Poradniki eksploatacyjne

Podziel się:

Czym grozi utrata samochodu z dokumentami? Problem dotyczy jednej czwartej kierowców

Z przeprowadzonej przez nas sondy ulicznej wynika, że prawie jedna czwarta kierowców nie zabiera ze sobą dowodu rejestracyjnego z auta, a jeszcze większy odsetek nie zna numerów rejestracyjnych. To oczywiście tylko wynik sondy przeprowadzonej na 50 przypadkowych osobach, a nie profesjonalnego badania statystycznego, jednak daje do myślenia.

Co to jest ubezpieczenie GAP i czy warto je mieć?

Tajemniczo brzmiąca dla przeciętnego kierowcy nazwa ubezpieczenia coraz częściej pojawia się w pakiecie przy zakupie samochodu finansowanego w leasingu. Ma na celu ochronę przed utratą finansową, gdy auto ulegnie wypadkowi lub zostanie skradzione.

Smoła na karoserii i felgach – jak ją usunąć?

Latem drogowcy bardzo często remontują nawierzchnie, zwłaszcza po okresie zimowym prowadzone są poważniejsze prace. Mamy wówczas do czynienia z wszechobecną smołą, która chętnie przyczepia się do felg i karoserii. Jak ją usunąć nie wyrządzając sobie żadnej szkody?

W których krajach zapłacimy za przejazd autostradą (2017)

Wybierając się na zagraniczne wakacje samochodem lub z myślą o tym, że będziemy po obcym kraju podróżować wypożyczonym autem, warto wiedzieć gdzie autostrady są płatne, by zamiast za przejazd nie nie zapłacić grzywny. Ma to szczególne znaczenie w krajach, w których obowiązują winiety.

Diagnosta popełnił błąd - czy można domagać się zwrotu pieniędzy?

Obowiązkowe badanie techniczne prowadzone na stacjach diagnostycznych może zakończyć się pozytywnie lub negatywnie. W tym drugim przypadku otrzymujemy informację o tym, co trzeba naprawić, by przy kolejnym przeglądzie otrzymać pieczątkę. Co jednak, gdy diagnosta popełni błąd i poniesiemy zbędne koszty? Czy można liczyć na rekompensatę za wymianę sprawnej części lub dokonanie zbędnej naprawy?

Regeneracja części - co warto, a czego nie warto naprawiać?

Części samochodowe poddawano regeneracji znacznie wcześniej,niż pojawiły się hurtownie motoryzacyjne i producenci zamienników. Proces znany od lat pozwala obniżyć koszty napraw, ale także tworzy odrębny sektor w branży motoryzacyjnej. To wciąż popularny sposób naprawy całych podzespołów. Które można regenerować, a których nie warto?

Jak dobrze ubezpieczyć się od kradzieży samochodu?

Mało które zdarzenie związane z użytkowaniem samochodu jest tak przykre jak jego kradzież. Nie mamy na to większego wpływu, ale możemy się ubezpieczyć. Jednak nie zawsze odszkodowanie dostaniecie lub nie zawsze będziecie z niego zadowoleni. Sprawdźcie jakich błędów trzeba unikać, by po utracie auta nie żałować podwójnie.

Jak i ile można zaoszczędzić na paliwie w trasie?

W podróży liczy się nie tylko czas, ale także aspekt finansowy. Ile paliwa zużyjemy, czyli ile zapłacimy, by dotrzeć do celu? A może warto zadać inne pytanie: jak wiele możemy zaoszczędzić, wybierając odpowiednią drogę, prędkość i technikę jazdy?

Zabierz zwierzaka w podróż, ale zrób to bezpiecznie

Zwierzęta domowe to nierzadko nasi towarzysze podróży w samochodzie, zwłaszcza gdy wyjeżdżamy całą rodziną na kilka dni. Przed długim weekendem majowym przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas transportu zwierzaków autem.

Leasing na samochód - daje korzyści, ale ma też wady

Leasing to jedna z najprostszych i najtańszych form finansowania zakupu, a konkretnie użytkowania samochodu w firmie, choć może z niego korzystać także prywatna osoba. Co to jest leasing, co można w niego wziąć i jak wygląda eksploatacja auta we wciąż popularnym leasingu operacyjnym?

Anglik po przekładce - jak go rozpoznać i czy warto kupić?

Zakup starszego auta nie zawsze jest poprzedzony wnikliwą kontrolą w serwisie, a często polegamy na własnych spostrzeżeniach, wiedzy oraz intuicji. To czy samochód nie jest po wypadku można pobieżnie ocenić znając kilka zasad. Czy tak samo da się rozpoznać przerobionego anglika?

