy na to czasu. Jazda samochodem oblepionym śniegiem i z zamarzniętymi szybami jest nie tylko niebezpieczna dla nas i innych uczestników ruchu, ale może być też kosztowna.

Zielona Karta - co to jest i gdzie musisz ją mieć?

Obecnie po Europie podróżuje się bardzo łatwo dzięki strefie Schzengen, co sprawia że w ogóle nie musimy myśleć o wykupywaniu dodatkowego ubezpieczenia. Jednak są kraje, w których nasze standardowe OC nie będzie honorowane. Wówczas konieczne jest posiadanie Zielonej Karty lub wykupienie ubezpieczenia granicznego.

Przepisy dotyczące przewożenia ładunków w samochodzie i na nim

Wybierając się na zakupy do hipermarketu budowlanego lub na wakacyjny wyjazd rzadko kiedy zastanawiamy się nad maksymalnymi wymiarami samochodu osobowego wraz z bagażami.

Jak myć i pielęgnować dach kabrioletu?

Zakup kabrioletu i czerpanie przyjemności z jazdy to nie wszystko. To również dodatkowe obowiązki jeżeli mamy miękki dach. Dbałość o jego poszycie daje nam nie tylko gwarancję odpowiedniej estetyki, ale także poczucie komfortu psychicznego. Odpowiednio zabezpieczony nie wymaga specjalnych zabiegów przy myciu i dłużej zachowa świeżość.

Co to jest polisa mini AC?

To tanie ubezpieczenie autocasco, które zabezpiecza właściciela przed całkowitą utratą samochodu, ale nie można liczyć na wypłatę odszkodowania przy drobnych szkodach.

Co to jest Simply Clever?

Simply Clever to idea tworzenia prostych i funkcjonalnych rozwiązań we wnętrzu samochodu opracowana przez Škodę. Pomaga lepiej zagospodarować przestrzeń.

Jak przewozić rowery samochodem?

Wybierając się na urlop latem, nierzadko mamy w planach aktywne spędzanie wolnego czasu, w tym jazdę na rowerze. Wypożyczanie roweru nie tylko kosztuje, ale bywa także kłopotliwe, ponieważ nie zawsze oferta wypożyczalni jest dopasowana do naszych potrzeb. Dlatego wielu z nas decyduje się zabrać rowery ze sobą, co powoduje wiele dylematów. Jak sprawnie, bezpiecznie i zgodnie z prawem przewieźć rower samochodem?

Jak przerobić auto pięcioosobowe na siedmioosobowe?

Wiele samochodów pięcioosobowych występowało też fabrycznie w odmianach siedmioosobowych, co daje możliwość ich zmodyfikowania. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, ale pod warunkiem, że mamy odpowiedni egzemplarz.

Leki zaburzające zdolność prowadzenia pojazdu [poradnik]

Leki na pozór mają niewiele wspólnego z motoryzacją, jednak w rzeczywistości ich zażywanie może negatywnie wpłynąć na kierowcę w czasie prowadzenia pojazdu. Jakich leków nie powinniśmy stosować, jeśli planujemy jazdę samochodem?

Co to jest ISOFIX w samochodzie?

System ISOFIX to obecnie najlepszy i najpopularniejszy sposób mocowania fotelika do przewozu dziecka w samochodzie. Stanowią go dwa proste zaczepy, umieszczone pomiędzy siedziskiem a oparciem fotela lub kanapy, które są przymocowane bezpośrednio do nadwozia.

Transport zwierząt w samochodzie - jak robić to bezpiecznie i co pokryje ubezpieczenie?

Przewożenie dzieci to temat, który zna lub znać powinien każdy rodzic. Jednak przewóz zwierząt, chociaż również wymaga stosownego przygotowania i wiedzy, jest czasem traktowany po macoszemu. Nie traktujemy ich w taki sam sposób jak dzieci i wielu kierowców nie jest świadomych tego, że również za nieprawidłowe przewożenie swojego pupila może dostać mandat. Inna sprawa to duże ryzyko uszkodzenia zwierzaka, który przecież nie siedzi sobie w bezpiecznym foteliku podczas wypadku. Jak zwierze przewozić prawidłowo i na co można liczyć ze strony ubezpieczyciela w razie przykrego w skutkach zdarzenia drogowego?

Jak usunąć skutecznie naklejkę rejestracyjną z przedniej szyby?

W naszym kraju proces rejestrowania wiąże się ze skomplikowanymi procedurami, czasochłonnym wypełnianiem dokumentów i wreszcie montowaniem na aucie tablic oraz naklejki. Nieszczęsna naklejka choć najmniejsza z tego wszystkiego, często bywa bardzo kłopotliwa. Co do zasady jest jednorazowa i za każdym razem gdy się ją odklei, trzeba nabyć nową. Natomiast stara, niestarannie odklejona pozostawia nieładny ślad na szybie czołowej. Jak się jej skutecznie pozbyć, by w to samo miejsce można było przykleić nową naklejkę? Czy da się ją nakleić ponownie?

Prawa Murphy'ego na drodze - jak sobie z nimi radzić?*

Prawa Murphy'ego – zbiór popularnych, często humorystycznych powiedzeń, sprowadzających się do założenia, że rzeczy pójdą tak źle, jak to tylko możliwe**. Prawa Murphy’ego niestety obowiązują również na drodze. Jeżeli coś może się nie udać - nie uda się na pewno. Dziś radzę, jak sobie z nimi radzić.

Przygotowanie auta na sezon letni

Właśnie nastała wiosna, a zatem nadchodzi powoli najprzyjemniejsza pora roku, czyli lato. Wiosna to okres, w którym nie tylko organizmy żywe przygotowują się do lata, ale również nasze samochody przechodzą z trybu zimowego w tryb letni. Co warto zrobić w aucie po zimie?

Głęboka kałuża i poważne szkody – co możesz zniszczyć w samochodzie?

Samochody są dostosowane do warunków drogowych, ale nie zawsze warunki drogowe są dostosowane do konstrukcji samochodów, a już z pewnością konstrukcja auta nie jest dostosowana do wszystkich pomysłów kierowców. Są tacy, którzy lubią szybko jeździć po głębokich kałużach, a także tacy, którzy chcąc nie chcąc muszą pokonać głębszą wodę. Warto wiedzieć, jakie szkody może spowodować zbyt szybkie pokonywanie głębokich kałuż.

Co warto wiedzieć przed zakupem łańcuchów śniegowych?

Łańcuchy śniegowe w wielu regionach Polski są nieprzydatne, ale podczas wyjazdów na urlop czy zimowe ferie w góry mogą się przydać. W niektórych krajach, na specjalnie oznaczonych fragmentach dróg lub w określonych warunkach drogowych mogą być nawet wymagane prawem. Ich brak może oznaczać kłopoty, a kupowanie takiego sprzętu za granicą jest obarczone ryzykiem zapłacenia o wiele więcej, niż zapłacilibyście w Polsce. Przypominamy o kilku podstawowych zasadach dotyczących zakupu i korzystania z łańcuchów śniegowych.

Mam silnik 1.2 TDI, 1.6 TDI lub 2.0 TDI EA 189 Volkswagena - co powinienem robić? [aktualizacja]

Jeżeli jesteś właścicielem samochodu pochodzącego z koncernu Volkswagen AG wyposażonego w silnik 1.2 TDI, 1.6 TDI lub 2.0 TDI o oznaczeniu EA 189 afera spalinowa dotyczy również Ciebie. Twój silnik najpewniej został wyposażony w oprogramowanie, które może powodować dużą emisję m. in. tlenków azotu do atmosfery i jeżeli chcesz dbać o środowisko w którym żyjesz, powinieneś zainteresować się sprawą.

W co nie warto wierzyć producentom samochodów, czyli kłamstwa i mity, którymi nas karmią

Producenci karmią nas kłamstwami i mitami na temat samochodów. Robią wszystko, by sprzedać więcej i drożej, a przy tym wcisnąć technologie mające nam uprzyjemnić życie. Nie we wszystko warto wierzyć, a pełne zaufanie w niektórych przypadkach może być bardzo kosztowne. Przedstawiamy 10 mitów i kłamstw lub tzw. półprawd, które serwują nam sprzedawcy i producenci w katalogach.

Wycieki płynów w samochodzie – objawy, przyczyny i zagrożenia

Konstruktorzy współczesnych samochodów robią wszystko, by płynów w ich pojazdach było coraz mniej. Mimo to w autach jest kilka rodzajów cieczy. Jedne odpowiadają za pracę mechanizmu, inne za smarowanie, jeszcze inne za chłodzenie, nie tylko silnika, ale i nas samych. Co się dzieje gdy ich zabraknie i czym grożą ich wycieki?

Najczęstsze awarie samochodu będące skutkiem błędów kierowców

Przedstawiamy wam kilkanaście sposobów na proste i skuteczne popsucie własnego samochodu. Oczywiście nie zachęcamy do robienia tego – wręcz przeciwnie, uświadamiamy, czego nie należy robić.