Dlaczego cofa się liczniki i jak sprawdzić przebieg?

Cofanie liczników przebiegu samochodów to u nas niestety norma i każdy się do tego przyzwyczaił. Kupując używane auto nigdy nie mamy pewności czy przebieg jest prawdziwy. Czy można to w jakiś sposób sprawdzić? Dlaczego liczniki są cofane i jakie są prawdziwe motywy takiego działania? Czy samochody importowane muszą mieć korygowany licznik?

U kogo OC podrożało najbardziej i dlaczego warto szukać lepszej oferty?

Różnica pomiędzy średnią ceną polisy OC najtańszego i najdroższego towarzystwa to ponad 600 zł. Mieszkańcy niektórych miast przez brak zainteresowania rynkiem mogą przepłacić nawet 1000 zł. W wybranych towarzystwach OC jest o ponad 70 proc. droższe niż rok temu. Sprawdźcie, gdzie podrożało najbardziej, a gdzie najmniej, które jest najtańsze, a w którym mieście warto poświęcić więcej czasu na znalezienie lepszej oferty.

Jak sprawdzić czy używane auto jest bezwypadkowe?

Aby dokładnie sprawdzić czy auto nie jest po wypadku, należy wykonać pomiar geometrii nadwozia, które też wizualnie powinien ocenić fachowiec. Jednak szukając używanego samochodu trudno jest jeździć z każdym egzemplarzem do warsztatu. Podpowiadamy jak podczas wstępnych oględzin możecie rozpoznać powypadkową przeszłość pojazdu i we własnym zakresie odsiać dobre ziarno od plew.

Tak ułatwisz sobie życie wiosną

Wiosna to okres, w którym warto pomyśleć o samochodzie. W podczas zimy trudno znaleźć chęci na dokładne umycie nadwozia, posprzątanie wnętrza czy kontrolę płynów. W wolny wiosenny dzień można poświęcić autu trochę czasu, by doprowadzić je do porządku po zimie.

Ile kosztuje podstawowy serwis przeciętnego samochodu?

Wielu Polaków serwisuje samochody we własnym zakresie, zlecając niektóre czynności warsztatom niezależnym. Myśląc o kilku- czy kilkunastoletnim samochodzie, zastanawiacie się jak wysokie będą koszty jego utrzymania, jeżeli nie będziecie jeździć do autoryzowanej stacji obsługi. Postaramy się wam przybliżyć ile kosztuje serwis auta w okresie kilku lat.

Czy na pewno wiesz jak korzystać ze świateł w samochodzie?

Używanie świateł samochodu to jeden z podstawowych tematów, jakie kierowca pojazdu powinien bardzo dobrze znać. Jednak obserwując sytuację na ulicach, można mieć wątpliwość, czy aby na pewno każdy wie, co i do czego służy. Zatem przypominamy.

O czym musisz przypomnieć mechanikowi podczas przeglądu poza ASO?

Serwisując swój samochód w autoryzowanym serwisie, można liczyć na porządny przegląd wszystkich elementów, które należy sprawdzić i ewentualnie wymienić. Tak przynajmniej wygląda teoria. Jednak w niezależnym warsztacie, ze względu na konkurencyjne ceny, obsługa jest nieco bardziej okrojona. Tak jest zarówno w teorii jak i w praktyce. O czym warto wspomnieć mechanikowi, oddając samochód na przegląd do warsztatu nieautoryzowanego?

Kontrolki w samochodzie – co oznaczają i jak się zachować, gdy się zapalą?

Kontrolki na tablicy wskaźników nie interesują szczególnie kierowców, dopóki któraś z nich się nie zaświeci. Są takie, które zna każdy użytkownik auta, ponieważ widzi je na co dzień czy poznał je choćby na kursie na prawo jazdy. Są jednak takie, których możecie nie znać. Nie zawsze też wiecie, jak się zachować, gdy jedna z kontrolek nagle się zapali. Oto kilka naszych porad.

Dzięki tym elementom wyposażenia twoje auto będzie technicznie lepsze

W poprzednim tygodniu pisaliśmy o wyposażeniu, które poprawia komfort jazdy. Zasugerowaliśmy, które dodatki warto kupić i dlaczego, a które z nich raczej się wam nie przydadzą. Tym razem przyglądamy się elementom technicznym, które wpływają na zachowanie auta na drodze i poprawiają bezpieczeństwo. Które z nich są warte swojej ceny?